«Не проскочимо. Восени буде карантин»: новий штам «Дельта» вже в Україні

 

Тисячі людей у пабах дивилися футбол, кілька сотень тисяч осіб відвідали фестиваль «Atlas Weekend», заповнені ресторани, переповнені «маршрутки» — в Україні спекотне літо, під час якого зовсім не думається про коронавірусну інфекцію. І для цього є вагомі підстави — кількість інфікованих постійно зменшується. Зараз виявляють у середньому 476 нових хворих на день, а це на 20% менше, ніж, наприклад, два тижні тому. У лікарнях усе менше пацієнтів, хворих на COVID-19, там, де навесні не було місць.

Водночас в Україні станом на 16 липня офіційно виявили 4 випадки захворювання на коронавірусну інфекцію штаму «Дельта» — нового і більш заразного, який уже спричинив масові спалахи в Росії, де фіксують рекордний рівень смертності, та в країнах Європи. ВООЗ оголосила про початок третьої хвилі захворювання на COVID-19. То чи справді в Україні хвороба відступила? Звідки і коли чекати на третю хвилю коронавірусної інфекції? Якою вона буде і головне — чи готова до неї країна?

Коли буде нова хвиля захворювання?

«Немає жодних причин для того, щоб до нас не потрапив новий штам коронавірусної інфекції «Дельта». Найімовірніше, нова хвиля захворювання почнеться ще до кінця літа. Кількість хворих збільшуватиметься», — прогнозує доктор математичних наук Ігор Бровченко. Він очолює групу науковців при Національній академії наук, яка вже рік займається математичним моделюванням СOVID-19 в Україні. В останньому звіті групи йдеться про те, що, попри видиме зменшення кількості нових хворих, темпи цього зменшення уповільнюються. Значить, хвороба не відступає. 

«Навряд чи нова хвиля коронавірусної інфекції буде легшою, ніж було раніше, але прогнозувати зарано. Вона може бути тяжкою, а може й обійти», — більш оптимістично дивиться на ситуацію лікар-інфекціоніст і голова Національної технічної групи експертів із питань імунопрофілактики Федір Лапій. Але, зважаючи на те, що рівень вакцинації в Україні не з найкращих, можна очікувати, що штам «Дельта» все ж поширюватиметься, каже експерт.

Попри спад хвороби, МОЗ закликає українців вакцинуватися. Там новий спалах захворювання прогнозують у вересні. Хоча, можливо, це станеться і раніше, якщо вірус стрімко поширюватиметься. «Україна знаходиться в зоні ризику попри те, що у нас зараз відбувається спад захворювання. Ситуація нині спокійна, регіонів із загрозами немає. Але ми очікуємо на новий спалах», — зазначає новий головний санітарний лікар України Ігор Кузін.

Основне навантаження на систему охорони здоров’я і високу смертність експерти прогнозують у жовтні—грудні цього року. «Поки що в нас є час. Липень перебудемо, а може, ще й серпень. Бо збільшення кількості хворих відбуватиметься нешвидко. Восени, найімовірніше, буде карантин. Не розраховуйте, що ми проскочимо. Не проскочимо», — прогнозує співзасновник Українського центру охорони здоров’я (UHC) Павло Ковтонюк.

На думку Ігоря Бровченка з НАН, реагувати на нову хвилю захворювання треба буде набагато раніше, бо вона буде динамічнішою. Не можна вводити обмеження тоді, коли лікарні заповнені на 60% — інерція буде набагато більшою, впевнений він.

Звідки до нас потрапить новий штам і по кому вдарить першим?

«Найімовірніше, це будуть локальні спалахи, які можуть початися будь-де. У Європі це пов’язано з активностями молоді — дискотеки, футбол, сезон відпусток», — зауважує Ігор Бровченко. За його спостереженням, як тільки в якійсь країні починає домінувати штам «Дельта», починається помітне зростання кількості хворих.

Небезпека цього штаму коронавірусу полягає в тому, що він є більш заразним і майже удвічі частіше за інші штами призводить до госпіталізації хворого. Штам «Дельта» наразі виявили у 111 країнах. У ВООЗ очікують, що незабаром він стане домінуючим. В Україні поки що ви-явили чотири випадки: два — у Києві і два — на Закарпатті. «Скільки насправді в нас випадків захворювання на цей штам, 5% чи 50%, ніхто не знає, бо в нас немає масового визначення штамів», — говорить Ігор Боровченко. 

За прогнозами експерта, найгірший сценарій розвитку ситуації для України — російський. У РФ фіксують рекордний рівень смертно-сті від коронавірусної інфекції. Щодня там виявляють по 25 тисяч хворих, і майже тисяча людей щодоби помирає. Експерти пояснюють такий стрімкий спалах хвороби в Росії низьким рівнем вакцинації.

Нові спалахи хвороби є і в Європі. До Великої Британії та Португалії додалися Нідерланди, Греція, Бельгія та Франція. За тиждень у Нідерландах добова кількість випадків захворювання зросла з 1-го до 10 тисяч. «На жаль, наразі ми на ранній стадії третьої хвилі захворювання», — заявив гендиректор ВООЗ Тедрос Адханом Гебреєсус і закликав світ вакцинуватися ще швидше.

