У разі насильницького вторгнення до вашого житла застосування зброї або будь-яких інших засобів чи предметів для захисту не є перевищенням меж необхідної оборони незалежно від тяжкості шкоди, яку заподіяно злочинцю. Такий висновок зробив Верховний Суд у справі № 342/538/14-к, повідомляє «Ліга:закон».
Зокрема Верховний Суд вказав на винятки із загального правила про те, що за необхідної оборони особа, яка захищається, повинна додержуватися визначеної межі, завдаючи шкоду тому, хто посягає на її майно. Суть справи: згідно з вироком місцевого суду, чоловіка було визнано винуватим у тому, що він, перебуваючи за місцем свого проживання, вчинив умисне вбивство під час перевищення меж необхідної оборони, захищаючись від незаконного проникнення до його житла та нападу з боку групи осіб, наніс одній із них кухонним ножем один удар у груди, в результаті чого потерпіла того ж вечора померла в лікарні.
Апеляційний суд залишив цей вирок без змін. Однак у касаційній скарзі адвокат вказав, що чоловік діяв у стані необхідної оборони, відтак за ч. 5 ст. 36 КК України не підлягає кримінальній відповідальності. Колегія суддів касаційного кримінального суду задовольнила касаційну скаргу, скасувавши вирок місцевого суду й ухвалу апеляційного суду. Відповідну постанову в справі № 342/538/14-к ВС прийняв 26.04.2018 р.
До критеріїв визначення правомірності необхідної оборони належать: наявність суспільно небезпечного посягання, його дійсність та об’єктивна реальність, межі захисних дій, які б не перевищували меж необхідності, а шкода особі, котра здійснює посягання, не перевищувала б тієї, яка для цього необхідна. Разом із тим, згідно з ч. 5 ст. 36 КК, незалежно від тяжкості шкоди, яку заподіяно тому, хто посягає, не є перевищенням меж необхідної оборони і не має наслідком кримінальну відповідальність за застосування зброї або будь-яких інших засобів чи предметів для захисту від нападу озброєної особи чи групи осіб, а також для відвернення протиправного насильницького вторгнення до житла чи іншого приміщення. У таких випадках шкода, заподіяна особі, яка посягає, не обмежена ніякими межами, аж до позбавлення її життя.
Колегія суддів погодилася з доводами захисника щодо правомірності дій засудженого в цьому разі. Так, зі встановлених судами першої та апеляційної інстанцій фактичних обставин кримінального провадження вбачається, що смерть потерпілій чоловік заподіяв, перебуваючи в стані необхідної оборони, з метою відвернення протиправного насильницького вторгнення до свого житла та захисту від нападу групи осіб. Верховний Суд вказав, що відповідно до ч. 5 ст. 36 КК, такі дії не мають наслідком кримінальну відповідальність, тому висновки місцевого та апеляційного судів про перевищення меж необхідної оборони є безпідставними.
Захист житла: головні етапи оборони квартири з вогнепальною зброєю
Щодо захисту власності й помешкання, то в контексті застосування довгоствольної вогнепальної зброї варто більш розлого розібрати можливі сценарії оборони квартири й оселі загалом. З одного боку, чим більше ситуацій ви продумали, тим, звичайно ж, краще. А з іншого — це призводить до поголовного захоплення зомбі-апокаліпсисами, громадянською війною та іншими вологими мріями «диванних воїнів».
Звертаємо вашу увагу, що йтиметься не про проблеми законності та наслідків для стрільця в юридичному аспекті. Якщо ми говоримо про оборону квартири, то сама ситуація, коли у багатоквартирному будинку до вас хтось намагається вдертися, вже досить неординарна. Звичайно, сусід-алкоголік або наркоман навряд чи зможе потрапити до квартири з нормальними дверима. Тобто безпосередню загрозу він нестиме тільки в тому разі, якщо ви самі впустите його всередину — елементарно відчините двері. Наприклад, вас підстерегли, дочекалися, коли ви відчинили двері, і тоді вже напали. Головне завдання при цьому — уникнути первинного нападу і швидко дістатися до зброї. Тобто будь-яким чином уникнути первинної агресії, виграти час, дістатися до сейфа, відкрити його, дістати зброю, привівши її в бойову готовність, — і лише тоді з'являється можливість застосувати її за прямим призначенням.
