Світ не без добрих людей

Потерпіла жінка отримала допомогу не від тих, хто мав її надати за посадовими обов’язками, а зовсім від інших, хто сприймає чужу біду, як свою…

Марина Писанська (до трагедії) із сином і після операції.
 
 
Рахунок на перші операції.
 

31 жовтня минулого року розділило життя листоноші із села Дудкин Гай Новосанжарського району Марини Писанської на «до» і «після». Того дня вона на велосипеді розвозила односельцям листи й газети, аж раптом її наздогнав і звалив на землю собака — один із двох, яких Світлана Морар випустила на вулицю погуляти, бо двору їм мало. Усе відбулося за лічені секунди: Марина тільки встигла побачити перед очима оскал собачої морди й почула хрускіт. Очі залило кров’ю. Вона ще зуміла підвестися й попросила сусідку викликати «швидку допомогу». 

Син Марини — Юрій — зателефонував на «101». Однак розумів, що 35 кілометрів із райцентру Нові Санжари по їхніх дорогах — це не буде швидко. Бачачи, що мама стікає кров’ю, він практично одночасно подзвонив і до старости сіл Крута Балка, Дудкин Гай та Вільний Степ Валентини Прудко й попросив її, щоб приїхали медики з амбулаторії сімейної медицини з Крутої Балки, — сподівався, що вони швидше нададуть першу допомогу, бо таки ж ближче — усього 10 кілометрів. Власниця собак дзвонила сімейному лікарю Наталії Сімон, але та відмовилася приїхати: мовляв, то не її дільниця. 

Першими — через годину — до Дудкиного Гаю прибули новосанжарські медики. Марину заносили на ношах у «швидку» вже непритомну. І тільки через деякий час після того, як потерпілу відправили, до двору Писанських на службовому автомобілі приїхала Валентина Прудко. 

Випадок був настільки складним (не рівня ЦРЛ), що після огляду й оцінки ситуації з Нових Санжар Марину Писанську направили до ЛОР-відділення Полтавської обласної клінічної лікарні імені М. В. Скліфосовського, де, як сказав хірург Володимир Таран, зшили те, що можна було. І на цьому можливості медичної допомоги вторинного рівня закінчувалися. Пластична хірургія — окремий підрозділ хірургії, яким займаються лікарі приватної практики. У Полтаві є кілька пластичних хірургів, котрі виконують ринопластику носа, але тут потрібна була реконструктивна ринопластика. Вони приходили до відділення, дивилися на понівечене обличчя Марини й тільки розводили руками. 

Марина вже втрачала надію, коли з Києва приїхав пластичний хірург Сергій Кийло й після роздумів дав згоду спробувати розв’язати її косметичну проблему. Жінку почали готувати до операції в приватній столичній клініці «Лазерван». Пацієнтці повідомили й приблизну вартість операції — понад сто тисяч гривень. 

***

Із 2019 року листонош у більшості сіл Новосанжарського району перевели на один робочий день на тиждень, відповідно, й зарплатню зменшили до 600 гривень на місяць. Вдумайтеся: 600 гривень на місяць! Але Марина Писанська й цьому була рада, бо в сільській місцевості вже давно просто катастрофа з працевлаштуванням. 

Чоловік Андрій працював водієм у ТОВ «Чиста криниця». Але коли   2013 року Марина вирішила забрати для особистого селянського господарства свої 2 гектари, які раніше за договором оренди здавала «Чистій криниці», то «розправа» не забарилася: чоловікові не знайшлося там роботи. Цю схему всі добре знають: якщо забираєш свою землю, щоб обробляти самотужки чи передати іншому орендарю, то практично автоматично втрачаєш роботу в «Чистій криниці». Власник підприємства — Юрій Лебедин — із відступниками не панькається. І це при тому, що в «Чистій криниці» залишилися 16 гектарів земельних паїв Писанських, які вони тільки торік забрали й віддали в обробіток фермеру з Крутої Балки Василю Тихоненку. Така «серьмяжная правда жизни», суворий «закон джунглів», реалії феодалізації України…

Син Марини, 20-річний Юрій Писанський, працював соціальним працівником у Дудкиному Гаю, обслуговував самотніх стареньких пенсіонерів та інвалідів. Після трагедії з мамою постійно був із нею в лікарнях, тому втратив роботу, адже відпустку на кілька місяців йому надати не мали права. 

Маринина донька, 18-річна Юля, обрала професію ветеринара, навчається в Полтавській державній аграрній академії на держзамовлення. Найменший, 10-річний Женя, — школяр. Але пільги багатодітної родини (зі сплати за природний газ і електрику) з Писанських зняли, як тільки Юрію виповнилося 18 років. А субсидії їм ніколи й не надавали, бо мають у власності земельні паї. 

