Про новий вид правопорушень в Україні
Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» набув чинності. І він запроваджує низку важливих новацій.
— Стара редакція Кримінального кодексу передбачала декілька видів кримінальних злочинів: невеликої тяжкості, середньої, тяжкі та особливо тяжкі, — розповідає експерт із реформування право-охоронних органів, органів юстиції та судової гілки влади Українського інституту майбутнього Андрій Помазанов. — Закон, який нещодавно набув чинності, вводить замість злочинів невеликої тяжкості поняття про таке діяння, як кримінальний проступок. За його вчинення передбачено штраф у розмірі до
3 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (51 тисяча гривень) або інше, не пов’язане з позбавленням волі, покарання. За статистикою, такі правопорушення становлять близько 50% усіх злочинів, які скоюють в Україні.
— До кримінальних проступків належать зокрема крадіжка (ч. 1 ст. 185 КК), шахрайство (ч. 1 ст. 190 КК), хуліганство (ст. 296 КК), незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їхніх аналогів без мети збуту (ч. 1 ст. 309 КК), — додає Микола Хавронюк доктор юридичних наук, професор кафедри кримінального та кримінального процесуального права Національного університету «Києво-Могилянська академія».
— Що ці зміни означають на практиці?
— Досі, якщо злодія зловили на місці крадіжки, правоохоронці брали в нього пояснення, а щоб справа потрапила до суду й потерпілому повернули вкрадене, потрібно було провести ще чимало дій. На них інколи витрачалося декілька місяців! Кримінальні проступки розслідуватимуться через дізнання, — зауважив Андрій Помазанов.
— Займатимуться цим дізнавачі. У деяких випадках замість допиту вони можуть обмежитися опитуванням, замість проведення експертизи — отримати пояснення від фахівців, також можуть використовувати засоби технічного фіксування, наприклад, відео-реєстратори, — додає Микола Хавронюк.
— Хто може бути дізнавачем?
— Можуть бути як окремі підрозділи дізнавачів, так і уповноважені особи СБУ, ДБР, НАБУ, Державної кримінально-виконавчої служби України тощо. Додам, що розслідування кримінальних проступків проводитиметься у скорочені строки: протягом 72 годин із моменту повідомлення особі про підозру чи затримання; протягом 20 діб, якщо підозрюваний не визнає вини або потрібно провести додаткові слідчі дії, або кримінальний проступок вчинив неповнолітній; протягом одного місяця — якщо підозрюваний подав клопотання про проведення експертизи, — наголошує експерт із реформування правоохоронних органів.
— Тобто за вчинення кримінального проступку можуть затримати?
— Так. На одну добу — якщо особа перебуває в нетверезому стані і своїми діями створює небезпеку для інших. На 72 години — якщо порушник у відповідь на вимогу правоохоронця припинити протиправну поведінку чинить опір, не зупиняється або намагається втекти.
— Скільки часу матиме суд, щоб розглянути кримінальний проступок?
— Після того, як прокурор направить обвинувальний акт до суду, п’ять днів. А в разі затримання пі-дозрюваного суд має розглянути справу невідкладно. Якщо обвинувачений визнає вину та не має наміру заперечувати встановлені у процесі дізнання обставини, суд може розглянути провадження без виклику учасників до зали судових засідань. До речі, після відбуття покарання за кримінальний проступок особа вважатиметься такою, яка не має судимості.
Додати новий коментар
Oomnpu
4.11 2022 - 1:51
Посилання
calcitriol for sale <a href=