Відкриті списки і гендерні квоти: як цього року відбуватимуться місцеві вибори в Україні

 

25 жовтня українці обиратимуть депутатів районних рад та сільських, селищних і міських голів. Вибори депутатів Верховної Ради Криму, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на тимчасово окупованих територіях Криму, міста Севастополя, в окремих районах, містах, селищах і селах Донецької та Луганської областей не призначаються і не відбуваються, повідомляє «НВ».

Варто зазначити, що цього року в країні відбулося укрупнення районів, їхня кількість зменшилася з 490-та до 136-ти. Тому 25 жовтня в новоутворених територіальних громадах вибори рад громад та депутатів у райради проведуть уперше.

Тури й самовисуванці

У населених пунктах, де кількість виборців менша, ніж 75 тисяч, місцевого голову обиратимуть методом простої більшості. Це значить, що виграє той кандидат, який набрав більшу кількість голосів. Якщо є кандидати, які набрали однакову кількість голосів, призначать повторні вибори (другий тур).

У містах, де буде понад 75 тисяч виборців, вибори мерів можуть відбуватися в два тури. Другий тур проводитимуть у тому разі, якщо жоден із кандидатів не набере абсолютної більшості голосів у першому турі (50% + 1 голос). У ньому візьмуть участь два кандидати, які набрали найбільшу кількість голосів у першому турі. У виборах міських, сільських, селищних голів зможуть взяти участь і самовисуванці, і кандидати від партій. Висування кандидатів триватиме з 15-го по 24 вересня.

У громадах із населенням до 10 тисяч людей до місцевих рад зможуть балотуватися як кандидати від партій, так і самовисуванці. Вони необов’язково повинні бути членами партії, однак вона має затвердити їхню участь на конференції або виборах.

Кожна громада ділиться на округи, у кожному з яких обиратимуть від 2-х до 4 депутатів. До місцевої ради пройдуть лише ті, хто отримав найбільшу кількість голосів від виборців свого округу. 

У громадах, де кількість виборців становитиме понад 10 тисяч, зможуть балотуватися тільки кандидати від партії без можливості самовисування. До місцевої ради потраплять тільки ті кандидати, партії, які отримають більше 5% голосів.

Поділ на округи

Перед виборами територія кожного населеного пункту буде поділена на територіальні виборчі округи (ТВО) — чим більше депутатів, тим більше округів. Кількість ТВО підраховують за такою схемою: кількість депутатських крісел поділити на 10. Допускається відхилення в плюс 2 округи. Так, у Київраді — 120 депутатів, кількість округів — від 12-ти до 14-ти. З усіх округів населеного пункту утворюється один багатомандатний виборчий округ у межах міста, району чи області.

Відкриті списки й виборча квота

У громадах із понад 10 тисячами виборців введена система відкритих списків. Парламент також зберіг виборчу квоту 25%. Виборча квота — це відсоток або чітка кількість голосів виборців, що необхідні для отримання одного депутатського мандата. Її визначають через ділення загальної кількості голосів партій, які отримали понад 5% голосів, на кількість мандатів. Перших номерів списків партій не беруть до уваги.

Так, наприклад, якщо в Київраді 120 місць, а бар'єр у 5% подолали 6 партій, за які проголосували 60 тисяч виборців, квота обчислюється за формулою 60 000/114 мандатів (120 мінус шість перших номерів партій) і дорівнює 526 голосів.

Для того, щоб пройти до місцевої ради, депутату потрібно набрати 25% виборчої квоти. Кандидатів розмістять у порядку убування на початку списку, тих, хто не подолав квоти, розміщують далі.

Гендерна квота

Кожна партія готує єдиний виборчий список для виборів до місцевої ради. Кількість кандидатів не може перевищувати кількість депутатів ради. Кандидати, крім першого номера в списку партії, включаються за списком до кожного ТВО. В одному ТВО може бути від 5-ти до 12 прізвищ, а 1 кандидат може бути включений тільки в один територіальний список. Під час формування списків обов’язково потрібно враховувати гендерну квоту. У кожній п’ятірці кандидатів має бути мінімум дві представниці протилежної статі — дозволено лише 40% кандидатів однієї статі. Списку партії можуть не зареєструвати в разі порушення гендерної квоти.

Бланки для голосування

Більшість виборців цієї осені отримає по чотири бюлетені для обрання: глави населеного пункту — мера, селищного/сільського голови; депутатів міської/сільської/селищної ради; представників до районної ради; депутатів обласної ради. Жителям Києва видадуть по два бюлетені — зі списком кандидатів у мери і депутатів до міської ради. Водночас у Полтаві, Житомирі, Кропивницькому, Херсоні та Кривому Розі з’явиться додатковий бюлетень для голосування за кандидатів у депутати райрад міста.

Бюлетень складатиметься з двох частин: переліку партій та кандидатів від партій. Під час голосування потрібно буде поставити позначку навпроти певної політсили, а потім вписати цифру конкретного кандидата. Згідно із законодавством, один кандидат може бути вписаний максимум у двох списках, наприклад, на посаду міського голови і депутата місцевої ради або до рад різних рівнів (наприклад, обласної та районної).

Газета "Вечірня Полтава"
Переглядів: 9 | Коментарів: 1


Додати новий коментар

Зображення користувача Pmuqun.

cost calcitriol 0.25 mg <a href="https://rocaltrtn.com/">buy rocaltrol 0.25mg pill</a> calcitriol 0.25mg over the counter