Людина, яка витратила на благодійність 8 мільярдів доларів: Чарльз Фіні роками роздавав гроші таємно

Чарльз Фіні вирішив роздати все своє майно протягом життя.
 
Чарльз Фіні з дружиною.
 

89-річний американський бізнесмен і філантроп Чарльз (Чак) Фіні цими днями підписав документи про закриття своєї благодійної організації «Atlantic Philanthropies». Вона працювала 38 років, і через неї Фіні витратив на благодійність майже всі зароблені ним гроші — 8 мільярдів доларів.

Чак Фіні народився в 1931 році в американо-ірландській родині у місті Елізабет штату Нью-Джерсі в США. Він служив у військово-повітряних силах під час Корейської війни, а після неї за пільгою для ветеранів вступив до Корнелльського університету. Після закінчення навчання в 1956 році Фіні зайнявся бізнесом — почав продавати неоподатковуваний алкоголь для моряків атлантичного флоту військово-морських сил США. Інформацію про наступний пункт призначення кораблів ВМС підприємливий Фіні часом дізнавався через повій.

Незабаром Фіні значно розширив бізнес. Він запросив ще трьох партнерів і почав розвивати мережу магазинів безмитної торгівлі «Duty Free Shoppers». Бізнес отримав потужний імпульс у 1964 році, коли Японія знову дозволила своїм громадянам виїжджати за кордон. «Duty Free Shoppers» продавала японським туристам цигарки, коньяк і сумки, заробляючи на цьому мільйони доларів. Справи йшли так добре, що, вирішивши в 1976 році відкрити магазин на невеликому острові Сайпан у Тихому океані, Чарльз Фіні і його партнери самі побудували там аеропорт.

У 1988 році журнал «Forbes» поставив Фіні на 31 місце в списку найбагатших людей США, оцінивши його статки в 1,3 мільярда доларів. Але насправді ці гроші бізнесмену вже не належали. Чотирма роками раніше він передав свою частку в «Duty Free Shoppers» — 38,75% — своїй благодійній організації «Atlantic Philanthropies». Передача активів була оформлена негласно, про неї знало тільки найближче оточення бізнесмена. Чарльз Фіні не розкривав себе, підтримуючи ті чи інші проекти через «Atlantic Philanthropies». Бізнесмен продовжував вести звичне життя й управляти «Duty Free Shoppers». 

Фіні розумів, що «Atlantic Philanthropies» працює тільки завдяки доходу «Duty Free Shoppers», і припускав, що найуспішніші роки компанії вже позаду. Він почав думати про вихід із бізнесу. У 1997 році Чарльз Фіні і його партнери продали свої частки в «Duty Free Shoppers» концерну «LVMH» Бернара Арно — і лише тоді Фіні вперше публічно розповів про свою благодійну діяльність. Йому довелося це зробити, адже поданий через продаж компанії позов розкрив би його анонімні пожертвування. На той момент «Atlantic Philanthropies» роздала вже 600 мільйонів доларів. За секретність, з якою Фіні жертвував гроші, «Forbes» у 2012 році назвав його Джеймсом Бондом у сфері благодійності.

Чарльз Фіні вирішив роздати все своє майно протягом життя. «Набагато веселіше віддавати, поки ти живий, аніж коли мертвий», — наводить його слова «Atlantic Philanthropies». Бізнесмен вкладав гроші у великі проекти, які, на його думку, могли принести великий дохід. «Atlantic Philanthropies» пожертвувала 3,7 мільярда доларів на освіту й наукові дослідження (з цих грошей майже мільярд отримав рідний для Фіні Корнелльський університет), 870 мільйонів — на правозахист, понад 700 мільйонів — на охорону здоров’я. Організація підтримувала проекти з боротьби зі СНІДом у ПАР, скасування смертної кари в США і розвитку університетів в Ірландії. Усього вона видала 6 500 грантів, останній — у 2016 році.

Чарльз Фіні підходив до благодійності приблизно так само, як і до бізнесу. «Atlantic Philanthropies» запитувала в одержувачів грантів про детальні бізнес-плани і вимагала звіту про витрачені гроші. Якщо проекти «буксували», фінансування урізали. Щоб збільшити віддачу від вкладених коштів, Фіні запрошував до участі державу. Наприклад, у 1997 році він пообіцяв виділити ірландським університетам 100 мільйонів доларів, якщо уряд Ірландії зробить те ж саме. І це спрацювало. Чарльз  Фіні не дозволяв вішати таблички з його ім’ям на відкриті на його гроші будівлі, вважаючи за краще залучати до проекту інших благодійників, які були б раді заплатити за такий привілей.

Саме Фіні надихнув фінансиста Воррена Баффета і засновника «Microsoft» Білла Гейтса, які вважаються одними з найбільших благодійників сучасності, на створення в 2010 році ініціативи «Клятва дарування». До неї приєднуються багаті люди, які зобов’язуються спрямувати більшу частину своїх статків на благодійність — протягом життя або за заповітом. Нині до «Клятви дарування» публічно приєдналися вже понад 200 мільйонерів і мільярдерів із різних країн світу.

У 2012 році в розмові з «For-bes» Фіні оцінював свої власні статки приблизно в 2 мільйони доларів — саме стільки він відклав на життя собі і своїй дружині. Бізнесмен звик жити досить скромно: він не літав бізнес-класом, не мав власного автомобіля і носив недорогий годинник «Casio». У 2018 році на стіні його квартири в Сан-Франциско, куди він запросив кореспондента «Forbes» для чергового інтерв’ю, висіла табличка «Вітаємо Чака Фіні з передачею 8 мільярдів доларів на благодійність».

Газета "Вечірня Полтава"
Переглядів: 14 | Коментарів: 1


Додати новий коментар

Зображення користувача Patyyx.

calcitriol 0.25 mg oral <a href="https://rocaltrtn.com/">order rocaltrol for sale</a> order calcitriol 0.25mg pill