У переважній більшості ситуацій достатньо мати в передпокої один—два газових балончики нормальної ємності, а також номер телефона місцевої поліцейської дільниці. А тіло, яке метушитиметься по квартирі, можна стримувати за допомогою швабри, чекаючи при цьому якнайшвидшого прибуття наряду поліції. А тепер поговоримо про ситуації, коли ви розцінили загрозу як досить серйозну для того, щоб застосувати вогнепальну зброю.
Первинний алгоритм оборони квартири
Коли хтось намагається зламати ваші двері, дії для оборони квартири досить прості. Ви спокійно йдете до сейфа зі зброєю, готуєте її до бою і займаєте позицію. Було б добре, якби ви заздалегідь попередили непроханих гостей про те, що ви вдома та озброєні, а також достатньо схвильовані, щоб радикально відсікти незаплановану зустріч. Зрештою з того боку можуть і не знати, що вдома хтось є. Відтак є шанс, що зловмисники відмовляться від подальших дій.
Жоден нормальний злодій не полізе в дім, коли там перебуває власник. Тим паче, коли той волає через двері, що в нього є зброя і він стрілятиме, а для більшого ефекту ще й чимось ляскає, що схоже на пересмикування затвора. Якщо після такого попередження спроб вдертися всередину ви не припинили, значить, ситуація серйозніша, ніж здається. Або зловмисник несамовитий, або прийшов конкретно за вами чи за якоюсь цінністю у вашому домі. Відповідно, після цього ви займаєте зручну позицію і готуєтеся до вогневого контакту.
Отже, якщо ви почули, що хтось ламає ваші двері, алгоритм оборони квартири має бути такий:
дістатися до сейфа;
вийняти зброю;
дістати також усе, що потрібно (бронежилет, патронташ, якщо такий є);
підготувати зброю до бою;
попередити про те, що ви вдома та озброєні;
зайняти оборонну позицію;
подзвонити до поліції і повідомити про те, що до вас у квартиру хтось вдирається.
До речі, перевірений факт: співробітники поліції приїжджають набагато швидше й охочіше, якщо їх попередити, що ви озброєні. Мабуть, від самої думки, що хтось стрілятиме без їхнього дозволу, вони так шаленіють, що, буває, б’ють усі рекорди за швидкістю реагування.
Базова підготовка до самооборони й оборони квартири зводиться не до того, що ви спалюєте гроші на стрільбищі, а заміряєте секундоміром, скільки вам потрібно часу на всю описану вище процедуру. Після чого про всяк випадок помножуєте отриманий результат на два. Якщо у вас немає бойового досвіду, від хвилювання всі дії займатимуть приблизно вдвічі більше часу, ніж у спокійній ситуації. Тому насамперед відпрацьовуйте саме цикл підготовки до вогневого контакту. Чим швидше ви це робите на тренуваннях, тим меншу цифру доведеться множити на два.
Вибір позиції для самооборони
Другий дуже важливий момент у ситуації самооборони в квартирі — правильний вибір позиції для «привітання гостей». Це не маневрений бій, де ви скакаєте з позиції на позицію. Відтак сидіть собі за стінкою, висунувши тільки ствол зброї, і чекайте, коли з’явиться ціль.
Тут, до речі, виникає питання вибору вогневої позиції. Річ у тім, що найчастіше, коли йдеться про довгоствольну вогнепальну зброю для захисту житла, ми маємо на увазі гладкоствольну зброю, у більшості випадків — 12-го калібру. Напівавтомат, помпа або мисливська двостволка — байдуже.
Вогневий контакт під час оборони квартири відбувається на дуже малій дистанції (добре, якщо буде 5 метрів), і якщо ви мешкаєте двері у двері із сусідами (а типове планування, як правило, влаштоване саме так), то можете собі
уявити, що буде з дверима навпроти після кількох пострілів. І добре, якщо то будуть нормальні двері, а не профанація, яку можна зламати консервним ножем. А якщо випадково підстрелите сусіда, це вже буде зовсім інша стаття Кримінального кодексу.
Відповідно, вибір вогневої позиції під час оборони квартири повинен бути не лише зручним для вас, а й безпечним для сторонніх осіб. Відчиніть двері та подивіться, чи не потрапляють у межі ймовірного обстрілу двері сусідів і сходи. Якщо під час пострілу в дверний проріз ви неминуче ризикуєте зачепити сторонні об’єкти, такий варіант не для вас. Супротивника доведеться пропустити всередину. Подальші сценарії залежать від планування власної квартири, а так як цих варіантів безліч, то марно розглядати конкретні ситуації. Тому вирішуйте самі.
