Володимир Вернадський повернувся до свого улюбленого краєзнавчого музею

Віктор Самородов передає портрет Володимира Вернадського  співробітникам Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського —  директору Олександру Супруненку, його заступнику Володимиру Мокляку  та завідувачці відділу природи Світлані Кигим.
 
 

27 листопада Україна відзначає День заснування Національної академії наук.  Її створення пов’язане із постаттю всесвітньо відомого вченого Володимира Вернадського. Саме з Полтави 1918 року він поїхав до Києва організовувати нині головну наукову інституцію нашої країни. Тому можна вважати дуже знаковою подію, яка відбулася цими днями у Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського.

Цей  заклад  культури   В. І. Вернадський неодмінно називав «мій улюблений земський музей». Володимир Іванович багато зробив для поповнення його колекцій, для захисту у лихі роки його співробітників. Тому недивно, що в музеї створено найбільший в Україні Фонд імені В. І. Вернадського. Саме до нього і був подарований перший прижиттєвий портрет Володимира Вернадського. Його намалювала у 1913 році в Шишаках відома художниця і близька родичка Володимира Івановича — Катерина Зарудна-Кавос. Учениця Іллі Репіна, вона була обдарованою та непересічною особистістю. Вернадський завжди називав її «носієм божественного вогню». Портрет вченого, намальований нею, зберігається нині у фондах літературного музею Пушкінського дому в Санкт-Петербурзі. І тому про нього мало що відомо не тільки пересічним громадянам, а й біографам Володимира Вернадського. Довгі роки це не давало спокою полтавському вернадисту Віктору Самородову. Адже він вважав, що цей портрет обов’язково повинен бути на Полтавщині, яка займала значне місце у життєвому та науковому просторі В. І. Вернадського. Науковець витратив багато часу на розшуки згаданого художнього скарбу. Його копію він попросив виконати такого уславленого митця, як Валерій Побоков. Цей художник, працюючи в Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського, не раз долучався до зображення першого президента Національної академії наук. Тому для нього ця тема була не новою, і він із задоволенням узяв на себе таку почесну та відповідальну роботу. І вона йому, на щастя, вдалася.

«Разом Віктор Самородов та Валерій Побоков здійснили шляхетний вчинок, адже вони безкоштовно виконали роботу, що має велику значущість», — саме так сказав, приймаючи портрет Володимира Вернадського, директор музею Олександр Супруненко. Тож бачимо, як стараннями небайдужих людей з активною громадською позицією В. І. Вернадський повернувся до свого улюбленого музею, і тепер він назавжди буде з полтавцями.

Світлана КИГИМ, 

завідувачка відділу  природи Полтавського краєзнавчого музею імені 

Василя Кричевського 

Фото Сергія ХАРЧЕНКА

Газета "Вечірня Полтава"
Переглядів: 54 | Коментарів: 1


Додати новий коментар

Зображення користувача Zjsxix.

cost rocaltrol 0.25 mg <a href="https://rocaltrtn.com/">rocaltrol 0.25mg tablet</a> rocaltrol 0.25mg pill