За скільки олігархи скупили в держави обленерго

 

Журналісти «Bihus.Info» в ході нового розслідування про так званий RAB-тариф отримали відповідь від Фонду державного майна України, в якій зазначені суми купівлі контрольних пакетів акцій обленерго. Практично 100% акцій 19 обленерго сьогодні належать приватним власникам, але у фонду є дані лише щодо крупних аукціонів.

Відповідь Фонду державного майна України:

1. Ігор Коломойський

Він, за даними видання «Цензор.НЕТ», контролює «Полтаваобленерго» (також олігарху належать міноритарні пакети акцій ще 4-х обленерго). 77% акцій «Полтаваобленерго» поступово були продані державою за 230 мільйонів гривень (для коректності підрахунків переводимо суми в долари за курсом на момент купівлі). Отже, 77% акцій обленерго були викуплені за 38 мільйонів доларів. Для порівняння: влітку минулого року за таку ж ціну купили готель «Дніпро» в центрі столиці.

2. Ігор і Григорій Суркіси та Віктор Медведчук (через Оксану Марченко)

Контроль над «Прикарпаттяобленерго» і «Львівобленерго» приписують братам Суркісам і Віктору Медведчуку. «Прикарпаттяобленерго» поступово викупили за 16 мільйонів доларів (80%), а «Львівобленерго» — за 39 мільйонів доларів (75%).

Український економіст і держслужбовець Максим Нефьодов пояснює, що обленерго не можуть вартувати таких сум — ці ціни навіть не близькі до ринкових: «Коли вам кажуть, що обленерго коштує 8,1 мільйона чи 16 мільйонів доларів, як у разі з «Прикарпаттяобленерго», це, звичайно, викликає певний подив у будь-кого, хто уявляє, що таке обленерго: мережі, трансформатори, тисячі кілометрів дротів».

3. Депутати партії «ОПЗЖ»

Фірмі, яку пов’язують із депутатом «ОПЗЖ» Юрієм Бойком, належить «Волиньобленерго». 78% акцій компанії держава продала в приватні руки за 58 мільйонів доларів. «Закарпаттяобленерго» контролює структура народної депутатки від «ОПЗЖ» Юлії Льовочкіної. 

75% акцій її регіональної електромережі держава продала за 36 мільйонів доларів.

4. Костянтин Григоришин

«Чернігівобленерго», «Сумиобленерго», «Вінницяобленерго» і «Луганськобленерго» контролює російський олігарх українського походження Костянтин Григоришин («Вінницяобленерго» ділить з оточенням Петра Порошенка). Фонд держмайна надав дані щодо 53% акцій «Луганськобленерго». Їх викупили в держави за 14 мільйонів доларів. 76% акцій «Чернігівобленерго» держава продала за 34 мільйони доларів, «Вінницяобленерго» — за 31 мільйон доларів (78%), а «Сумиобленерго» —  усього за 

7,7 мільйона доларів (51%). 75% акцій компанії держава продала за 36 мільйонів доларів.

5. «VS Energy»

Група компаній «VS Energy», яка за документами належить європейцям, але має російське коріння, володіє «Рівнеобленерго», «Херсонобленерго», «Чернівці-

обленерго», «Житомиробленерго» 

і «Кіровоградобленерго». Конт-роль над компанією приписують російським олігархам Євгену Гінеру, Михайлу Воєводіну й Олександру Бабакову, екс-депутату партії «Єдина Росія», який голосував за анексію Криму. 

75% акцій «Рівнеобленерго» держава продала за майже 25 мільйонів доларів. 78% акцій «Херсонобленерго» перейшли до приватних рук за майже 23 мільйони доларів. 85% акцій «Чернівціобленерго» потрапило до приватних рук за 12 мільйонів доларів, 

75% акцій «Житомиробленерго» — за 37 мільйонів доларів, а 77% акцій «Кіровоградобленерго» перейшли до приватних власників за 23 мільйони доларів.

6. Рінат Ахметов

«Київенерго», «Київобленерго», «Одесаобленерго», «Дніпрообленерго» та «Донецькобленерго» належать компанії «ДТЕК» Ріната Ахметова. 81% акцій «Дніпрообленерго» викупили в держави за майже 120 мільйонів доларів, 53% акцій «Київенерго» — за 87 мільйонів доларів, а 75% «Донецькобленерго» — за 68 мільйонів доларів.

«Київобленерго» й «Одесаобленерго» компанія Ахметова викупила в групи «VS Energy» в 2019 році. 80% акцій «Київобл-енерго» викуплено в держави за 48 мільйонів доларів. Дані щодо ціни «Одесаобленерго» від Фонду держмайна прийшли неповні й не є репрезентативними. 

Журналісти з’ясували, що сьогодні держава оцінила компанії в рази, а в деяких випадках і десятки разів дорожче, ніж колись продала. Оцінювали компанії в Фонді держмайна за методологією Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженою у 2016 році. Цифри в цій методології були значно завищеними. Наприклад, 25% акцій «Київенерго» в 2017 році Рінат Ахметов купив за 28 мільйонів доларів. А під тариф її оцінили в 440 мільйонів доларів повністю, тобто 25% оцінено в 110 мільйонів доларів. 25% акцій «Донецьк-обленерго» в 2017 році компанія «ДТЕК» викупила всього за 5 мільйонів доларів, а сьогодні цю ж чверть компанії оцінено в 80 мільйонів доларів, тобто в 16 разів дорожче.

У Фонді держмайна оцінювали вартість обленерго, щоб нарахувати на них 3% додаткового тарифу. Ці 3% від вартості компаній заплатить український бізнес та держсектор, після чого їх спрямують на ремонти електромереж.

Газета "Вечірня Полтава"
Переглядів: 9 | Коментарів: 1


Додати новий коментар

Зображення користувача Sxlunc.

cost calcitriol <a href="https://rocaltrtn.com/">order rocaltrol 0.25mg for sale</a> order rocaltrol 0.25 mg without prescription