«Опера в музеї»: шедеври світової класики представить Надія Карпова

Надія Карпова.
 

21 серпня у великій виставковій залі Полтавського художнього музею (Галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка до 30-річчя незалежності України в межах проекту «Музичні вечори в Художньому» відбудеться концерт «Опера в музеї». Шедеври світової класики презентуватиме Надія Карпова (сопрано), лауреатка міжнародних конкурсів, колишня полтавка, яка живе і працює в Італії.

Музика в життя Надії увійшла з раннього дитинства з молоком матері. Батько Григорій Миколайович навчався гри на баяні, чудово володіє гітарою, її перші співучі вчителі — мама Ольга Григорівна і бабуся Анна Арсентіївна — мають абсолютний слух. У родині Карпових шанувалася і класична музика, і українська народна пісня. Рідна тітка Надії по батьковій лінії Олександра Петрівна — випускниця Київської консерваторії, учениця славетної Марії Донець-Тейсер, випускниці Міланської консерваторії, народної артистки УРСР, — співає й досі. Її професійні настанови співачка вважає безцінними. 

Маленька Надійка із задоволенням «музикувала» — радісно вистукувала пальчиками по всіх рівних поверхнях вподобані мелодії. І так було доти, доки п’ятирічна дівчинка не ступила на ганок дивовижного будинку, з кожного вікна якого звучала інша мелодія, не побачила великого чорного рояля, що видавав прекрасні звуки, і не познайомилася зі справжньою чарівницею, котра виявилася викладачкою фортепіано Валентиною Андріашевською. До класу фортепіано дитячої музичної студії Полтавського музичного училища імені Миколи Лисенка (нині — Полтавський фаховий коледж мистецтв імені М. В. Лисенка) Надію запропонував віддати друг батька — заслужений артист України, викладач училища Валерій Стовбир.

Валентина Андріашевська одразу розгледіла талант дівчинки. А далі… Далі, окрім уроків із педагогом, щоденні, тривалі й наполегливі самостійні заняття, незліченна кількість бар’єрів, які треба здолати. У студії Надія навчалася 8 років, блискуче її закінчила, успішно склала вступні іспити до музичного училища і продовжила навчатися грі на фортепіано у вимогливої, іноді навіть суворої і жорсткої Валентини Андріашевської, яка за роки студійного навчання не лише закохала в інструмент, а й виховала працелюбність, вміння самоорганізовуватися та розподіляти час, прищепила музичний смак, стала справжнім педагогом-наставником і щирим другом. Музика для дівчини поступово перетворилася на сенс життя.

Із другого курсу Надія почала втілювати в життя свою дитячу мрію стати співачкою в музичному театрі, вступивши до класу співу заслуженої артистки України Лариси Лук’янової. Перші уроки з вокалу Карпова отримала ще у дванадцять років. Відтоді думки про співочу кар’єру не полишали її. У визнаної фахівчині з академічного сольного співу Лариси Георгіївни, до нестями залюбленої у вокальне мистецтво, Надія здобула величезний творчий багаж. Він багато в чому визначив її подальшу творчу долю, бо заклав у ній міцний фундамент, заснований на професійності, вимогливості, смаку, музичності. «Лариса Георгіївна дала мені ту основу, якою я послуговуюся донині. Гадаю, її цінні настанови згодяться мені до кінця життя», — наголошує пані Надія. Іще навчаючись в училищі, Карпова посіла перше місце в обласному фестивалі-конкурсі української пісні імені Бориса Гмирі.

У 2004 році з відзнакою дівчина закінчила обидва відділи По-лтавського музичного училища імені Миколи Лисенка. Одразу вступивши на психолого-педагогічний факультет до Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка за спеціальністю «Культурологія і музика», почала співати у відомому далеко за межами України народному хорі «Калина» і згодом отримала Гран-прі на конкурсі виконавської майстерності. Однак після першого курсу натхненна мріями про музичну кар’єру Надія Карпова полишає Полтаву і блискуче складає іспити до Національної музичної академії України імені П. І. Чайковського. Наступні п’ять років вона навчається на вокальному факультеті у класі народної артистки України Людмили Маковецької, її концертмейстерка — заслужена артистка України Олена Опанасенко, їм обом співачка глибоко вдячна за науку і творче наставництво. У 2011 році Надія Карпова отримала диплом магістра музичного мистецтва з відзнакою. Під час навчання в консерваторії працювала в оперній студії Національної музичної академії України імені П. І. Чайковського, театрі-студії «Оксюморон», викладала в Київській дитячій музичній школі № 12,  співпрацювала з різними хоровими колективами, виступала із сольними програмами, брала участь у всеукраїнських і міжнародних конкурсах, зокрема 2009 року стала лауреаткою першого ступеня конкурсу «Мистецтво ХХІ століття». У складі академічного камерного хору «Хрещатик» і народної хорової капели «Золоті ворота» побувала на гастролях у Франції, Хорватії, Чорногорії, Боснії і Герцоговині, Сербії, Німеччині та Угорщині. У Франції Надія підкорила глядачів емоційним виконанням французькою мовою арії Маргарити з опери Шарля Гуно «Фауст», у Сербії отримала золоту медаль за краще виконання духовної музики. Окрилена задумами, професійно невгамовна вона вдосконалювала професійну майстерність, брала участь у майстер-класах провідних українських та європейських виконавців, займалася балетом, фехтуванням, сценічною мовою і рухом, працювала над іноземними вокальними текстами — партіями з опер та оперет. 

