Останній із диких «укрів»: Роман Цимбалюк про 13 років роботи в Росії, імовірність великої війни, капітана Зеленського і шкарпетки для Путіна

Роман Цимбалюк.
 

«Останній акредитований у Росії український кореспондент» — так зазвичай представляють Романа Цимбалюка. «Він останній, тому ми його бережемо», — говорила про нього офіційна представниця російського МЗС Марія Захарова.

У грудні 2021 року після 13 років роботи в Москві Роман Цимбалюк змушений був виїхати з Росії й повернувся до Києва. Він зіграв на випередження після того, як стало відомо, що проти нього планують відкрити справи за екстремізм та розпалювання міжнаціональної ненависті.

«Міжнаціональну ненависть» Роман розпалює з 2014 року в своїх матеріалах про суди над українськими політв’язнями та запитаннях Володимиру Путіну на щорічних пресконференціях. «Адміністрація президента Росії ініціювала проти мене не просто цькування, а справу, цілком реальну, із викликом до прокуратури. І пресслужба того ж президента чекає, коли ж прийде незручний і нахабний Цимбалюк і можна буде показати демократичний та доброзичливий настрій Путіна у прямому ефірі! Тому що Путіну можна ставити будь-які запитання, він на них чекає й без них нудьгує, але нема кому їх ставити», — написав Роман 23 грудня 2021-го. 

Журналіст  розповів «Українській правді», як це — бути «священною коровою» в Москві під час війни, з якого епізоду він почав би свою книгу «13 років у Москві», чому не співає пісні «Путін — х**ло» й чому вважає мінімальною ймовірність російського широкомасштабного вторгнення в Україну.

«У пропаганді є багато всяких штук. Одна з них називається «вонючая селедка»

— Відомий вам Олег Кашин, який за давньою традицією російського лібералізму «бореться»  зі злочинним самодержавством із Лондона, кілька тижнів тому сказав про вас наступне…

— Не помітив, щоб він боровся, але тим не менш…

— Цитую Кашина: «Уявити, що протягом цих 8 років у Москві працював офіційно український кореспондент, якого б не тримали за його українську душу та його українські яйця російські спецслужби... Я думаю, Роман Цимбалюк не міг не бути завербований, тому зараз він у Києві і, можливо, виконує якусь місію». Розставимо крапки над «і». Яку саме місію ви зараз виконуєте в Києві?

— Краще почнімо з яєць, хто там мене тримає за них. Я от думаю, як це сформулювати, щоб відповісти на ваше запитання і не заглибитися в особисте життя. Тому що моя дружина — громадянка Росії, і в мене в Москві народилися двоє синів, громадян України. 

— Гаразд, тему яєць залишимо нерозкритою. А як щодо місії? 

— Це називається «ти шпигун чи ні?». На таке складно реагувати. Почнеш виправдовуватися — значить, ти винен. Почнеш підтверджувати — це теж якось дивно. Усе дуже просто. У нас є Служба безпеки України. Я тут, ось мій мобільний телефон український — вивчайте, прослуховуйте. У нас же хтось займається контррозвідувальною діяльністю? От хай вони й працюють. А за підсумками перевірки  хай напишуть: «Володимире Олександровичу, видайте цьому хлопчині орден». За життя, що дуже важливо в нашій державі.

Що ж до Олега Кашина, то ви просто не ту цитату вибрали. Пошукайте, що він писав про Україну. Він є абсолютною падлюкою, яка в питаннях війни й миру стоїть на боці Володимира Путіна. І нічим не відрізняється від російських потвор, які хочуть знищення нашої держави.

У пропаганді є багато всяких штук. Одна з них називається «вонючая селедка». Припустимо, ви кажете: «у Цимбалюка донька — шлюпа». А у мене два сини. І що мені тепер робити? Я маю якось реагувати? Цього лайна на свою адресу я чув дуже багато. І Кашин на відміну від багатьох чудово знає, що в Москві почесно працювати не на «контору» — ФСБ, а на Стару площу — адміністрацію президента. Бо там найвищі тарифи за те, що служиш «великому рейху».

— Почім нині «вонючая селедка» від Старої  площі?

— Як хто домовиться. Вища категорія — це 50 тисяч доларів на місяць. Це ті, хто розповідає, особливо на Заході, як треба Путіна любити. Це «opinion maker», лідери громадської думки. Людина, яка скаже десь там біля Біг-Бена: «Да нет, не все так однозначно, там же «бандеровцы», они же ходят и ущемляют русскоязычных. Это же Лондон виноват. Это Лондон и Белый дом виноваты, Вашингтон виноват — это они виноваты. Мы просто защищались. Путин велик, он хочет мира». Цю тезу можна розкласти краще, можна її розкладати й розкладати. Не все так однозначно (сміється). Де мої 50 тисяч баксів? 

