Як Володимир Зеленський втратив коаліцію в парламенті

 

У понеділок, 30 березня, парламент провів цілих три позачергових засідання, які чітко показали: монобільшість  де-факто припинила своє існування. Група олігарха Ігоря Коломойського відкрито проявила себе й  пішла наперекір проханню Президента Володимира Зеленського. Чому Слуга народу більше не зможе похвалитися коаліцією, а прийняття рішень залежить від кулуарних домовленостей, розбирався новинний портал «LIGA.net».

Що трапилося. Майже тиждень Верховна Рада збиралася на позачергове засідання заради двох цілей: боротьби з наслідками коронавірусу й уникнення дефолту. Задля першої мети необхідно було прийняти пакет законопроектів, включаючи секвестр держбюджету. Задля другої — затвердити земельну реформу й так званий «антиколомойський» закон, щоб отримати 8—10 мільярдів доларів від МВФ. І саме через закон про банки фракція Володимира Зеленського почала тріщати по швах.

«Раніше діалог був такий, що якщо справа дійде до цього закону, то його узгодять з Ігорем Коломойським і внесуть версію, яка його влаштовуватиме. А для МВФ ми робитимемо вигляд, що це депутати зіпсували хороший закон. Але зараз уряд вніс документ без узгодження з ним», — пояснює співрозмовник із керівництва фракції.

Це викликало істерику у нардепів, пов’язаних з Ігорем Коломойським. Окрім реєстрації альтернативних законопроектів, його оточення почало закликати Володимира Зеленського відмовитися від «боргової голки» й говорити, що в дефолті немає нічого поганого. Паралельно з цим олігарх переконував нардепів «захворіти» і проігнорувати засідання Ради.

Серйозний дзвіночок для Зеленського продзвенів 27 березня, коли на зустріч із Президентом прийшли всього 150 «слуг» із 248-ми. «Президент запитав Давида Арахамію, де інші. Давид відповів, що частина захворіла, частина перебуває в округах. Президент попросив зібрати фракцію, зауваживши, щоб ніхто не хворів», — розповів «LIGA.net» нардеп, який був присутній на зустрічі в КВЦ «Парковий».

Однак частина фракції, яка орієнтується на Коломойського, і не думала «одужувати». Тому в «СН» зрозуміли, що голоси під «антиколомойський» закон потрібно шукати «на стороні». Як показало голосування, підтримку, якої бракувало, Зеленський отримав від фракцій «ЄС» і «Голосу», а також групи «Довіра». У самій «СН» за банківський закон дали голоси тільки 198 нардепів. Ті ж фракції допомогли «СН» прийняти в цілому й земельну реформу. При цьому в президентській фракції відмовилися розповідати, хто вів переговори з фракціями  і головне — які домовленості були досягнуті. Єдине, що сказали: з Петром Порошенком переговори вів зокрема особисто Володимир Зеленський.

Чому це важливо. Голосування за «антиколомойський» закон чітко показало те, що було відомо й раніше: лобі Коломойського в «Слузі народу» істотне, що дає змогу вставляти палиці в колеса будь-якої ініціативи Президента. І в понеділок був не один доказ цього. Зокрема парламенту знадобилося два позачергових засідання, щоб змінити міністрів фінансів і охорони здоров’я. При цьому звільнені Ілля Ємець і Ігор Уманський не писали заяви про відставку, а були відправлені у відставку з ініціативи Прем’єра Дениса Шмигаля.

У той же час запропоновані кандидатури викликали дискусії всередині самої фракції «СН». За нового міністра охорони здоров’я першого разу проголосували тільки 182 «слуги». Примітно, що частина групи Коломойського підтримала призначення Максима Степанова  — кума бізнес-партнера олігарха Ігоря Палиці. Однак занадто спірна біографія Степанова роз’єднала донедавна монолітну фракцію. У підсумку тільки завдяки голосам фракції «ОПЗЖ», групи чернівецького бізнесмена Іллі Павлюка в «СН» і нардепам від «Довіри» Степанов був затверджений із другої спроби. Та ж доля чекала й на нового міністра фінансів Сергія Марченка. Окрім того, Рада повинна була затвердити Ольгу Буславець на посаді міністра енергетики, проте в останній момент Зеленський надіслав лист до Ради й попросив відкласти це кадрове питання. Як розповіли «LIGA.net» співрозмовники зі «СН», за Буславець, яку пов’язують із компанією «ДТЕК» Ріната Ахметова, не було голосів. Зокрема в позу очікувано став Ігор Коломойський.

Що далі. У понеділок фракція Президента не прийняла жодного рішення винятково своїми силами. Проблеми почали виникати навіть у комітетах, де у «СН» також формальна більшість. Зокрема Комітет з питань фінансів тільки з другої спроби зміг зібрати кворум, щоб затвердити «антиколомойський» закон.

«Я знаю, що на депутатів намагалися вплинути перед голосуванням у комітеті. Але всі відмовилися від усіх пропозицій», — повідомив «LIGA.net» нардеп від «СН» Олександр Качура. У той же час він не уточнив, що саме пропонували членам комітету взамін за «хворобу». Інший співрозмовник «LIGA.net» із фракції зазначив, що Ігор Коломойський особисто телефонував членам комітету й усіляко погрожував. «Проте ми всіх ідентифікували й зіграли на випередження», — розповів один із керівників «СН».

 

Газета "Вечірня Полтава"
Переглядів: 18 | Коментарів: 0


Додати новий коментар