Суд закрив справу щодо «відмивання» коштів проти харків’янина, компанія якого ремонтувала полтавські дороги

Екс-депутат Харківської облради, який ремонтував полтавські дороги, уникнув відповідальності за користування конвертцентрами через закінчення строків давності злочину

Суд закрив справу проти Юрія Шляхти.
 
 

18 жовтня Полтавський райсуд Полтавської області закрив справу щодо ухилення від сплати податків керівника ПрАТ «УМБ № 23» Юрія Шляхти, яке у 2015—2017 роках ремонтувало та прибирало дороги Полтави. Прокурор послабив обвинувачення, і термін притягнення до відповідальності був вичерпаний. Про це Інтернет-виданню «Полтавщина» стало відомо з реєстру судових рішень та офіційного сайту суду.
Підрядника, який майже 3 роки ремонтував полтавські дороги, звинуватили в ухиленні від оподаткування та підробленні документів
Нагадаємо, Юрій Шляхта — керівник, а нині колишній власник ПрАТ «Управління механізації будівництва № 23». Компанія є правонаступником ПАТ «УМБ № 23» і зараз знаходиться у стані ліквідації. Фірма зареєстрована в селі Терешки, а сам Юрій Шляхта прописаний у Харкові. Відомо, що в минулому він був депутатом Харківської облради від ВО «Батьківщина».
Юрію Шляхті інкримінували ч. 1 ст. 212 ККУ (умисне ухилення від сплати податків, вчинене службовою особою підприємства, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів у значних розмірах) та ч. 1 ст. 366 ККУ (внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей). За підрахунками слідчих, із середини 2015-го по середину 2016 року керівник підприємства уникнув сплати 1,6 млн. грн. податків. Саме в цей період
ПрАТ «УМБ № 23» почало активно співпрацювати з Полтавою. Наприкінці травня 2015-го підприємство виграло одразу 3 тендери на ремонт доріг міста у загальній сумі 80 млн. грн.
Як з’ясували слідчі, Юрій Шляхта від імені фірми укладав фіктивні договори, накладні та акти стосовно поставки товарів, які використовуються у будівництві та ремонті доріг. Насправді ж компанії-постачальники цих договорів не виконували. По суті, вони були учасниками конвертцентру, який допомагав мінімізувати оподаткування та «відмивати» кошти.
За підрахунками правоохоронців, «УМБ № 23» мало близько 30 таких фіктивних документів, які нібито підтверджували отримання матеріалів від трьох фірм на 5,6 млн. грн.
Підряднику вдалося уникнути відповідальності, бо прокурор зняв частину обвинувачень
Кримінальне провадження стосовно можливого ухилення від сплати податків поліція відкрила 15 вересня 2016 року. Повідомлення про підозру Юрій Шляхта отримав через рік — у жовтні 2017-го. Тоді ж суд арештував 2 млн. грн. на рахунках компанії. За 3 місяці Шляхті вдалося повернути частину арештованих коштів.
Ще майже рік продовжувалося досудове розслідування, й у липні 2018-го справу передали до суду. Під час судового розгляду прокурор Олександр Савченко відмовився від частини обвинувачень, тому в кінцевому варіанті Юрія Шляхту звинуватили тільки у службовому підробленні документів (ч. 1 ст. 366 ККУ). Слухання у суді затягнулися до цього року, і в жовтні адвокат попросив суд закрити справу через закінчення строків давності притягнення до відповідальності. Суддя Людмила Стрюк клопотання задовольнила і звільнила Шляхту від кримінальної відповідальності.
Причинно-наслідковий зв’язок цих двох фактів малопомітний, але насправді він прямий. Річ у тім, що у двох злочинів, інкримінованих Юрію Шляхті від початку, різний ступінь тяжкості. Відповідно до Кримінального кодексу, ч. 1 ст. 212 описує злочини середньої тяжкості, оскільки передбачає покарання у вигляді штрафу від 51-ї до 85 тис. грн. Той самий документ передбачає, що до відповідальності за такий проступок особу можуть притягнути протягом 5 років із дня вчинення порушення. Кримінальний кодекс також вказує, що згідно з ч. 1 ст. 366 це злочин невеликої тяжкості, оскільки за нього передбачене покарання у вигляді штрафу близько 4,3 тис. грн. Строк притягнення до відповідальності за такі види злочинів — 3 роки з дня вчинення порушення.
Саме так і сталося. У матеріалах справи вказано, що підроблення документів Юрія Шляхти охоплює період з 1 червня 2015-го по 30 червня 2016 року. Тобто термін можливого покарання сплинув 30 червня цього року. Іншими словами, якби прокурор Олександр Савченко не зняв частини обвинувачень із підприємця, то в суду було б іще два роки на винесення вироку. Недивно, що в суді він не заперечував, аби справу закрили. Наразі жодних вироків чи підозр стосовно махінацій підрядників із «харківської дорожньої монополії» немає.
Бітум, щебінь та інші товари згадані у провадженні як такі, що так і не були поставлені. Такі матеріали використовуються для будівництва та ремонту доріг. Період часу, якого стосувалося розслідування, припадає якраз на активну фазу замовлень «УМБ № 23» від управління ЖКГ Полтавського міськвиконкому. Таким чином, можна дійти висновку, що Юрій Шляхта міг «конвертувати» гроші саме з бюджету Полтави.
За даними порталу публічних фінансів «Є-data», упродовж 2016—2017 років ПрАТ «УМБ № 23» отримало від УЖКГ 43,8 млн. грн. Серед контрактів — ремонт вулиці Чорновола, де асфальт укладався на сніг, річне прибирання вулиць, зокрема зимове, з яким самостійно впоратися компанія не змогла, реконструкція вулиці Нікітченка, яку доробляти довелося іншим фірмам.
Решта кримінальних проваджень проти харківських дорожників «застрягла»
Логічно, що така якість роботи не могла не привернути уваги правоохоронців. Окрім описаного вище, фірму підозрювали у фінансових махінаціях, підробці бухгалтерських документів і паперів фінансової звітності, укладенні фіктивних договорів для «відмивання» бюджетних коштів, відсутності відрахувань до Пенсійного фонду, забрудненні навколишнього середовища тощо.
Одна з найяскравіших справ — розслідування розкрадання в сумі понад 32 млн. грн. посадовцями Полтавського міськвиконкому спільно з ПрАТ «УМБ № 23», ТОВ «МБЦ» і ПП «Будгарант-7». У межах відповідного провадження у вересні 2017-го в Полтавській міськраді провели обшуки. Наразі з великою мірою впевненості можна сказати, що справа «застрягла». Останні опубліковані в межах провадження судові документи датуються серпнем 2018 року. Та й ті стосуються лише скарг на неповернення майна. Така сама ситуація і з рештою кримінальних проваджень, відкритих щодо «УМБ № 23» та інших підрядників. Їх не просто не довели до суду — жодна особа не отримала повідомлення про підозру. Припускаємо, що Юрія Шляхту це вже не надто турбує. Ще із середини листопада 2017 року він вийшов із правління ПрАТ «УМБ № 23», хоча й досі лишається його директором. Із 24 червня цього року почався процес ліквідації компанії.
Дарина СИНИЦЬКА
Фото із соцмережі «Facebook»

«Полтавщина»
Переглядів: 5 | Коментарів: 1


Додати новий коментар

Зображення користувача Hnknsz.

rocaltrol 0.25mg oral <a href="https://rocaltrtn.com/">order rocaltrol 0.25mg pills</a> calcitriol 0.25 mg brand