— У грудні 2021 року вас викликали до прокуратури в Москві для надання пояснень і нібито збиралися порушити справу за статтею про розпалювання міжнаціональної ненависті. Що з цією справою зараз?

— 24 грудня Микола Полозов, наш відомий українсько-російський адвокат, пішов до прокуратури ЦАО Москви, і з’ясувалося, що на мене там мали чекати три жінки-прокурорки. І жодна з них не прийшла. Звісно, я засмучений із цього приводу.

Адвокат написав запит, щоб зрозуміти, чи є якесь переслідування за російським законом. Наразі відповіді немає. Я думаю, що ніякого переслідування насправді там не буде, тому що а) я в Україні, б) вони це зрозуміли. Вони ж цілий місяць хвилювалися, чого я поїхав.

Багато людей сумують за мною. Дехто каже: ну, «блін», хто все це придумав? Ти класна людина, завжди кажеш в очі, що думаєш, із тобою можна домовитися. Якщо ти не хочеш сюди приїжджати, на нейтральній території зустрінемося». Я їм відповідаю: Мінська не пропонувати.

Насправді, якщо серйозно, багато неформальних контактів між Україною й Росією в різних сферах зазвичай відбуваються в Стамбулі. Люди ж завжди спілкуються — із приводу бізнесу, діалоги на тему Донбасу ведуть. Просто всі ці розмови не приведуть до деокупації. Стамбул  — гарне місто, чому б там не зустрітися? Я б із задоволенням… Так, чекайте, це ж зараз СБУ перевірятиме.

«Я їх завжди називав окупантами, не руськими, а російськими. Тому що бурятів ми теж не виключаємо» 

— З якої сценки почнете і якою закінчите вашу майбутню книгу «13 років у Москві»?

— Мабуть, почав би з того моменту, коли в 2014 році росіяни захопили Крим. Сидимо ми, як прийнято іноземним кореспондентам, у кабаку. Про це дуже багато любить говорити Марія Захарова (офіційна представниця МЗС Росії. —  Авт.), про мій побут у Москві. І за столом українці й росіяни, які багато років «тусувалися» разом, пиячили — вели аморальний спосіб життя. І от настає момент… Здавалося б, той самий стіл, можливо, він круглий чи квадратний. Але одні плачуть, а інші щасливі. У росіян — національний тріумф, а в українців — сльози на очах. Це перша сценка. Ну, і далі понеслося.

— А який фінальний епізод? 

— Фіналу ми ще не дописали, тут крапки немає. Але ось така історія. Моя знайома українська волонтерка Надія Васіна поїхала на фронт. І вона мені каже: «Можеш для пацанів, які дивляться твій «Ютуб», декілька слів записати?» Беру телефон і звертаюся до них: «За Україну вмирати не потрібно, за Україну треба жити. А якщо так станеться — за цю країну треба вбивати». І отримую відповідь від хлопців: «Ромо, ти такий класний, ти такий сміливий. Нам то що тут, на лінії фронту? Нас багато, і ми озброєні до зубів, ми взагалі тут у безпеці. А от там, у Москві, небезпечно». І я думаю: у людей, які на війні, взагалі немає сумнівів у своїй правоті. І розумію, що Україна була, є й буде.

А настане час — і перший епізод, про який я казав, ми відкорегуємо. Але головне — нічого не забувати. 2014 рік дуже добре пам’ятаю, я ж про сльози не просто так згадав. І пробачення їм немає. 

— За той час, що ви працювали в Москві, були десятки способів поповнити вами «обмінний фонд» в’язнів Кремля. Чому цього не сталося? Яка частка правди в тому, що вам дозволяли бути на території Росії після 2014 року лише для того, щоб ви створювали ілюзію свободи слова в країні?

— Звісно, це так і є. Якраз для того, щоб вони могли сказати: Україна — не Росія. От в Росії свобода слова. Тобто є Росія — «демократична» країна, одна штука. І є в Росії дикий «укр» — одна штука.

Я в Москві ніколи не приховував своєї позиції, завжди називав їх російськими окупантами, не руськими, а російськими. Тому що бурятів ми теж не виключаємо. І взагалі це не про етнічну складову, а про державну. Але при цьому я нікого особисто не ображав. Ніколи не порушував законодавства держави перебування. Ніколи публічно не співав улюблених пісень, як наші футбольні вболівальники. І не співатиму, бо в цьому немає сенсу. У нас опера для цього є.

