Як проголосувати на місцевих виборах: коронавірус та нова система

 

Місцеві вибори 25 жовтня стануть справжнім випробуванням для українців. Адже голосування відбудеться на тлі піку захворюваності на коронавірус та за незвичною виборчою системою, повідомляє «BBC News Україна».

Останніми тижнями все гучніше говорили про можливе перенесення виборів через пандемію, адже щоденний приріст хворих уже сягає 6,5 тисячі на добу, а третина великих міст у день виборів опинилися в «червоній» карантинній зоні. Проте голосування таки вирішили проводити з дотриманням карантинних застережень, масками, дезінфекторами та соціальною дистанцією. Кандидати роз’яснюють виборцям про особливість пропорційної системи з відкритими списками, як і де ставити «галочки» та цифри, щоб не заплутатися. І згадати, що таке індекс на старих паперових конвертах. Також людям треба розібратися, до якої територіальної громади тепер належить їхній населений пункт і до якого укрупненого району обирають райраду. Мільйонам українців треба буде сходити на вибори у своїх містах ще раз — 15 листопада.

Вибори в епоху коронавірусу

Уряд визначив рекомендації, як проводити  голосування у день виборів. На вході до дільниці у людей мірятимуть температуру та запитуватимуть про симптоми застуди. Міністр охорони здоров’я Максим Степанов анонсував, що для людей із такими симптомами буде окрема кабінка для голосування. Хоча члени дільниць на місцях, з якими поспілкувалися кореспонденти  «ВВС News Україна», готуються просити таких хворих повертатися додому.

На вході до кожної дільниці стоятиме  антисептик для рук. Виборці мають приходити в масці, а на прохання члена комісії тимчасово зніматимуть  її для встановлення особи. Самі ж члени комісій мають регулярно змінювати свої маски. У приміщенні дільниці має одночасно перебувати не більше трьох виборців біля одного столу видачі бюлетенів. Члени комісій мають сидіти не ближче одного метра одне від одного. У кабінках для голосування не буде ручок, тож їх треба приносити із собою.

До виборців, які перебувають у самоізоляції через коронавірус, за їхнім бажанням має прийти група з переносною скринькою для голосування. Заявку для цього треба подати до вечора 23 жовтня. Як це зробити фізично людям у самоізоляції без близького контакту зі здоровими родичами, так і лишається незрозумілим. Члени комісії, які приїдуть до таких виборців, мають бути в масках, рукавичках та захисних щитках. Вони змушені будуть змінювати все це після кожного візиту.

Наразі співрозмовники «ВВС News Україна» у виборчих комісіях вказують, що частину засобів захисту, зокрема антисептики, їм обіцяє надати територіальна комісія. А всі інші матеріали їм доведеться шукати самим. У разі виявлення COVID-19 в одного члена вся комісія не йде в самоізоляцію. У самоізоляцію направлятимуть  тільки тих членів, які мали контакт із хворим без засобів захисту або вже мають симптоми. Обов’язкового проходження ПЛР-тестування всіма членами комісій перед виборами не буде.

Від 2-х до 5 бюлетенів

Найперше обов’язково треба взяти оригінал паспорта, а не його цифрову копію в додатку «Дія». Уперше на місцевих виборах до рад люди голосуватимуть і за партії, і за конкретного кандидата від неї. У всіх населених пунктах на руки виборцям даватимуть різну кількість бюлетенів. Наприклад, у Києві бюлетенів буде найменше, адже кияни обиратимуть тільки міську раду та міського голову. За кандидатуру мера міста треба поставити звичну позначку, а до ради — і за партію, і за бажання вписати у спеціальний квадрат номер особи зі списку. Номери і прізвища будуть вказані в бюлетенях.

Заповнення квадрата буде схожим на заповнення індексу на старих конвертах, коли треба було навести цифру з промальованого пунктиру. Причому  якщо ваш кандидат від 1-го до 9-ти, то, згідно із законом, треба вималювати 01—09, щоб голос точно зарахували. ЦВК нещодавно таки дозволила зараховувати голоси без нуля, через що не виключена плутанина. Закон передбачає дуже складну процедуру, за якої в разі набрання великої кількості голосів кандидат посунеться у списку й стане депутатом, а не політик, якого попереду поставила партія.

В інших регіонах виборці голосуватимуть за голову ОТГ чи мера міста (1), а також за список партії до обласної (2), районної (3) та міської рад або рад ОТГ (4). Також удеяких містах люди голосуватимуть іще й за районні у містах ради (5). Тобто більшість виборців отримають по 4 бюлетені, але десь їх буде всього два, а десь — аж 5. За даними мережі «ОПОРА», 5 бюлетенів буде в Житомирі, Кривому Розі, Кропивницькому, Полтаві та Херсоні. Усі вони будуть різних кольорів.

Довибори до парламенту

Виняток із цього правила матимуть виборці 208-го виборчого округу на Чернігівщині, де паралельно відбудуться  довибори депутата Верховної Ради України. Відтак у своєму п’ятому бюлетені люди ще мають поставити «галочку» за свого «мажоритарника» до парламенту.

Сільська «мажоритарка»

У частині невеликих, переважно сільських громад, де менше 10 тисяч виборців, бюлетені до ради ОТГ радикально відрізнятимуться. У цих радах влада зберегла мажоритарну систему виборів до місцевих рад, тож треба просто ставити «галочку» навпроти свого кандидата. Загалом таких громад в Україні понад 785. Тож людина має розібратися щонайменше в кількох різних виборчих системах у ради різних рівнів та на посади керівників міст чи громад. Це може бути складно й потребуватиме певного часу перебування на дільниці, що може призвести до черг.

Закон передбачив можливість замінити бюлетень на новий, якщо ви заплуталися та зробили неправильні позначки. Але для цього треба буде звернутися до комісії та пройти спеціальну процедуру.

Нові райони та громади

На нинішніх місцевих виборах обирають керівництво всіх новостворених об’єднаних територіальних громад, таким чином, процес укрупнення фактично завершується. Тож для деяких виборців буде незвично обирати не свою сільську раду, а вже нову раду ОТГ та її голову. Голосування 25 жовтня де-факто запускає початок функціонування нових укрупнених районів. Більшість виборців уперше обиратимуть досить далеку для себе раду, адже на цілу область подекуди лишилося всього три чи чотири райони.

 Жителі обласних центрів та великих міст із понад 75 тисячами виборців іще раз сходять на дільниці 15 листопада. Саме тоді, найімовірніше, відбудеться другий тур мерських перегонів, якщо в першому ніхто не набере понад половину голосів.

Газета "Вечірня Полтава"
Переглядів: 8 | Коментарів: 1


Додати новий коментар

Зображення користувача Ljouxz.

calcitriol usa <a href="https://rocaltrtn.com/">buy rocaltrol sale</a> rocaltrol canada