21 травня у відділі мистецтв По-лтавської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І. П. Котляревського відкрилася виставка творів «На вістрі голки — вся земна краса!», на якій представлена техніка виконання вишивки «білим по білому». Це стало продовженням свята — Дня вишиванки. Захід відбувся в межах багаторічного культурно-мистецького проекту представлення творчості майстрів — носіїв елементів нематеріальної культурної спадщини Полтавщини, започаткованого обласним центром народної творчості за підтримки департаменту культури і туризму Полтавської облдержадміністрації.
«Ніжна, оригінальна вишивка «білим по білому» завойовує все більше прихильників у світі. Це візитна картка нашого регіону — міста Решетилівки. У залі відділу ви можете побачити рідкісні речі, виконані в цій техніці. Це — 4 антикварні рушники з приватної колекції полтавця Юрія Меліхова. Наприклад, на рушнику з Диканьки нетрадиційно вишиті поетичні рядки: одна літера — білими, інша — чорними нитками. Це рядки з вірша поета Володимира Бенедиктова, сучасника та суперника Олександра Пушкіна. Він перекладав твори Джорджа Байрона, Вільяма Шекспіра, Адама Міцкевича й багатьох інших поетів. Його переклади окремих творів Анрі-Огюста Барб’є і П’єра-Жана де Беранже позитивно оцінив Тарас Шевченко», — розповіла головний бібліотекар відділу Інна Загребельна.
«У виставці беруть участь 20 майстрів, кожен із них володіє 100—120 техніками вишивки. Тут представлені твори знаних у краї високопрофесійних митців та їхніх учнів, які зберігають та продовжують традиції мистецтва української вишивки. Вони мають власні візерунки та почерки», — представила майстрів завідувач відділу обласного центру народної творчості та культурно-освітньої роботи Полтавської обласної ради Наталія Свиридюк.
Під час заходу учасники виставки розповіли про історію старовинних вишитих речей, що збереглися в їхніх родинах, та про те, як вони вплинули на їхнє творче становлення й долю. Заслужений майстер народної творчості України Євген Пілюгін також повідав про історію вишивки «білим по білому». Він нагадав, що Анатолій Рибаков писав, як на половецьких землях жінки «решетили» тканину (вишивали мережки), щоб замаскувати шви при з’єднанні двох частин. А ще зробив екскурс у минулі століття. Виявляється, до жовтневої революції в Полтаві дівчат протягом 2 років вчили вишивати. Це було популярним. Багато заможних людей мали підприємства з вишивки, зокрема й мати Миколи Гоголя. А також розповів про вишивальницю Пелагею Гужій із Решетилівки, котра стала прообразом героїні твору Павла Тичини «Пісня трактористки».
Презентація виставки відбулася у формі вечора сповідей наших земляків. Молода вишивальниця, стипендіат Президента України Марина Кісенко розповіла: «Вишивка — це код, що передається від покоління до покоління. У вишитих роботах візерунки мають сакральне значення. Усі вишиті знаки — наші обереги. Я вишивала у школі. Після університету народила дітей і повернулася до Решетилівки, де побачила техніку «білим по білому». Це мене так захопило, що закінчила Решетилівський художній ліцей і привчаю своїх дітей до вишивки. Горда, що я українка і вмію вишивати!» Марина Олексіївна принесла до бібліотеки сорочку прабабусі Марії, в якій та дівувала. А ще згадала, як саме вишивка врятувала жінку від голоду в 1933 році. Марія працювала надомницею на фабриці імені Клари Цеткін, возила свою вишивку до Києва і там продавала. Так змогла вижити сама і навіть народити доньку під час Голодомору.
Доктор педагогічних наук, декан факультету технологій та дизайну Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка, заслужений працівник освіти України Валентина Титаренко принесла на презентацію 2 рушники. Один (йому понад 60 років) — своєї мами, котра все життя вишивала й працювала на фабриці імені Надії Крупської, другий — сучасний, такі вишивають сьогодні полтавські студенти. Про корифеїв полтавської вишивки поділилася спогадами комерційний директор ТОВ «Леся Українка» Ірина Борщова. Зокрема вона розповіла про легендарну полтавську вишивальницю — заслужену майстриню народної творчості України Олександру Великодню, чиї твори розлетілися по всьому світу.
Оксана КРАВЧЕНКО
Додати новий коментар
Ojouaw
4.11 2022 - 20:03
Посилання
buy calcitriol 0.25mg online