Чи загрожує нам коронавірус?

 
 

Відповідь є. Загроза існує не лише для України, а й для будь-якої іншої країни світу, зважаючи на сучасні комунікації. Вірус може бути завезено повітряним, водним, залізничним та іншим транспортом. Тому з метою недопущення занесення та поширення на території нашої області захворювань, спричинених коронавірусом 2019-nCoV, 30 січня цього року в Українській медичній стоматологічній академії відбулася науково-практична конференція, в якій взяли участь лікарі лікувально-профілактичних закладів області та структурних підрозділів обласного лабораторного центру, а також науковці цього вишу. Метою конференції було донести до всіх медичних закладів інформацію про обгрунтовані науково-практичні підходи й визначити стратегію та тактику підготовки госпітальних баз, лабораторної служби, медичних працівників та інформування населення.

Загроза коронавірусу настала вкрай несвоєчасно. Бо в Україні високими темпами поширюється грип. Поки що, за винятком двох областей, епідемічний поріг перевищено лише на 1,5 відсотка. В області епідемічний поріг захворюваності на гострі респіраторні інфекції перевищений на 21 відсоток, темпи зростання збільшуються, нині спостерігається середній рівень епідемічної активності. Лише за останній тиждень захворюваність зросла на 47 відсотків. Темпи поширення захворювання, особливо серед дітей дуже насторожують — вони ставновлять 65 відсотків від усієї кількості хворих. Згідно з прогнозами, найближчим часом епідситуація в школах та інших навчальних закладах може змінитися кардинально. Вірусологічна лабораторія  ДУ «Полтавський обласний лабораторний центр МОЗ України» вже підтвердила циркуляцію пандемічного вірусу грипу (Н1N1).

Із коронавірусами людство вже стикалося (SARS — тяжкий гострий респіраторний синдром (2002—2003 роки) та MERS — близькосхідний коронавірусний синдром (2015 рік)), вони спричинили велику кількість захворювань і смертей у високорозвинутих країнах. Питання щодо епідситуації з грипу та ГРВІ як в області, так і в Україні, епідеміологічних заходів у разі підозри захворювання на коронавірусну інфекцію, ролі вірусологічної лабораторії  ДУ «Полтавський обласний лабораторний центр МОЗ України» та практичної демонстрації захисту медичних працівників із хворими висвітлив завідувач відділення організації епідеміологічних досліджень ДУ «Полтавський обласний лабораторний центр МОЗ України» Андрій Байбарза. Між іншим, під час епідемії SARS мало місце масове ураження медичних працівників. А в Китаї станом на сього-дні уже зареєстровані непоодинокі випадки захворюваності та втрати медиків через цю інфекцію.

Під час епідемії грипу та коронавірусної інфекції необхідно дотримуватися правил респіраторної гігієни та кашлевого етикету: прикривати рот і ніс одноразовою хустинкою, після чого відразу викидати, мити руки або обробляти їх спиртовим антисептиком, а якщо кашляєте, необхідно носити захисну маску. 

Доцент кафедри інфекційних хвороб з епідеміології УМСА Тетяна Котелевська повідомила про сучасні підходи щодо діагностики і лабораторного обстеження хворих на коронавірусну інфекцію. Згідно з висновками експертів, передача коронавірусу можлива таким чином: 

— від тварини до людини;

— контактним шляхом;

— від людини до людини (повітряно-крапельним шляхом);

— у разі вживання сирих або недостатньо термічно оброблених м'ясних продуктів.

Інкубаційний період цієї інфекції може тривати від 2-х до 14 днів. Під час надання медичної допомоги в сфері профілактики коронавірусної інфекції занадто важливе значення має раннє виявлення її джерела, аби попередити розповсюдження цієї хвороби. Зазвичай здійснюються стандартні запобіжні заходи, спрямовані на унеможливлення передачі захворювання у разі підозри щодо наявності інфекції, а також адміністративний, санітарно-протиепідемічний та інженерний контроль.