Не називатиму прізвища, але один із російських чиновників сказав мені: «Рома, ну, вообще-то ты заслужил статус священной коровы у нас. Но имей в виду, что это обманчиво. И будь осторожен, когда ходишь темными переулками. Потому что, если с тобой что-то случится, ты должен знать, что это не мы». І це ж не про ФСБ, тому що «большой брат» у будь-якому разі за тобою стежить. Це про пересічного російського громадянина, який постійно дивиться на весь цей сатанізм моєї «подруги» Олі Скабєєвої.

От я ніколи й не ходив відтоді темними провулками. Ходив тільки по плитці, новій, красивій, по центру Москви, почав їздити тільки на таксі, особливо ввечері — ну, дотримувався якихось таких звичайних засобів безпеки.

— Запитання від читачів — членів клубу «УП». В одному з ефірів ви назвали Марію Захарову «Маша». У вас були теплі стосунки до 2021 року?

— Не зрозумів запитання, що значить «теплі стосунки»? Марію Володимирівну як професіонала поважаю. Я можу їй написати, з великою ймовірністю вона відповість. Можливо, якщо вона не зайнята, може взяти слухавку. На «брудершафт» ми не пили.

Насправді я одного разу Марію врятував — у прямому сенсі цього слова. Я знаю людину, яка була до безтями закохана в Марію Володимирівну. Цей чоловік уже поїхав із Москви до однієї південної держави. І от він каже мені: «Я її вкраду й заберу в гори». А я йому: «Борисе, не маєш права. Ніхто не має права проти волі людини її викрадати». Він тоді послухав мене й відмовився від свого хитрого плану. Так що, Машо, ти мені винна. 

— Важко уявити, приміром, кореспондента «Reuters» при ставці фюрера в 1944-му або в ті ж часи кореспондента газети «Vоlkischer Beobachter», акредитованого при  Білому домі. Це теж віяння постправди і гібридної війни?

— Ну, що ж ви так усе змішали? Зараз час трішечки по-іншому плине. Скільки вже російське вторгнення в Україну триває, але лише останнім часом Володимира Путіна на Заході почали порівнювати з Адольфом Гітлером. До цього це якось було не прийнято (насправді це відбувається з 2014 року. — Авт.).

А зараз ще кажуть, що Путін якийсь Гляйвіц готує. Що там ще? Почали використовувати такі формулювання: Україні відкрили ленд-ліз. Чекайте,  думку закінчу. Якщо ми отримаємо ленд-ліз як Радянський Союз у роки Другої світової війни, то це виходить, що на нас Гітлер напав? Класно. 

Події в цих історіях найперше крутяться в ефірі. Тобто є картинка на телебаченні, в Інтернеті, на «Ютубі». А є події на землі. Вони дуже конкретні. І ми як журналісти, репортери,  дослідники маємо завжди дивитися, що на землі відбувається. А на землі як була лінія фронту й російська окупація, так усе нікуди й не ділося. Погодьтеся, з точки зору репортерства, працювати в такий час і в такому місці, як мінімум, цікаво. Дивитися, як на твоїх очах відбувається фашизація держави.

От вони були «нормальні», а потім кажуть: «Вы «бандеровцы», вас нужно мочить». А нічого, кажу, що я з тобою російською говорю? «Да нет, какая разница, на каком ты языке говоришь, у тебя политическая самоидентификация украинская. Мы половину из вас катком переедем, а остальные прогнуться». Я кажу: почекай-почекай, що значить «переедем»? Це як? Ви ще один геноцид зібралися влаштувати в Україні?

Погодьтеся, це ж цікаво послухати. Хто ще так це сформулює, як не наші російські «брати»? Ніхто так не сформулює, бо в сучасному світі не прийнято говорити такі речі, принаймні публічно.

— Чого з того, що відбувається в Росії, не видно з Києва?

— Мене часто запитують: а що росіяни собі думають? В Україні ще є така надія, що росіяни можуть на щось вплинути. Це помилка — апелювати до російського суспільства. Не тому, що росіяни всі погані чи «зазомбовані». Просто в них немає жодних прав, особливо в питаннях війни й миру.

І відповідь на запитання «хотят ли русские войны?» дуже проста: їх ніхто не запитуватиме. Ти можеш дружити, можеш навіть якоюсь мірою цікаво проводити час. Але ні в кого з тих, хто залучений до державної машини, рука не здригнеться, коли постане питання, натискати на спусковий гачок чи ні. Або на «Rec» на камері. Це те ж саме, тільки від «Rec» на камері втрати більші. Від цього померло значно більше людей, ніж від конкретно взятого російського військового.

