Лікарі американської клініки «Langone Health» Нью-Йорк-ського університету оголосили про першу в світі успішну операцію з пересадки кистей і обличчя, повідомляє «Громадське».
У липні 2018 року 20-річний Джо Дімео, втомлений після пізньої зміни, заснув за кермом автівки. Вона врізалася в бордюр, перевернулася і зайнялася. Перехожий (ним виявився співак Тед Візард Міллз) встиг витягти хлопця, перш ніж авто вибухнуло, однак той зазнав опіків 80% тіла: повіки, вуха й майже всі пальці просто обгоріли, а через травми шиї й обличчя він заледве міг рухатися.
Джо Дімео пережив 20 операцій і зміг отямитися лише через три місяці. Йому ампутували пальці, видалили губи й обгорілі повіки. Він вижив, але не міг самостійно себе обслуговувати. «Я просто лежав на дивані й не міг нічого робити. Дивився телевізор, грався із собаками й намагався бути якомога активнішим», — так Дімео пригадує перші місяці після виписки з лікарні.
Один із хірургів, які оперували хлопця, розповів про нього доктору Едуардо Родрігесу, відомому фахівцеві в галузі пластичної хірургії з лікарні «Langone Health». У травні 2019-го він зв’язався з Дімео й обговорив можливість пересадки кистей та обличчя.
До того в світі вже проводили близько 50 пересадок обличчя й десь 100 — кистей. Але одночасно ці операції проводили лише двічі: у 2009 році — у Франції та у 2011-му — у Великій Британії. Француз помер через місяць після пересадки через ускладнення, а в британки через кілька днів довелося вилучати пересаджені кисті, бо вони не прижилися.
Пошуки донора для Джо Дімео тривали понад рік. Шанси на це, за словами Едуардо Родрігеса, становили 6%. Ще більше ситуацію ускладнила пандемія коронавірусної інфекції, до того ж Нью-Йорк на початку 2020-го став її епіцентром у США.
А втім, 10 серпня 2020-го донора таки вдалося знайти. Уже через два дні Джо підготували до пересадки. Операція тривала 23 години — це, стверджує Родрігес, дуже швидко, оскільки раніше лише на пересадку обличчя необхідно було 24—25 годин. У ній брали участь понад 140 медиків. На кожній руці лікарям довелося пересадити по 21 сухожиллю, 3 великі нерви, 5 великих судин і 2 великі кістки. Щоб операція відбулася коректно, кожен пересаджений орган заздалегідь промаркували.
З обличчя Джо спершу зняли шкіру, невеликі її шматки залишили на щоках, щоб пересаджене обличчя закріпилося. Трансплантували й перенісся донора, а потім пересаджену шкіру поєднали із судинами й нервами, щоб відновити кровообіг і чутливість.
Після пересадки обличчя й кистей обох рук розпочався процес повільної реабілітації. Лікарі мали простежити, чи прижилися імпланти. Крім того, пересаджені кисті ще потрібно було розробити.
Минуло понад п’ять місяців. Джо вже може підіймати 9 кілограмів вантажу на руках — це також дуже швидкий прогрес, оскільки після пересадки одних лише кистей люди йдуть до цього десь рік, каже Едуардо Родрігес. «Я почуваюся по-справжньому вдячним. Я відчуваю шерсть свого собаки або коли він лиже мені долоню — і це робить мене щасливим», — каже Джо.
Лікар вважає, що багато в чому успіх операції можна пояснити ставленням самого Джо Дімео: «Це людина з надзвичайною сміливістю, яка погодилася на операцію, не знаючи, чи виживе після неї… І цей важливий чинник допоміг йому вилікуватися і повернутися до нормального життя». — «Такий подарунок випадає раз на все життя», — вважає сам Джо Дімео.
Додати новий коментар
Ghxlpi
4.11 2022 - 10:56
Посилання
rocaltrol pills <a href=