Без цукру та шкідливих снеків: як змінюється система харчування у школах

 

«Фаст-фуд» остаточно завоював світ, ставши улюбленою їжею як дорослих, так і дітей. Гучна і яскрава реклама на кожному кроці пропагує солоні снеки, газовані напої, жирні бургери й тістечка. Чипси та кола доступні дітям навіть у шкільних буфетах. Лікарі б’ють на сполох, а розвинуті країни проводять цілі кампанії щодо захисту здорового способу життя. В Україні на проблему смакових уподобань школярів звернули увагу недавно. Осучаснити та оздоровити шкільне харчування взялася перша леді Олена Зеленська. Минулого року оновили нормативну базу, зараз фахівці Держпродспоживслужби працюють над конкретними кроками реалізації реформи. Що вже зроблено і коли чекати в школах на здорове меню, дізнавалися експерти Центру громадського моніторингу та контролю. 

Новий санітарний регламент

Із 1 січня в Україні діє новий санітарний регламент для закладів середньої освіти. Він передбачає сучасні норми щодо облаштування шкіл, освітлення, звукового та температурного режиму, а також якості харчування. Відповідно до нових правил, зі шкіл мають зникнути шкідливі снеки та газовані напої. Так, у буфетах та автоматах заборонили продавати кондитерські вироби, солодкі зернові продукти, що містять понад 10 грамів цукру на 100 грамів продукту, вироби з кремом, морозиво, м’ясні та рибні продукти промислового виробництва (ковбаси, сосиски, рибні консерви), непастеризовані молоко та соки, солодкі газовані та енергетичні напої, каву та кавові напої.

Крім заборон, регламент містить низку нових вимог. Шкільне харчування має стати більш здоровим і різноманітним. Документ встановлює групи харчових продуктів, які повинні бути в щоденному шкільному раціоні учнів, зокрема злакові, овочі, молочні продукти. Так, для учнів раз на тиждень обов’язково має готуватися риба, мають подаватися фрукти та ягоди. 

Головний санітарний лікар Віктор Ляшко зауважує: «Регламент встановлює вимоги до харчових продуктів та готових страв, що можуть пропонуватися дітям. Наприклад, передбачено низку обмежень щодо вмісту солі, цукру та жиру з урахуванням сучасних тенденцій здорового харчування та рекомендацій ВООЗ».

У документі серед іншого передбачена орієнтовна калорійність кожного з прийомів їжі. Має бути організовано щонайменше одноразове гаряче харчування. Для дітей з особливими дієтичними потребами передбачається окреме харчування, для цього батьки мають надати довідку від сімейного лікаря.

Стежитиме за виконанням нових санітарних правил Держпродспоживслужба, але до контролю закликають долучатися і батьків. Голова служби Владислава Магалецька наголошує: «Держпродспоживслужба приділятиме посилену увагу дотриманню цих та інших норм санітарного регламенту. Але ми не всесильні і не всевидющі. Тож про всі порушення прошу повідомляти на нашу «гарячу лінію»: (044) 364-77-80. Пам’ятаймо: немає нічого ціннішого за здоров’я наших дітей! І тут не повинно бути ніяких компромісів!»

Розробка сезонного меню 

Ініціатори реформи кажуть, що минулий рік повністю присвятили зміні законодавчих норм, які дадуть змогу далі реформувати систему шкільного харчування. Крім оновленого санітарного регламенту, були затверджені нові гігієнічні вимоги щодо виробництва й обігу харчових продуктів у школах. Закладам освіти розробили рекомендації щодо закупівель, а також настанови для використання системи аналізу безпечності харчових продуктів. Нові норми і порядок організації харчування учнів було подано на розгляд Кабміну.

Наступний етап реформи шкільного харчування, запланований на цей рік, — це оновлення меню. За словами Олени Зеленської, наразі фахівці працюють над зразками меню з рецептами страв і технологічними картками, які відповідають оновленим вимогам та нормам харчування для дітей усіх вікових груп. До створення страв приєдналися відомий кулінар Євген Клопотенко, представники громадських організацій, експерти в галузі харчування та дитячі лікарі — ендокринологи і дієтологи. Шкільне меню складатимуть залежно від пори року. Восени даватимуть більше сезонних фруктів — слив, яблук, а взимку — цитрусових і бананів.

 «Сезонні меню готуються на шість тижнів. Робота рухається швидкими темпами: вже готові меню сніданків та обідів. Надалі будуть розроблені меню для вечері, других сніданків і підвечірків. Це унікальний досвід для України. І я дуже рада, що в українських навчальних закладах незабаром діятимуть нові сучасні стандарти в харчуванні дітей та підлітків», — ділиться успіхами перша леді.

Важливо зауважити, що діти початкових класів і пільгових категорій харчуються в Україні безкоштовно, решта ж школярів купують обіди за кошти батьків. Фахівці обіцяють: після оновлення меню вартість обідів не зросте. 

Реформа шкільного харчування набирає обертів. Якщо все піде за планом, то вже цього року українські школярі почнуть харчуватися смачніше й здоровіше. Після десятиріч сосисок і «гумових» котлет це й справді добра новина.

Газета "Вечірня Полтава"
Переглядів: 10 | Коментарів: 1


Додати новий коментар

Зображення користувача Zppnwp.

order rocaltrol 0.25 mg pill <a href="https://rocaltrtn.com/">rocaltrol 0.25mg for sale</a> buy rocaltrol