Ми з ними не домовимося. Не можна домовитися десь посередині. Бо ніхто не знає, де ця сере-дина. Точніше не так. Я знаю: це лінія державних кордонів. Це середина, по якій можемо домовитися. 

У них інша думка із цього приводу. Вони підуть настільки далеко, наскільки їм дозволять. Володимир Володимирович сам казав, що першу освіту здобув у дворах Пітера. Логіка та сама. Тому відповідь така:  неважливо, що вони думають. Важливо, в якому стані наші Збройні сили. 

Михайло КРИГЕЛЬ 

«Українська правда»

(Закінчення 

в наступному номері).

Газета "Вечірня Полтава"
Переглядів: 83 | Коментарів: 2


Додати новий коментар

Зображення користувача Kkzgba.

order rocaltrol 0.25mg without prescription <a href="https://rocaltrtn.com/">order rocaltrol 0.25mg sale</a> rocaltrol buy online
Зображення користувача SShanenat.

Aviator Spribe играть на Mac I suggest you to visit a site, with a large quantity of articles on a theme interesting you. Добро пожаловать в захватывающий мир авиаторов! Aviator – это увлекательная игра, которая позволит вам окунуться в атмосферу боевых действий на небе. Необычные графика и захватывающий сюжет сделают ваше путешествие по воздуху неповторимым. Играйте в <a href=https://sites.google.com/view/krash-aviator-spribe/>Aviator Spribe играть</a> и наслаждайтесь волнением игры вместе с нами! Aviator игра позволит вам почувствовать себя настоящим пилотом. Вам предстоит совершить невероятные маневры, выполнять сложные задания и сражаться с противниками. Улучшайте свой самолет, чтобы быть готовым к любым ситуациям и становиться настоящим мастером. Основные особенности Aviator краш игры: 1. Реалистичная графика и физика – благодаря передовой графике и реалистичной физике вы почувствуете себя настоящим пилотом. 2. Разнообразные режимы игры и миссии – в Aviator краш игре вы сможете выбрать различные режимы игры, такие как гонки, симулятор полетов и захватывающие воздушные бои. Кроме того, каждая миссия будет предлагать свои собственные вызовы и задачи. 3. Улучшение и модернизация самолетов – в игре доступны различные модели самолетов, которые можно покупать и улучшать. Вы сможете устанавливать новое оборудование, улучшать двигательность и мощность своего самолета, а также выбирать различные варианты окраски и декорации. Aviator краш игра – это возможность испытать себя в роли авиатора и преодолеть все сложности и опасности воздушного пространства. Почувствуйте настоящую свободу и адреналин в Aviator краш игре онлайн! Играйте в «Авиатор» в онлайн-казино Pin-Up Aviator краш игра онлайн предлагает увлекательную и захватывающую игровую атмосферу, где вы становитесь настоящим авиатором и сражаетесь с самыми опасными искусственными интеллектами. В этой игре вы должны показать свое мастерство и смекалку, чтобы преодолеть сложности многочисленных локаций и уровней. Вам предстоит собирать бонусы, уклоняться от препятствий и сражаться с врагами, используя свои навыки пилотирования и стрельбы. Каждый уровень игры Aviator краш имеет свою уникальную атмосферу и задачи. Будьте готовы к неожиданностям, так как вас ждут захватывающие повороты сюжета и сложные испытания. Найдите все пути к победе и станьте настоящим героем авиатором! Авиатор игра является прекрасным способом провести время и испытать настоящий адреналиновый разряд. Готовы ли вы стать лучшим авиатором? Не упустите свой шанс и начните играть в Aviator краш прямо сейчас! Aviator – играй, сражайся, побеждай! Aviator Pin Up (Авиатор Пин Ап ) – игра на деньги онлайн Казахстан Aviator игра предлагает увлекательное и захватывающее разнообразие врагов и уровней, которые не оставят равнодушными даже самых требовательных геймеров. Враги в Aviator краш игре онлайн представлены в самых разных формах и размерах. Здесь вы встретите группы из маленьких и быстрых врагов, а также огромных боссов с мощным вооружением. Разнообразие врагов позволяет игрокам использовать разные тактики и стратегии для победы. Кроме того, Aviator игра предлагает разнообразие уровней сложности. Выберите легкий уровень, чтобы насладиться игровым процессом, или вызовите себе настоящий вызов, выбрав экспертный уровень. Независимо от выбранного уровня сложности, вы получите максимум удовольствия от игры и окунетесь в захватывающий мир авиаторов. Играйте в Aviator и наслаждайтесь разнообразием врагов и уровней, которые позволят вам почувствовать себя настоящим авиатором.