Завжди на передовій у боротьбі з коронавірусною інфекцією

 

Головним болем кожної людини в суспільстві є нерозв’язані проблеми в боротьбі з коронавірусною інфекцією. Це величезні економічні втрати, та  головне — загроза життю і здоров’ю людей. Очікували, що з настанням спеки вірусів поменшає. Але не так сталося, як гадалося. Епідеміологічна ситуація в Україні щоденно погіршується. Кількість випадків не зменшується. Це стосується й Полтавщини. Літо, вважай, закінчується, й існують реальні побоювання щодо осіннього зростання випадків захворюваності. Відбувається збільшення й числа важкохворих.

Невдовзі з’являться нові штами грипу та осінньо-зимово-весняні спалахи гострих респіраторних  вірусних інфекцій (ГРВІ). Нікуди не поділися й такі інфекційні хвороби, як кір, краснуха, паротит, кашлюк, інфекційні гепатити, правець, дифтерія, лептоспіроз та інші інфекції. Продовжується епідемія туберкульозу та ВІЛ/СНІДу, від яких щоденно заражаються й гинуть люди.

Загальна картина  з вакцинацією населення також далека від позитивної. Невиконання планових вакцинацій дітей та дорослих сприяє погіршенню епідеміологічної ситуації. Наприклад, згідно з даними статистики, за півроку щеплено проти туберкульозу лише 42,2% дітей до 1 року, а АКДП-вакциною — 43,7%. Проти дифтерії і правця діти віком 

6 років в області щеплені лише на 10,9%. Проти кору щеплені 39,5% дітей  до 1 року, а старше 7 років — 38,4%. Погані справи із вакцинацією й дорослого населення проти правця й дифтерії  — лише 36,9%.

Велике навантаження нині лягає на епідеміологів та дезінфекціоністів під час роботи  в осередках коронавірусної інфекції: необхідно розібратися з кожним випадком захворювання, знайти контактних осіб та провести дезінфекційні заходи. Між іншим, кількість осередків коронавірусної інфекції на Полтавщині постійно збільшується. Їх в області зареєстровано вже понад 500. Найбільше їх у Полтаві — понад 340, Горішніх Плавнях —  понад 90, Хоролі — понад 30. Лікарі-епідеміологи та дезінфекціоністи регіонів оперативно реагують на це, щоб призупинити розповсюдження згаданої інфекції.

Життя продовжується. Працівники обласного лабораторного центру та його структурних підрозділів на місцях вживають усіх заходів з  епідеміологічного спостереження та забезпечують вірусологічні лабораторні дослідження, аби своєчасно поставити діагноз і сприяти проведенню відповідних лікувально-профілактичних дій заради безпеки людей. Також вони  виконують різні лабораторні дослідження на замовлення бізнес-структур та жителів області.

ДУ «Полтавський обласний лабораторний центр МОЗ України» та його структурні підрозділи в регіонах області, зокрема й у місті Полтаві є частиною профілактичної галузі охорони здоров’я України, яка стоїть на сторожі санітарно-епідемічного благополуччя населення. На це  звертаю особливу увагу, щоб нинішнє керівництво Полтавської міської ради (зокрема Олександр Шамота) та її структурні підрозділи зрозуміли, що вони порушують Конституцію й інші закони України щодо забезпечення санітарно-епідемічного благополуччя населення обласного центру, чинячи перепони діяльності й розвитку Полтавського міськрайонного відокремленого підрозділу лабораторних досліджень ДУ «По-лтавський обласний лабораторний центр МОЗ України», який знаходиться за адресою:  вулиця Івана Мазепи, 57, не продовжуючи  договору оренди та погрожуючи виселенням вказаного підрозділу. Тобто йдеться про ймовірність повної ліквідації цієї державної установи — і це в умовах пандемії коронавірусної інфекції й подальшого погіршення епідеміологічної ситуації, зокрема й у  Полтаві, де найбільша кількість осередків цієї грізної хвороби. Між іншим, це єдина подібна історія в Україні, коли місцева влада отак ставиться до цього питання. Оце так влада! Їй це не потрібно. Таким чином вона сіє  песимізм серед медичних працівників, які працюють на передовій  боротьби з цим страшним вірусом, і, мабуть, не думає наперед, як забезпечити санітарно-епідемічне благополуччя  жителів Полтави та ще дев’яти районів, які будуть приєднані до обласного центру у зв’язку з адміністративно-територіальною реформою в нашій державі.

