21 березня об 11-й годині ранку від садиби Івана Котляревського — літературного батька Тараса Шевченка, яку він називав «гніздом соловейка», розпочнеться ювілейна екскурсія «Шевченко на землі Котляревського».
Наукові співробітники літера-турно-меморіального музею І. П. Котляревського багато років досліджували шлях Тараса Шевченка в Полтаві. Перше заочне знайомство Кобзаря з Полтавою відбулося через «петербурзьких полтавців» у найщасливіший період його життя і творчості — «академічний». Мандри Україною «періоду трьох літ» — це подорож Полтавщиною. Останні спроби письменника знайти родинне щастя й одружитися теж пов’язані з нашим краєм.
Результатом копіткої науко-во-дослідницької праці стала пішохідна екскурсія «Шевченко на землі Котляревського», що була презентована в березні 10 років тому. А ще тоді старший науковий співробітник літературно-меморіального музею І. П. Котляревського Євгенія Стороха написала путівник «Полтава у долі і творчості Тараса Шевченка» до 200-ліття від дня народження поета, що був надрукований у 2014 році.
За десятиріччя, що минуло, сотні полтавців та гостей міста із вдячністю згадують цю надзвичайно інформативну та цікаву екскурсію. Кожного року наукові співробітники додають до неї якісь «родзинки».
«Донині у Полтаві збереглися ті пам’ятки, які Тарас Шевченко оглядав та малював: Хрестовоздвиженський монастир та хата Івана Котляревського. Екскурсія розпочинається на Соборному майдані. Це умотивовано, адже саме тут, найбільш вірогідно, зупинився Тарас Шевченко під час перебування у Полтаві. У будинку сусіда Івана Котляревського — генерала Андрія Лук’яновича (тепер орієнтовно територія ресторану «Лілея»). Звідси починав знайомство з Полтавою Великий Кобзар. Краса навколишньої місцевості, мальовничі околиці, срібні тополі над Ворсклою полонили поета. Із Соборної гори він побачив три по-лтавські пагорби, на яких поставало місто упродовж століть, величний храм Успіння Пресвятої Богородиці. Під час знайомства з історичними пам’ятками Соборного майдану дізнаємося про історичну забудову полкової Полтави ХVІІ—ХVІІІ століть, принцип прокладання вулиць та вуличок старосвітського міста, їхні назви, образно реконструюємо вид міського майдану часів Івана Котляревського — з храмом і Подільською вежею. Знайдемо той майданчик, звідки Тарас Шевченко виконав малюнок оселі Івана Котляревського. Нині говоритимемо про Полтаву й облаштування пам'ятника Кобзарю в нашому місті, відкриватимемо таємниці місць, що пам'ятають його подих, — розповіла заступник директора музею Івана Котляревського Марина Голубнича. — 6 травня 1861 року, коли труна з тілом Тараса Шевченка була доправлена до Києва, полтавські шанувальники його творчості — начальник Полтавської поштово-телеграфної контори Лобода, викладачі Полтавського кадетського корпусу та благодійниця Єлизавета Милорадович — посадили дуб у приватному саду Гуссона, що розташовувався за річкою Тарапунькою на межі передмістя Павленки. То був перший «живий» пам’ятник Кобзарю у світі. Проте не єдиний, адже 29 квітня 1911 року після завершення будівництва школи імені Івана Котляревського на узвозі Подолу поблизу неї висадили три дубочки — на честь Івана Котляревського, Тараса Шевченка та Миколи Гоголя. Під час Великої Вітчизняної війни будинок було зруйновано. Дуби загинули. Нині там знаходиться житловий будинок. Саме полтавці першими на офіційному рівні заявили про те, що хочуть встановити пам'ятник Тарасу Шевченку в нашому місті. То була громада Золотоніського повіту, яка в той час входила до складу Полтавської губернії. У 1904 році рішенням своїх зборів вона оголосила про збір коштів на спорудження пам’ятника в Полтаві. А 95 років тому, 12 березня 1926 року, облаштували пам’ят-ник у Петровському парку, що зберігся й донині. Спочатку його хотіли відкрити до 8-ї річниці Жовтневої революції, але пізніше на засіданні Полтавського окружного виконавчого комітету ради робітничих, селянських та червоноармійських депутатів вирішили відкрити пам`ятник до 65-річчя з дня смерті поета».
Отже, в усіх охочих є можливість долучитися до цікавої ювілейної екскурсії й дізнатися багато нового про Тараса Шевченка і рідну Полтаву.
Оксана КРАВЧЕНКО
Додати новий коментар
Soyyzj
4.11 2022 - 9:43
Посилання
calcitriol online order <a