За кілька днів після інциденту, трохи прийшовши до тями, чоловік і діти задумалися, де ж брати гроші на лікування, бо безкоштовна медицина   в Україні — то порожня декларація в Конституції. 4 листопада Юрій відвіз до старости Валентини Прудко мамину заяву з проханням до Драбинівської сільради надати матеріальну допомогу на лікування. То вже були останні дні перебування Олександра Калантая на посаді драбинівського сільського голови. Але Валентина Вікторівна пообіцяла, що питання вирішать позитивно.

Однак спливали тижні, місяць, а ніяких вістей ні з сільради, ні зі старостату не надходило. Маму треба було везти до Києва на операцію, і Юрко сам подзвонив Валентині Прудко, поцікавився: а що з допомогою? Пані Валентина у відповідь щось промимрила про те, що сесію перенесли, питання ще не розглядали, нічого не ясно. Юнак зрозумів, що надіятися на місцевих можновладців — даремна річ. І більше Валентину Прудко не турбував.

Єдина виплата, яку отримала Марина Писанська, — 8 000 гривень від роботодавця — Укрпошти, адже її визнали постраждалою під час виконання професійних обов’язків.  

***

У столичній клініці Марині Писанській операцію робили двоє хірургів та двоє асистентів 6 годин.

— Такого складного випадку в моїй багаторічній практиці, — розповідає пластичний хірург Сергій Кийло, — іще не траплялося. Кілька разів ми відновлювали кінчик носа, пошкоджений у результаті травм. Але тут не було 80% носа. Мало того, що це само собою жахливе видовище — людина без носа, так ще й дихати вона могла тільки ротом. Тож треба було відновити кістку, хрящі, м’язи, жирову клітковину, слизову оболонку. Хрящ узяли з ребра пацієнтки, шкіру — з лоба. 

Станом на сьогодні Марині Писанській зроблено вже дві складні операції, за які вона заплатила 150 тисяч гривень. Позичених грошей. Сергій Кийло каже, що незабаром потрібно робити ще, як мінімум, дві операції, бо частинки хряща й шкіри не прижилися, відмерли. Реабілітація після операцій — теж тривалий і дороговартісний процес. Після повернення з Києва Марина змушена спочатку щодня, а зараз через день їздити до Полтави на перев’язки. Маніпуляції платні плюс витрати на пальне — відстань від їхнього дому до обласного центру становить 70 кілометрів. 

***

Проти Світлани Морар було відкрите кримінальне провадження, яке згодом перекваліфікували на адміністративне, адже слідчий вважає, що з боку власниці собаки не було злого умислу — лише недбалість: вигулювала пса без намордника й повідка. Американський стафордшир-тер'єр належить до порід бійцівських собак, тобто з підвищеною агресивністю, яка, на одностайну думку кінологів, потребує дресирування. Цей же собака, якого Світлані Морар подарували цуценям, не був навчений навіть простим командам.

Трагедії могло б не статися, якби Світлана Морар зробила висновки з кількох попередніх інцидентів, адже її пес не вперше нападає на людей. Кілька років тому Андрій Писанський катав по вулиці на скутері сина й доньку. Із двору Морар вискочив молодий тер’єр і гризнув за ногу Юлю. Прокусив до крові й порвав штани. Власниці зробили зауваження, попросили тримати його у вольєрі або на прив’язі, але для Морар — як об стіну горохом. Іншим разом собака накинувся на медсестру, котра поверталася додому. Покусав так, що накладали шви. Однак Морар знову проігнорувала вимоги: вона й не збиралася «ущемлять» свободу свого улюбленця, хай навіть серйозно страждали сусіди й перехожі. Ну, не доходили до свідомості жінки такі елементарні речі, тому й трапилося те, що закономірно мало трапитися…

13 січня цього року відбулося судове засідання, на якому ухвалено рішення оштрафувати Світлану Морар на 85 гривень та вилучити в неї стафордшир-тер'єра. Вона визнає свою вину й телефонувала Марині, питала, скільки треба сплатити. Але жертва собачої толерантності не може назвати остаточну суму компенсації, адже попереду ще кілька хірургічних втручань, реабілітація. А розмір морального відшкодування може визначити тільки суд у межах цивільного позову. 

***

І як це нерідко буває, проблема однієї людини, як казав колись Віктор Ющенко, маленького українця яскраво висвітлює цілу низку су-спільних проблем. Про те, що «безкоштовна медицина» — фікція, ми вже згадали: українці витрачають на лікування більше, ніж громадяни заможних розвинених країн. Звучить парадоксально, але це факт. У Конституції України записано, що Україна — соціальна держава. Це теж виявляється неправдою, адже держава в особі органів соцзахисту, різних служб навіть не поцікавилася, як живе (точніше, виживає) сім’я, яка потрапила в складні життєві обставини, і чи потребує вона допомоги. За грудень опалення будинку природним газом обійшлося Писанським у 2 300 гривень. Такої розкоші вони собі дозволити не можуть, тому перейшли на дрова.

