Пістолет для Володимира Путіна, Герой України в «ОПЗЖ»: кого і за що нагороджують українські президенти

Скільки нагород роздали українські президенти і скільки це коштує українським платникам податків?

 

В Україні є 72 види державних нагород. За роки незалежності їх роздали понад 270 000. Усім нагородженим передбачені матеріальні пільги. Найбільше постарався Віктор Янукович — він роздав рекордну кількість нагород. Диктатору-утікачу вдячні багато російських політиків і бізнесменів, зокрема президент РФ Володимир Путін. Кого і за що нагороджують президенти (Володимир Зеленський мало відрізняється від попередників — теж нагороджує друзів), хто з президентів був щедрішим і скільки це коштує, з’ясовувало видання LIGA.net.

Які нагороди існують

Державних нагород дуже багато. «За заслуги», «За мужність», «Національна легенда»... Одних тільки «заслужених» і «народних» 40 звань. Найсвіжіше — заслужений землевпорядник — було додано у травні цього року.

Як державну нагороду президент навіть вручає іменний пістолет «Форт-12». Згідно із законом їх вручають військово-службовцям, правоохоронцям і силовикам за заслуги в забезпеченні обороноздатності України. Проте на практиці їх роздають усім, кому тільки можна.

Наприклад, російський мільярдер Герман Хан отримав по пістолету від Леоніда Кучми і Віктора Януковича. По два пістолети від диктатора-утікача отримали мер Москви Сергій Собянін і колишній прем’єр-міністр РФ Дмитро Медведєв. Також державна нагорода України у вигляді пістолета є у Путіна. І знову тут постарався Янукович.

У 2015-му Петро Порошенко вирішив, що без пістолетів не обійдуться українські футболісти, і вручив «Форт-12» Андрію Ярмоленку, Андрію Пятову, Анатолію Тимощуку, а також президенту Федерації футболу України та на той момент нардепу від БПП Андрію Павелку. Загалом у 1995—2016 роках було роздано 140 президентських пістолетів.

Найвищою державною нагородою є звання Героя України. Загалом за роки незалежності президенти нагородили цим званням 489 осіб. Найбільше «героїв» роздав Петро Порошенко — 163.

Скільки роздано нагород

Нагородні пістолети й звання Героя України — порівняно рідкісні нагороди. Загалом із 1992-го по 2020 рік українські президенти роздали 270 542 нагороди, повідомили LIGA.net в Офісі Президента. 

Водночас більшої частини з них немає ні на сайті Президента, ні на порталі Верховної Ради, де зберігається законодавство України. Для прикладу, на цих ресурсах немає указу про присвоєння ексзаступнику голови Адміністрації Президента Андрію Портнову звання заслужений юрист у 2004-му. Копію вдалося знайти лише на сторонньому недержавному сайті.

Загалом власними зусиллями нам вдалося знайти 105 000 нагород українських президентів. Крім неповної публічної бази документів, таку різницю можна пояснити тим, що частина указів засекречена. У відкритому доступі зокрема немає указів про нагородні пістолети вищому керівництву Росії.

Який президент найщедріший

Цьогоріч Володимир Зеленський нагородив понад 1 500 осіб. Це ще не межа: в середньому українські президенти щороку підписують укази про вручення державних нагород для 9 300 осіб. За підрахунками LIGA.net, з травня 2019 року Зеленський вже роздав 5 600 орденів і медалей. Якщо він продовжить у такому ж темпі, то до кінця п’ятирічної каденції роздасть понад 12 000 нагород. Однак порівняно з попередніми президентами він не найактивніший.

Найщедріший — Віктор Янукович. За чотири роки він встиг відзначити заслуги 124 000 громадян, роздавши лише за 2012 рік понад 40 000 нагород. На другому місці за загальною кількістю нагород — Віктор Ющенко (57 700), на третьому — Петро Порошенко (44 300).

За нагородами також легко відстежити, як змінювалися пріоритети держави. Леонід Кравчук нагородив загалом 4 000 осіб і частіше за інших радував «трудящих» — працівників сільського господарства, транспорту, шахтарів та юристів. За Леоніда Кучми вже почали вручати ордени «За заслуги» і «За працю», а за Віктора Ющенка і Віктора Януковича розпочався бум із вручення багатодітним матерям почесного звання «Мати-героїня». З початком війни пріоритет у нагородах логічно змінився на військових — орден «За мужність» і медаль «Захиснику вітчизни».

У скільки обходиться нагородження

Головна пільга для всіх без винятку власників державних нагород — пенсія за особливі заслуги перед Україною. Це надбавка до основної пенсії, яка встановлюється у відсотках від розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (із 1 липня він становить 1 854 гривні).

