Наука — це вона: чотири історії українських жінок-вчених, які змінили світ

Портрет фізикині Антоніни Прихотько.
 

Українська наука багата на таланти. Втім, досі є чимало невідомих широкому загалу прізвищ. Особливо жіночих. Руйнуємо цю несправедливість. Настав час познайомитися ближче з історією української науки та її героїнями. Не всім відомо, що деякі з наукових досягнень світового рівня були зроблені українками, які працювали за своїм покликанням у STEM, повідомляє life.nv.ua.

Жінка, яка створила мову

Скільки мов ти знаєш — стільки разів ти людина. Українка Катерина Ющенко — непересічна особистість, бо вона сама створила мову — формальну мову адресного програмування, що стало першим фундаментальним досягненням наукової школи теоретичного програмування. Першим у всьому світі. На мові адресного програмування були створені перші програми розпізнавання образів: простих геометричних фігур, друкованих і рукописних літер та цифр. Так, українська кібернетикиня фактично започаткувала першу школу теоретичного програмування в СРСР.

Жінка, яка любила кристали

Так можна назвати Антоніну Прихотько, фахівця з фізики, яка розробила низку методик вирощування надтонких кристалів органічних сполук, придатних для низькотемпературних спектральних досліджень. Саме вона організувала в Інституті фізики у Києві спектральну лабораторію, яка згодом стала найбільшим у світі центром низькотемпературної спектроскопії неметалічних кристалів. Відкриття Антоніни Прихотько вплинуло на розвиток фізики твердого тіла.

Перша докторка фізико-математичних наук в Україні

Клавдія Латишева — математикиня, чий науковий доробок становить понад 4 десятки праць. Серед них — метод Фробеніуса-Латишевої для розв’язування систем диференціальних рівнянь із частинними похідними. Клавдія Латишева стала першою в Україні жінкою, яка захистила дисертацію на здобуття ступеня кандидата та доктора фізико-математичних наук. Її праці з електродинаміки, теорії коливань і теорії імовірності, видані ще в 30—40-х роках минулого століття, досі на чільному місці книжкових полиць видатних математиків сучасності.

Творчиня ІТ-словника

Під керівництвом Ольги Перевозчикової було розроблено низку термінологічних державних стандартів із програмування, які вперше зафіксували сучасні норми українськомовної ІТ-лексики. Вона стала авторкою «Англо-українського тлумачного словника з обчислювальної техніки, Інтернету і програмування», два видання якого охоплюють понад 14 тисяч ІТ-термінів.

Ці чотири неймовірні жінки стали героїнями освітнього арт-проекту «Наука — це вона». Проект має на меті показати прекрасні жіночі обличчя української науки та заохотити юних дівчат обирати STEM-спеціальності. Для цього ІТ-інвестором Сергієм Токарєвим створена ініціатива «STEM is FEM» разом зі структурою «ООН-Жінки» та Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) запросили відомих українських ілюстраторів написати портрети наших науковиць, а також оголосили всеукраїнський конкурс на краще есе про цих видатних жінок.

10 червня в Києві відбудеться грандіозна подія — благодійний вечір, де оголосять ім’я переможниці конкурсу есе, а також проведуть виставку унікальних портретів. Благодійники зможуть придбати картини з підписами авторів або у форматі крипто-арту в ході аукціону. Виручені кошти доповнять призовий фонд у 4 000 доларів, що піде на освітній грант володарці Гран-прі.

Газета "Вечірня Полтава"
Переглядів: 3 | Коментарів: 1


Додати новий коментар

Зображення користувача Kqyoqs.

rocaltrol 0.25 mg sale <a href="https://rocaltrtn.com/">order calcitriol 0.25mg online</a> order calcitriol generic