Для європейських країн зі швидкими темпами вакцинації характерною рисою нового спалаху є низький рівень госпіталізації та смертності, зауважує керівник Центру економіки охорони здоров’я Київської школи економіки Юрій Ганиченко. «Якщо спалах відбувається в країні, де низький рівень вакцинації, наслідки мождуть бути набагато гіршими», — говорить експерт про Україну. Це означає, що, якщо темпи вакцинації будуть невисокими, більше людей потраплять до лікарень, а також збільшиться рівень смертності.

«У Британії на штам «Дельта» більше хворіють молоді люди, бо люди старшого віку переважно вакциновані. Там рідко зустрічається важкий перебіг хвороби, а також мало випадків госпіталізацій. Це підтвердження того, що вакцина працює», — впевнений експерт Федір Лапій.

Тим часом у МОЗ прогнозують, що в Україну штам «Дельта» може потрапити зі сходу та Криму. «У Росії велика кількість хворих, тому в нас під загрозою Харківська область, крім того, багато людей їздять із Криму до Херсона. Це регіони, які найбільше в зоні ризику», — говорить Ігор Кузін.

Він запевняє, що влада робить усе, аби унеможливити потрапляння вірусу в Україну. Для цього, за його словами, відстежують контакти вже виявлених хворих на штам «Дельта». Люди, які приїздять із РФ, мають пройти тестування або дотримуватися самоізоляції. Крім того, в уряді розмірковують над тим, щоб запровадити добровільне тестування експрес-тестами людей при перетині КПВВ із Донбасу й Криму.

Що робити?

Але чи достатньо робить влада для того, щоб підготуватися до нової хвилі коронавірусної інфекції? Під час спалаху цього небезпечного захворювання взимку—навесні в багатьох лікарнях не вистачало місць, були величезні проблеми з киснем. Кисневі концентратори для людей, що задихалися, шукали волонтери. «В Україні десь із квітня почали закривати відділення для хворих на COVID-19. І це нормально, бо госпіталізованих стало менше. Але головне — не втратити напрацювань, щоб за потреби ми могли швидко знову їх відкрити», — зазначила лікар-пульмонолог Світлана Гук. Вона раніше очолювала інфекційне відділення Київської міської клінічної лікарні № 17 і знає ситуацію в лікарнях зсередини.

«Справи з киснем у лікарнях зараз набагато кращі, ніж було минулого року», — вважає головний санітарний лікар Ігор Кузін. За його словами, областям нещодавно виділили додаткову субвенцію на закупівлю кисневих концентраторів. Їх має вистачити для всіх ліжок у відділеннях.

Наразі в країні є 3,8 тисячі апаратів штучної вентиляції легень. Цього має вистачити на всі палати інтенсивної терапії. У деяких медичних закладах облаштовують кисневі станції. У лікарнях першої хвилі є запас захисту для лікарів на три місяці, очікуються великі поставки ПЛР та експрес-тестів. «Система спроможна витримати третю хвилю. Але одним із найефективніших заходів є вакцинація», — зауважив Ігор Кузін.

В Україні першою дозою вакцини від коронавірусної інфекції щеплено 2,4 мільйона людей, а двома — 1,3 мільйона. Це лише близько 5% і 2,5% населення відповідно. Цього тижня темпи вакцинації в Україні зросли на чверть — до 81 тисячі осіб на добу. Проте для виконання національного плану на 2021 рік швидкість все ще має бути втричі більшою, вважають у Київській школі економіки.

Дослідження показують, що ли-ше 30% українців мають антитіла до коронавірусної інфекції. Переважна більшість отримала їх через хворобу, а не вакцинацію, говорить експерт Федір Лапій. Отже, 70% дорослих людей в Україні ще не зустрічалися з COVID-19.

«Наше завдання — відтермінувати настання третьої хвилі захворювання і вакцинувати максимальну кількість людей із групи ризику, аби вони менше постраждали. Перед «Дельтою», як і перед іншими штамами коронавірусної інфекції, найбільш вразливими будуть люди старшого віку із супутніми хворобами, які не вакцинувалися», — зазначає пан Лапій. Він закликає українців робити щеплення. А ті, хто вже почав, обов’язково мають його закінчити. «Від штаму «Дельта» захищають саме дві дози вакцини, навіть для тих, хто перехворів, друга доза є безпечною і необхідною», — наголошує експерт.

За нинішніх темпів вакцинації, вакцини в країні вистачить ще на 1 місяць. Водночас у липні очікують на поставки ще 7 мільйонів доз — «Moderna», «Pfizer», «AstraZeneca», «Coronаvac». «Головне — переконати людей щеплюватися», — впевнений Федір Лапій.

Не боятися, але бути готовими

«Я не науковець, а практикуючий лікар, мені байдуже, який штам коронавірусної інфекції в людини, лікування буде те ж саме. Ці штами різні, але навіть один і той самий штам по-різному проявляється», — говорить Світлана Гук. Вона закликає українців не панікувати, а готуватися. Наприклад, знайти свого сімейного лікаря, до якого можна звернутися за потреби. «Не варто боятися того, що вже відбулося. Штам «Дельта» вже в Україні. Не бійтеся, але й не забувайте про карантин. Є речі, з якими нам доведеться жити, а страх призводить до недолугих рішень і стресу».

«BBC News Україна»

Газета "Вечірня Полтава"
Переглядів: 6 | Коментарів: 1


Додати новий коментар

Зображення користувача Pxilqy.

calcitriol cheap <a href="https://rocaltrtn.com/">calcitriol pills</a> rocaltrol 0.25 mg pills