Може, проявили співчуття хоча б ті чиновники, які  поближче? А хто вже ближче, ніж «рідна» сільрада? Депутат Драбинівської сільської ради від Дудкиного Гаю, працівник «Чистої криниці» Валерій Ажибулатов (причому незліченної кількості скликань, наче депутатство є додатком до посади) жодного разу за кілька місяців після трагедії навіть не заїхав до Писанських, не те що запропонував якусь конкретну поміч. Глава сім’ї пригадує, як у 2014 році буревій, що пронісся південними районами Полтавщини, зірвав фронтони на їхньому будинку. Але «вічний» депутат Валерій Ажибулатов, тоді ще бригадир «Чистої криниці» в Дудкиному Гаю, щодня по кілька разів проїжджаючи повз обійстя Писанських, навіть не спитав, чим допомогти, при тому, що в інших сільських радах людям видали кошти на будматеріали. Писанські попросили в Ажибулатова піску на ремонт хати, то він навіть у такій дрібниці відмовив. Староста, а нині виконувач обов’язків старости в селах Крута Балка, Дудкин Гай та Вільний Степ Валентина Прудко ставить собі у величезну заслугу те, що вона 4 листопада минулого року прийняла заяву Марини Писанської з проханням про матеріальну допомогу. Втім, і по сьогодні сільрада не виділила постраждалій жодної копійки! Уже відбулися чотири сесії новообраного складу Драбинівської сільради, але виконувач обов’язків старости Валентина Прудко на жодній із них і словом на заїкнулася про те, що Марина Писанська просить допомоги. 

Новообрані депутати навіть не були поінформовані про цю ситуацію. Дізналися випадково, коли донька Валентини Прудко Людмила Китайгора у «Фейсбуці» в коментарях до моєї статті на зовсім іншу тему виставила фото заяви Марини Писанської, супроводивши його словами про те, як мама «миттєво» виїхала на місце трагедії й потурбувалася про нещасну поштарку. Знайти телефон потерпілої й з’ясувати, як було насправді і що їй дали дулю з маком, а не гроші, повірте, справа 5—7 хвилин. Тільки ж навіщо донька виставила «компромат» на свою ж матір?! Для мене це загадка. Чи сподівалася, що ніхто не стане перевіряти? А зять Валентини Прудко Михайло Лук’яненко, котрий працює агрономом у «Чистій криниці», коментуючи тещине мовчання на сесіях, мимоволі оприлюднив її професійне «кредо» (цитую дослівно): «Хіба староста повинна «гавкати», як навіжена на сесії? Ви просто не розумієте, що деякі люди розумніші, ніж інші…» Ось, виявляється, у чому полягає чиновницька мудрість: не висовуватися! Хай інші, дурніші, «гавкають»... Так і до пенсії спокійно доробиш, і після пенсії поробиш, отримуючи тільки зарплати 19 тисяч гривень. Про подібну психологію ще у 1883 році написав відому байку «Премудрий піскар» Михайло Салтиков-Щедрін. Повчально, знайдіть в Інтернеті, почитайте.

Та недарма кажуть, що світ не без добрих людей. Новообрана депутатка Драбинівської сільської ради Ліна Остапченко після виходу новинного сюжету на «ТСН» (телеканал «1+1») про складні пластичні операції Марини Писанської з відновлення носа виявила ініціативу: закатала кришкою з проріззю порожню трилітрову банку й віднесла в магазин «Світанок» у Крутій Балці. Добрі справи робити зовсім нескладно, якщо маєш співчуття до ближнього. За кілька днів жителі Крутої Балки, котрі приходили скупитися в магазин, пожертвували Марині Писанській 1 422 гривні. З миру по нитці — голому сорочка — твердить народна мудрість. А нині це називається новим словом — «спільнокошт». 

Ліна Андріївна передала зібрані гроші доньці Марини Писанської Юлії. Дівчина від імені всієї сім'ї подякувала крутобалківцям за небайдужість і допомогу, бо для них зараз дорога кожна гривня... А Ліна Остапченко закатала й залишила в магазині нову трилітрову банку, розповсюдила в соцмережах оголошення про збір коштів на лікування потерпілої. Планує звернутися в різні інстанції з проханням виділити кошти на лікування Марини Писанської.

Людмила СТЕЛЬМАХ (КУЧЕРЕНКО), 

журналістка

Для тих, хто виявить бажання підтримати Марину Григорівну Писанську фінансово. 

Її картка в «ПриватБанку»: 5168 7574 0655 3174.

Газета "Вечірня Полтава"
Переглядів: 12 | Коментарів: 1


Додати новий коментар

Зображення користувача Dvxsnd.

order calcitriol 0.25 mg pill <a href="https://rocaltrtn.com/">calcitriol 0.25mg ca</a> order rocaltrol 0.25 mg for sale