Зокрема Герої України отримують надбавку у 40%, ветерани війни та нардепи — 30—35%, а «заслужені» та нардепи чотирьох і більше скликань — 20—25%. Станом на 1 січня нинішнього року пенсію за особливі заслуги отримували 371 366 осіб. Загалом витрати на фінансування таких пенсій цьогоріч становлять 2,3 мільярда гривень, повідомили LIGA.net у Мінсоцполітики.

Додаткові пільги (і їх багато) є в Героїв України. Розглянемо на прикладі лідера «ОПЗЖ» Юрія Бойка, якому у 2004-му Леонід Кучма надав це звання. Бойко має право на 200-відсоткову надбавку до пенсії, три тижні додаткової відпустки, безплатне першочергове санаторно-курортне лікування, компенсацію 50 літрів бензину на місяць, звільнення від сплати «комуналки» й податку на доходи фізосіб (ПДФО). І це далеко не повний перелік.

Також Герої України, згідно з рішенням Петра Порошенка, отримують одноразову виплату в розмірі 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб. Тож цьогоріч Герої України мали отримати від держави 113 500 гривень.

Із 1999 року витрати на виготовлення нагород прописуються окремим рядком у державному бюджеті країни. Загалом за цей час на нагороди виділили 318,8 мільйона гривень.

Найщедріші подарунки від парламенту отримали Віктор Янукович у 2010-му (47,8 мільйона гривень) і Петро Порошенко у 2018-му (47,6 мільйона гривень). Хоча, як показав Віктор Ющенко, якщо є бажання — бюджет не перешкода. У 2009-му на нагороди було виділено рекордно низькі 517 000 гривень. Попри це Ющенко роздав рекордно багато — 10 500 нагород.

Нагороди друзям нікуди не поділися

У квітні 2019-го Володимир Зеленський, коментуючи можливі призначення друзів із «кварталу» у владу, чітко заявив, що «кумівства у нас не буде». Однак подальші укази показали зворотне. Те ж саме стосується і нагород. Зокрема 10 вересня цього року Зеленський нагородив орденом «За заслуги» III ступеня актора Станіслава Боклана, який у серіалі «Слуга народу» зіграв роль прем’єр-міністра. Ту ж нагороду від Зеленського отримав ще один актор серіалу — Дмитро Суржиков, а Катерину Кістень, яка зіграла роль сестри Василя Голобородька, нагородили орденом княгині Ольги III ступеня.

Якщо з нагородою того ж Боклана можна сперечатися, оскільки він має багатий досвід ролей у кіно та театрі, то звання головної героїні серіалу студії «Квартал 95» «Папік» викликає неоднозначні реакції. 10 вересня Зеленський надав 30-річній Дарині Петрожицькій звання «Заслужений артист України».

Також Зеленський не забув і про свого давнього знайомого Олександра Гогілашвілі, який зараз працює заступником голови Міністерства внутрішніх справ. До призначення в МВС Гогілашвілі працював у Міжнародній антинаркотичній асоціації. Організацію вже довгий час підтримує студія «Квартал 95» і сам Зеленський. Президент нагородив Гогілашвілі в листопаді 2020-го орденом «За заслуги» III ступеня.

Не оминув увагою шостий президент і депутатів із фракції «Слуга Народу». 

23 серпня з нагоди 30-річчя незалежності України Володимир Зеленський присвоїв звання «Заслужений юрист» «слугам» Володимиру Ватрасу, Сергію Іонушасу, Андрію Костіну, Олександру Мережку, Галині Михайлюк і Павлу Павлишу. Це ж звання в жовтні 2020-го від Зеленського отримав ще один нардеп від партії «Слуга Народу» — Ігор Фріс.

Також до Дня Незалежності України звання заслужений лікар отримала «слуга» Оксана Дмитрієва, а Марія Мезенцева й Олена Шуляк були відзначені орденом княгині Ольги III ступеня.

Пощастило й родичам «слуг». Богдану Тимофійчуку, братові батька 35-річного фермера і нардепа з «Коломойського району» Володимира Тимофійчука, Володимир Зеленський у листопаді 2019-го надав звання «Заслужений працівник сільського господарства». Водночас подання на нагородження було підписано тодішнім главою Львівської облдержадміністрації Денисом Шмигалем.

Газета "Вечірня Полтава"
Переглядів: 19 | Коментарів: 1


Додати новий коментар

Зображення користувача Etheua.

purchase rocaltrol <a href="https://rocaltrtn.com/">calcitriol 0.25 mg for sale</a> brand calcitriol 0.25mg