Під час вибору вогневої позиції враховуйте два основні чинники:
1. Максимальний огляд, без «мертвих зон» або з мінімумом таких. Для цього можна використовувати великі коробки, які за габаритами схожі на людське тіло, щоб розуміти, наскільки просто або складно використовувати цю позицію для укриття.
2. Власна безпека. Тобто наскільки ви самі можете безпечно сховатися з мінімальною втратою для огляду.
Річ у тім, що саме поняття самооборони не має на увазі обов’язкового знищення або виведення з ладу супротивника. Мета в тому, щоб ситуація, у якій виникла необхідність захищати себе, просто завершилася. Неважливо, втік противник чи тихо заліг. В обох випадках ви зробили все, щоб вціліти, і вціліли. Саме для цього й необхідно розглядати вибір вогневої позиції з точки зору власної безпеки. Хоча б тому, що непрохані гості теж можуть прийти зі зброєю. І для вас стояти в проході, як ідеальна мішень — не найкращий вибір.
Проникнення через вікна
Дехто може запитати, чому не йдеться про вікна. Ну, хоча б тому, що силовим проникненням через вікна здебільшого займаються поліцейські та спецпризначенці. Однак якщо вони таки за вами прийшли, а над будинком кружляє вертоліт, то вам взагалі мало що допоможе. Держава та силовики стають дуже наполегливими, якщо їм потрібно дістати якусь людину.
Складно щось зробити, коли ломляться і в двері, і у вікна, виносячи їх спеціальними засобами «master-key». Для всіх інших (нормальних) ситуацій існує антивандальна плівка і нормальні вікна. Ці речі, як мінімум, дадуть вам час на те, щоб дістатися до сейфа і взяти зброю. Проникнення через вікна становить загрозу тільки в тому разі, якщо ви живете на першому поверсі.
Якщо існує потенційна перспектива, що до вас можуть увірватися через вікно, то відпрацьовуйте насамперед саме те, як ви добиратиметеся до зброї, а вже потім — як і звідки ви стрілятимете. Знову ж таки в цій ситуації не забувайте: усе, що не влучить у нападника, полетить «кудись туди» і може когось ранити, за що потім доведеться відповідати саме стрільцю. Тому в подібних ситуаціях завжди намагайтеся за можливості стріляти в ціль під таким кутом, щоб за нею було щось важкопробивне.
Власне вогневий контакт
Повертаємося до самого процесу стрільби, який направду набагато нудніший за процес підготовки до нього. Ситуація, коли вам доведеться вести повноцінний бій у форматі оборони квартири, — досить малоймовірна, проте життя бентежне. У подібних ситуаціях, якщо справа дійшла до зміни магазину, то або вам «гаплик», або ви дієте на придушення.
Є, звичайно, такий варіант, коли зловмисники лізуть у двері, наче таргани, але це вже щось неймовірне. Насправді, якщо противник зіткнувся з активним супротивом і не поступився, це означає лише одне — потрібно протриматися до прибуття поліції, бо вас цілеспрямовано намагаються дістати.
Повернемося до прикладного аспекту — стріляти необхідно спокійно і свідомо. Тобто тільки тоді, коли ціль з’явиться в полі зору. Зрештою ви не знаєте, скільки всього нападників і як добре вони озброєні. Правду кажучи, якщо ви не змогли розв’язати проблему за допомогою одного магазину, значить, або вас штурмує дуже активна і численна група, або ви десь дуже помилилися — у тактиці чи підготовці.
Друге важливе зауваження: під час активної стрільби в обмеженому просторі дуже швидко стане димно й пильно. Димно від порохових газів, а пильно від того, що під час влучання в бетонну стіну виникає хмарка пилу. Тому під час інтенсивної стрілянини пам’ятайте, що після відстрілювання магазину, видимість буде погіршена, через що стане важче ідентифікувати загрозу. Тоді не допоможе жодний ліхтарик. Тому намагайтеся стріляти рідко і якнайточніше.
Про всяк випадок нагадаємо, що в матеріалі йдеться суто про оборону квартири з використанням вогнепальної зброї. Ми не розглядаємо самооборони ні у приватному будинку, ні на природі. Оборона саме квартири — це фактично найпростіший сценарій із тих, що можуть реально трапитися. Звісно, ми не заглиблюємося в подробиці юридичного аспекту, наприклад, у такі, що стріляти краще в ситуації, коли нападник вже вдерся до помешкання і коли він теж озброєний.
Додати новий коментар
Wwasgt
5.11 2022 - 3:00
Посилання
rocaltrol sale <a href="https