В Україні за відсутності у громадянина трудової книжки або відповідних у ній записів трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. Формальні неточності в документах за загальним правилом не можуть бути підставою для органів Пенсійного фонду щодо обмеження особи в реалізації конституційного права на соціальний захист. Такого висновку дійшов касаційний адміністративний суд Верховного Суду за позовом жительки Харкова, яка претендує на пенсію.
Так, позивачка звернулася до Пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії за віком, в якій їй було відмовлено. Відмова у призначенні пенсії за віком мотивована тим, що позивачка не надала документів, які підтверджують необхідний стаж (20 років). Крім того, відповідач вказав, що у трудовій книжці позивачки містяться неточності в частині назви підприємства, на яке вона була прийнята на роботу і з якого була звільнена. Верховний Суд підтримав рішення судів попередніх інстанцій, якими було задоволено позовні вимоги.
Згідно зі статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Таким чином, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній порядок підтвердження наявного трудового стажу встановлюється Кабінетом Міністрів. Як роз’яснили у Верховному Суді, пункт 1 цього Порядку передбачає, що за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. Суд вказав, що в тому разі, коли у трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, встановлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнювальні довідки підприємств, установ, організацій або їхніх правонаступників.
У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, встановлених для окремих категорій працівників, здійснюється в порядку, визначеному Пенсійним фондом за погодженням із Міністерством праці та Міністерством фінансів України. Механізм підтвердження таких періодів роботи визначено Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду № 18-1.
Крім того, колегія суддів зазначила, що, приймаючи документи, орган, який призначає пенсію, перевіряє:
— правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
— зміст і належне оформлення наданих документів;
— копії відповідних документів, за необхідності фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, який призначає пенсію, за наявності сумнівів має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб до-оформлення у тримісячний термін із дня подачі заяви, подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обгрунтованість їхньої видачі. Однак, як встановлено судами, орган Пенсійного фонду не здійснив ніяких дій для отримання відомостей або додаткових документів, на підставі яких можна було б переконатися в достовірності поданих документів на підтвердження пільгового стажу позивача.
Додати новий коментар
Tzovqe
5.11 2022 - 5:30
Посилання
purchase calcitriol <a href=