Надія, оптимізм і тривога: яким був 2020 рік для українців

 

Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з Київським міжнародним інститутом соціології проведене всеукраїнське опитування «Новорічні сподівання й несподіванки: з якими почуттями та думками українці проводжають старий і зустрічають новий рік». Його результати в ефірі Українського радіо прокоментував політичний аналітик Фонду «Демократичні ініціативи» Андрій Сухарина.

Про опитування

Ми почали з питання про те, яким буде майбутнє. Коли українці думають про майбутнє країни, то основні емоції, які в них виникають: надія (43%), оптимізм (31%) і тривога (28%). Здавалося б, що показники такі ж, як і раніше, ті ж самі емоції, але порівняно з попередніми опитуваннями в минулі роки, з’явилося більше негативних факторів. Відчуття тривоги й розгубленості збільшилося. Очевидно, що тут є вплив соціально-економічної кризи, епідемії коронавірусу й багатьох інших негативних факторів.

На питання, де ви зустрічатимете Новий рік, українці відповіли майже одноголосно: вдома. І хоч в опитуваннях в інші роки ми бачили, що переважна більшість громадян теж надавала перевагу домашнім посиденькам у колі сім’ї, цього року цей показник збільшився, лише одиниці проведуть ніч із друзями  або в кафе чи ресторані. Усе це наслідки епідемії та обмежувальних заходів у боротьбі з вірусом. 

Про те, чим цьогорічні дані відрізняються від минулорічних 

Кардинальних змін думок немає. Ми запитували про те, який новорічний подарунок у 2021 році хотіли б отримати жителі країни. У попередні роки половина респондентів відповідала, що здоров’я. Та цьогоріч показник виріс до 71,5%, навіть перевищивши варіант «миру в Україні» (39,5%). Тобто ми не можемо мати в нашій голові більше кількох проблем одночасно. Очевидно, основною проблемою впродовж багатьох років була війна на Донбасі, але зараз постала нова. Ми схильні забувати про інші труднощі й загрози. Але видно, що цього року українці були більш  щасливими, адже більшість респондентів зазначили, що почуваються  такими. 

Про незвичні питання в анкеті

Традиційно в опитування перед Новим роком ми додаємо кілька несерйозних запитань, щоб зберегти святковий настрій. Тому й вирішили запитати про «викрадача Різдва»  як у відомій «Різдвяній історії» Чарльза Діккенса, а також про скнару-багатія Скруджа, котрий розкаявся у своїх діяннях і почав нове життя на Різдво. Відповідаючи на запитаня, хто з іноземних лідерів найбільше підходить на роль викрадача Різдва цього року, ми запропонували кандидатури політиків, які мають неоднозначну репутацію серед українців. 28% опитаних назвали Володимира Путіна, 8% — Дональда Трампа, 7% — Олександра Лукашенка, 6% —  Джорджа Сороса, якого багато демонізували у 2020 році, близько 3% — Кім Чен Ина й Сі Цзіньпіна. 14% респондентів сказали, що нікого з перелічених не можна назвати викрадачем Різдва, а 29% — завагалися з відповіддю. Цікаво, що першість Путіна  в ролі «викрадача Різдва» визнали в усіх регіонах України, крім Сходу: там він розділив перше місце з Дональдом Трампом і Джорджем Соросом.

Цікавим було й запитання про те, хто з перерахованих найбагатших українців міг би на Різдво змінитися на краще. До опитування потрапили імена українських багатіїв. За наших умов респонденти назвали скнарою-багатієм Рината Ахметова (19%), друге місце посів Петро Порошенко (13%), третє — Ігор Коломойський (5%), четверте — Віктор Медведчук (8,5%), п’яте — Віктор Пінчук (4%). 39% опитаних сказали, що ніхто, а 24% — завагалися з відповіддю. 

Запитували і про те, чиї привітання в новорічну ніч дивитимуться по телебаченню українці. Традиційно 54% респондентів відповіли, що обрали б виступ Президента України. Але 16% — не хотіли б бачити жодного привітання, майже 10% — хотіли б почути привітання від лідера, думці якого довіряють, хоча ми не уточнювали, чи це має бути політик, чи людина з іншої сфери. І що цікаво? Майже 1,5% опитаних громадян хотіли б побачити привітання президента Росії,  2% — обрали б привітання від головного санітарного лікаря.

Загальнонаціональне опитування проведене Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС) із 5-го по 13 грудня 2020 року в усіх регіонах України за винятком Криму та окупованих територій Донецької й Луганської областей. Опитування здійснене методом особистого інтерв'ю «face-to-face». У ме-жах дослідження було проведено 2 004 інтерв’ю з респондентами, які проживають у 131 населеному пункті України, вибірка репрезентативна для дорослого населення (віком 18 років і старше) України. 

Газета "Вечірня Полтава"
Переглядів: 5 | Коментарів: 1


Додати новий коментар

Зображення користувача Rwvfvn.

order calcitriol 0.25mg pill <a href="https://rocaltrtn.com/">rocaltrol 0.25mg us</a> order calcitriol 0.25 mg without prescription