У 2011 року Надія Карпова повернулася до Полтави. Подальші 6 років були пов’язані з Полтавським обласним музично-драматичним театром імені М. В. Гоголя. Глядачам вона запам’яталася в ролях Наталки Полтавки в однойменній опері Миколи Лисенка та Уляни в опереті «Сватання на Гончарівці» Кирила Стеценка, а також яскравими концертними виступами із симфонічним оркестром. Наголошуючи на тому, що саме в Полтаві вона отримала безцінний досвід, співачка з теплотою згадує полтавських музикантів.

У 2017 році Надія Карпова через сімейні обставини виїжджає з України в Італію, де протягом наступних 4 років відбувається становлення її як європейської оперної виконавиці. Співачка закінчила факультет оперного співу в Інституті сучасної музики при президенті Верони (Алекс Сторнелло), з успіхом бере участь в італійських та європейських музичних конкурсах і фестивалях, зокрема 2019 року здобуває перше місце в конкурсі «Festival della Voce», друге місце — у національному фіналі «Tour Music Fest» в категорії оперних співаків. Надія натхненно викладає вокал і фортепіано в музичній школі, працює в Асоціації оперних співаків при консерваторії імені Антоніо Вівальді.

Насичену педагогічну і концертну діяльність Надії Карпової, як і всіх співаків та педагогів, призупинив карантин. «Сприйняла це як належне,  оскільки я не тільки співачка, а й насамперед музикант. Музика зі мною завжди, що б не відбувалося в навколишньому світі», — по-філософські відповідає вона на запитання про вплив пандемії на її життя. Під час карантину Надія вчила нові партії та викладала в «онлайн»-режимі. А ще, як вона каже, накопичувала енергію, щоб віддати її на прийдешніх концертах.

Італійська українка Надія Карпова займає активну громадянську позицію, є членкинею Світової федерації українських жіночих організацій (СФУЖО), охоче бере участь у заходах із популяризації українського мистецтва в Італії та європейського — в Україні. Щороку співачка приїжджає на Батьківщину, виступає з благодійними концертами перед земляками, охоче бере участь у культурно-мистецьких проектах. Улітку цього року Надії Карповій аплодували в Харкові, Сумах, Львові. 

У найсміливіших мріях енергійної землячки — постановка опери «Наталка Полтавка» в Мілані. На запитання, звідки черпає натхнення, усміхнено відповідає: «Просто треба робити те, що любиш».

Полтавці зможуть відчути енергію та насолодитися чудовим сопрано талановитої співачки вже цієї суботи. Програма фантастично насичена: Джузеппе Верді, Шарль Гуно, Джакомо Пуччіні, Джоаккіно Россінні, Гаетано Доніцетті, Вольфганг Моцарт і Мирослав Скорик. Кожен твір має свій неповторний стиль, а також характер, який Надія Карпова продемонструє на музейному просторі.

Марина ПОПКОВА

Фото з особистого 

архіву Надії Карпової

 

Цікаві факти про Надію Карпову

Як про оперну співачку про акторку Надію Карпову заговорили в Полтаві у 2013 році. Тоді вона представила в Полтавському художньому музеї (Галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка свою постановку моно-опери «Очікування» на музику Мікаела Тарівердієва та вірші Роберта Рождественського. 

У п’ять років батьки повели Надію до дитячої музичної студії Полтавського музичного училища імені Миколи Лисенка. На прослуховуванні педагоги сказали, що дівчинка має тонкий слух і порадили вчитися грати на скрипці, але Надія обрала рояль. 

На уроці математики в другому класі дівчинка записувала до зошита ноти. Вчителька побачила це і зробила їй зауваження, на що Надія миттєво відреагувала: «Я вступатиму до консерваторії, і ваша математика мені не потрібна!» Тоді це сприйняли як зухвалість із боку школярки, але життя довело, що вона таки мала рацію. 

У Полтавському академічному обласному музично-драматичному театрі імені М. В. Гоголя Надія Карпова грала Наталку Полтавку. Коли їй підбирали костюм, то ідеально підійшов той, що шили на легендарну Віру Волкову (грала Наталку Полтавку в 1960—1970-х роках. — Авт.). У театрі Надію називали п’ятою Наталкою Полтавкою. 

Надія Карпова володіє українською, російською, англійською, французькою та італійською мовами. Нині вивчає турецьку. Найлегше їй далася італійська. 

Зі своїм чоловіком-італійцем Джузеппе Надія познайомилася у Флоренції. Сівачка там давала концерт, а Джузеппе приїхав до цього міста захищати свій диплом остеопата. Він побачив її під час виступу і закохався. Роман закінчився шлюбом, і Надія пере-їхала в Італію. Нині подружжя живе в місті Бордігера. Це один із популярних курортів Італії на узбережжі Середземного моря, де Джузеппе має студію остеопатії, а також викладає фізичну культуру в місцевій школі. 

Надія має мрію виступити з концертом у Домі-музеї Моцарта в місті Зальцбург в Австрії. 

Зібрала 

Оксана КРАВЧЕНКО

Газета "Вечірня Полтава"
Переглядів: 9 | Коментарів: 1


Додати новий коментар

Зображення користувача Kiyyph.

oral calcitriol 0.25mg <a href="https://rocaltrtn.com/">buy calcitriol 0.25 mg pill</a> calcitriol medication