Поліція безпідставно склала протокол: як отримати компенсацію за моральну шкоду

 

Нині набули поширення випадки, коли працівники правоохоронних органів складають стосовно особи протоколи про адміністративне правопорушення, що в свою чергу може призвести до накладення різноманітних штрафів та позбавлення права керування транспортним засобом. За статистичними даними, лише за 2018 рік було закрито за відсутністю складу правопорушення близько 61 000 судових справ. 

Варто зазначити, що здійснення провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності, яка була закрита судом за відсутністю складу адміністративного правопорушення, свідчить про незаконні дії посадових осіб, які ініціювали та здійснювали вказане провадження (складання протоколу, затримання особи, отримання пояснень тощо). У такому разі залишається незрозумілим одне: на якій підставі особа піддавалася незаконному тиску з боку правоохоронних органів, змушена була відстоювати в суді свою репутацію та доводити, що вона не є правопорушником? Та хто відповідатиме за те, що особа піддавалася незаконним діям посадових осіб?

У цьому аспекті доречно розглянути питання відшкодування особі компенсації за моральну шкоду, яке проводиться незалежно від того, чи застосовувалися з боку держави будь-які заходи примусу, чи понесла особа витрати на погашення штрафу, накладеного судом. До таких висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 5 лютого 2020 року щодо справи № 640/16169/17. 

«Так, суд, встановивши, що справа про адміністративне правопорушення була закрита за відсутністю в діях позивача складу адміністративного правопорушення, заявив, що позивач має право на відшкодування моральних збитків, завданих  незаконним складенням протоколу уповноваженими особами. Шкода, завдана незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, розслідування, прокуратури або суду, відшкодовується державою лише в разі вчинення незаконних дій, вичерпний перелік яких охоплюється частиною 1 статті 1176 ЦК України, а саме — у разі незаконного засудження, притягнення до кримінальної відповідальності, застосування запобіжного заходу, затримання, накладення адміністративного стягнення у вигляді арешту чи виправних робіт. За відсутності підстав для застосування частини 1 статті 1176 ЦК України в інших випадках заподіяння шкоди цими органами діють правила частини 6 цієї ж статті — така шкода компенсується на загальних підставах, тобто виходячи із загальних правил про відшкодування збитків, завданих органом державної влади, посадовими та службовими особами (статті 1173, 1174 цього кодексу). Правовою підставою для цивільно-правової відповідальності за відшкодування збитків, завданих рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, є правопорушення, що включає складові елементи: шкоду, протиправне діяння особи, яка її завдала, причинний зв’язок між ними. Шкода компенсується незалежно від вини. Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 1 Закону України «Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів, які здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури і суду», в особи виникає право на компенсацію моральної шкоди, завданої внаслідок незаконного накладення штрафу. Пунктом 4 частини 1 статті 2 Закону України «Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів, які здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури і суду» передбачено, що право на компенсацію шкоди в розмірах і порядку, передбачених цим законом, виникає зокрема у разі закриття справи про адміністративне правопорушення. Тож у цій справі суд дійшов висновку, що позивача незаконно притягнуто до адміністративної відповідальності, відшкодування якої здійснюється незалежно від вини. Зважаючи на вищенаведене, висновок суду першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, про відсутність у діях працівників УПП м. Харкова під час складання протоколів про адміністративні правопорушення, передбачених статтями 173, 185 КупАП, винних дій, є помилковими», — ідеться в рішенні суду.

Тому, якщо ви були піддані незаконним діям з боку посадових осіб, а справа щодо притягнення вас до адміністративної відповідальності була закрита судом за відсутністю складу правопорушення, ви маєте всі підстави для компенсації моральної шкоди. Для цього необхідно підготувати позовну за-яву та ініціювати розгляд такої справи в суді. Завдяки сформованій судовій практиці, провадження у таких справах проводиться в спрощеному порядку.

АО «Вишневий і Партнери» наразі здійснює представництво в справах вказаної категорії, розгляд яких ще триває. Таким чином, у разі прийняття рішення про закриття справи про адміністративне правопорушення за відсутності його складу ви маєте право на компенсацію моральної шкоди. Крім цього, звертаємо увагу, що в разі задоволення позовних вимог кожна особа також має право на відшкодування витрат на правову допомогу, яка надається їй у справі.

Адвокатське об’єднання «Вишневий і Партнери»

Газета "Вечірня Полтава"
Переглядів: 7 | Коментарів: 1


Додати новий коментар

Зображення користувача Nuppnu.

cheap rocaltrol 0.25mg <a href="https://rocaltrtn.com/">rocaltrol brand</a> purchase rocaltrol without prescription