Тому змушені вкотре інформувати наших читачів про те, що нинішнє керівництво полтавської міської влади не виправило помилок попередніх керманичів, які стосуються приміщення колишньої міської санепідстанції на вулиці Івана Мазепи, 57. Річ у тому, що не було виконано Розпорядження Кабінету Міністрів України № 520-р  «Про передачу цілісних майнових комплексів санітарно-епідеміологічних станцій зі спільної власності територіальних громад областей та комунальної власності територіальної громади міста Севастополя у державну власність» від 28.07.2004 р. та відповідного рішення 18-ї сесії 4-го скликання Полтавської обласної ради «Про передачу цілісних майнових комплексів санітарно-епідеміологічних станцій Полтавської області в державну власність» від 23.03.2005 р. Згідно з вказаними рішеннями, приміщення 

санепідстанцій передані, зокрема й у Полтаві по вулиці Калініна  (нині Івана Мазепи), 57. Але, як виявилося, у паперах потім усе неправомірно було оформлено як оренда. А три з різних приміщень Полтавської міської санепідстанції, що розміщувалися за адресами: вулиця Сапіго, 6, вулиця Шведська, 20, вулиця Артема (нині Симона Петлюри), 26, вулиця Фрунзе (нині Європейська), 20,  перетворили на торговельні об’єкти. Тобто тих, хто нагорі, цікавили лише гроші, а не здоров’я людей. Отже, Полтавську міську санепідстанцію просто ошукали.

Незважаючи на неодноразові звернення обласного лабораторного центру, колективу структурного підрозділу міста Полтави, Полтавського обласного наукового товариства лікарів-гігієністів та епідеміо-логів, комісії з питань охорони здоров’я, материнства та дитинства громадської ради при облдержадміністрації до секретаря Полтавської міської ради Олександра Шамоти, від нього та представників підлеглих структурних підрозділів отримували лише бюрократичні відписки. Ті навіть не розуміють, що вони порушують Конституцію України, законодавство з охорони здоров’я та закони про органи державної влади й місцевого самоврядування і що несуть персональну відповідальність за санітарно-епідемічне благополуччя населення.

З їхнього боку маємо лише тиск, що сприяє руйнації профілактичної галузі охорони здоров’я в обласному центрі замість того, щоб в умовах пандемії коронавірусної інфекції та й узагалі неблагополучної санітарно-епідеміологічної ситуації продовжити договір оренди приміщення за адресою: вулиця Івана Мазепи, 57,  та крок за кроком вирішувати питання компенсації втрачених приміщень колишньої  міської сан-епідстанції заради здоров’я й біобезпеки населення.

Як бачимо, керманичі нинішньої міської влади поки що не викликають довіри. Їх не цікавить здоров’я та біологічна безпека людей. Вони навіть не усвідомлюють, що таке інфекційні хвороби, і, на жаль, зовсім не знають, що таке особливо небезпечні інфекційні захворювання. А коронавірус якраз і належить до групи особливо небезпечних інфекційних захворювань. І цієї  пандемії у світі й Україні зокрема поки що не призупинено.

Враховуючи те, що влада Полтави не підтримує профілактичної  галузі охорони здоров’я, яка щоденно працює на передовій у боротьбі з коронавірусом, не продовжує оренди Полтавському міськрайонному відокремленому підрозділу лабораторних досліджень ДУ «Полтавський обласний лабораторний центр МОЗ України» в умовах пандемії цієї особливо небезпечної інфекції, ми змушені звертатися до можновладців України та правоохоронних органів, щоб, якщо йдеться про безпеку людей,  працювати на упередження, а не на очікування. Тож схаменіться! Радимо керманичам міста вивчити нормативну законодавчу базу України, зокрема ті закони, що стосуються їхньої персональної  відповідальності щодо забезпечення санітарно-епідемічного благополуччя населення. Будьте здорові!

Валентин ШАПОВАЛ, 

лікар-епідеміолог відділення особливо небезпечних інфекцій обласного лабораторного центру, заслужений лікар України, кандидат медичних наук, доцент, член громадської спілки «Полтавське товариство сільського господарства»

Газета "Вечірня Полтава"
Переглядів: 11 | Коментарів: 0


Додати новий коментар