У зв'язку з тим, що пневмонія при грипі та коронавірусній інфекції відіграє провідну роль і здебільшого хворі помирають від неї, асистент кафедри анестезіології УМСА Олексій Бодулєв, завідувач пульмонологічного відділення  КП «Полтавська обласна клінічна лікарня імені М. В. Скліфосовського ПОР» Неля Моторна доповіли про інтенсивну терапію при вірусно-бактеріальній пневмонії, особливості її діагностики, лікування та нагляд за хворими на неї. 

Експерт департаменту охорони здоров'я Полтавської обл-держадміністрації за напрямком «Інфекційні хвороби, дитячі інфекційні хвороби, паразитологія» Лідія Войтенко проінформувала про розроблений маршрут пацієнтів у разі підозри та виявлення хворих на коронавірусну інфекцію. Заступник директора департаменту охорони здоров'я 

облдержадміністрації Юрій Курилко зосередив увагу на завданнях лікувально-профілактичних закладів області, оперативному реагуванні на всі виклики при грипі та коронавірусній інфекції, готовності госпітальних баз, постійному інформуванні населення тощо. Крім того, він повідомив, що в області виданий спільний із ДУ «Полтавський обласний лабораторний центр МОЗ України» наказ, створений оперативний штаб із питань мінімізації наслідків можливої епідемії на вірусну інфекцію 2019-nCoV, сформовано склад мобільної бригади для надання лікувально-діагностичної допомоги хворим. Також визначено перелік госпітальних баз для лікування хворих у разі підозри захворювання на цю інфекцію тощо.

Віруси є абсолютними чемпіонами у сфері еволюції завдяки мутації. Вони мутують із надзвичайною швидкістю (у тисячі разів швидше за бактерій, а бактерії мутують у тисячі разів швидше за нас) і завдяки цьому стають стійкими до медикаментів. Як і на-ука, віруси не мають батьківщини. Ніщо не в змозі затримати їх на кордонах держав або часових поясів. Але в сучасному світі постійно розробляються профілактичні і лікувально-діагностичні заходи, аби захистити людей від навали вірусних інфекцій та унеможливити епідемії й пандемії. Прикро згадувати про пандемію грипу під назвою «іспанка», яка в ХІХ столітті вразила понад 30% населення планети. Під час тієї пандемії, за різними розрахунками, померли від 20-ти до 100 мільйонів людей.

Напруга стосовно коронавірусу у світі посилюється. Кількість випадків захворюваності і смертності щоденно зростає. Вірус уже потрапив і в Європу. Тож кожен громадянин має усвідомити, що нині Україна знаходиться в умовах погіршення епідситуації, пов'язаної з грипом та ГРВІ. Тому у разі підозри щодо захворювання на грип чи коронавірусну інфекцію необхідно дотримуватися правил ізоляції, аби не допустити розповсюдження цих інфекцій, а також постільного режиму. Крім того, не можна займатися самолікуванням, необхідно негайно звернутися до медичних працівників і почати виконувати їхні рекомендації. Важливу роль у профілактиці цих та інших захворювань відіграють неспецифічні методи профілактики. Кожен має робити все можливе, щоб підвищити рівень свого імунітету, наприклад, споживати продукти з високим рівнем вітамінів. Дуже важливо дотримуватися здорового способу життя, не палити та відмовитися від інших шкідливих звичок. Крім того, необхідно дотримуватися правил особистої гігієни, не нехтувати прогулянками на свіжому повітрі, заняттям спортом. Якщо ж хвороба не оминула вас, залишайтеся вдома, обов’язково викличте лікаря і дотримуйтеся його рекомендацій. Перехворіти на грип на ногах — це не геройство, а безглуздя. Нам, медикам, відомі щорічні факти такої поведінки, які закінчувалися трагічно для тих, хто не дбав про себе та не дослухався до порад медичних працівників. Грип не минає за день—два. Те саме стосується і коронавірусної інфекції. Тож дбайте про себе і будьте здоровими!

Валентин ШАПОВАЛ,

лікар-епідеміолог відділення 

особливо небезпечних інфекцій 

ДУ «Полтавський обласний лабораторний 

центр МОЗ України», заслужений лікар

 України, кандидат медичних наук, доцент

Газета "Вечірня Полтава"
Переглядів: 15 | Коментарів: 0


Додати новий коментар