Ставлення українців до запровадження продажу землі

 

Аудиторія — населення України від 18 років і старше. Вибірка репрезентативна за віком, статтю, регіонами й типом поселення. Вибіркова сукупність: 2 000 рес-
пондентів. Вид дослідження — особисте формалізоване інтерв’ю. Помилка його репрезентативності — не більше 2,2%.
Терміни проведення дослідження: 28 вересня — 1 жовтня 2019 р.
— Згідно з результататами опитування, проведеного соціологічною групою «Рейтинг», лише 19% опитаних підтримують запровадження продажу землі сільськогосподарського призначення. 73% — проти цієї ініціативи, 8% — не визначилися. Відносно вищий рівень підтримки старту ринку землі серед молодших та заможніших респондентів, власників паю, які його обробляють самостійно. Але навіть у названих категоріях кількість противників цієї ініціативи становить не менше 60%.
— Продаж землі сільськогосподарського призначення іноземцям підтримують іще менше — лише 13% опитаних. Проти цього — 81%. Незважаючи на те, що серед наймолодших та більш заможних кожен п’ятий не проти того, аби дозволити іноземним громадянам купувати землю в Україні, три чверті представників цих категорій виступають однозначно проти цієї ініціативи.
— 74% респондентів вважають, що рішення про запровадження продажу земель сільськогосподарського призначення в Україні має прийматися на всеукраїнському референдумі. 17%  — мають протилежну думку.
— 58% опитаних вважають, що землі сільськогосподарського призначення повинні бути в державній власності  (за зразком Канади чи Ізраїлю). 22% — не проти запровадження такої моделі ринку землі, як в Італії, де орні землі можуть продаватися чи купуватися. 20% — не змогли обрати серед цих прикладів земельного ринку. За домінування державної власності на землю виступають частіше старші та бідніші опитані, а також  ті, у кого немає паїв, за іншу модель — молодші, заможніші та власники паїв, які їх самостійно обробляють. Водночас навіть серед зазначених останніх категорій не менше половини виступають за канадську чи ізраїльську модель земельного ринку.
— Серед основних переваг запровадження продажу землі сільськогосподарського призначення опитані порівняно частіше обирали наступні: власники землi зможуть розпоряджатися нею на власний розсуд (26%); це сприятиме створенню нових робочих мiсць на селi (18%); це  сприятиме притоку iнвестицiй в Україну (14%); це дасть змогу отримати справедливу ринкову цiну на землю (13%); це дасть змогу фермерам брати кредити пiд заставу землi (13%). Про знищення тіньового ринку землі, сприяння розвитку малого та середнього бізнесу, збільшення надходжень до державного бюджету, сприяння кращому контролю за екологією грунтів як переваги запровадження земельного ринку говорили не більше 7% опитаних. 35% респондентів не бачать жодних переваг у знятті мораторію на продаж орних земель. Власники паїв, які їх обробляють, частіше за інших обирали серед переваг можливість розпоряджатися землею на свій розсуд, сприяння створенню робочих місць та залученню інвестицій в Україну. Натомість ті, хто мають паї, але здають їх в оренду, частіше говорили, що у запровадженні вільного продажу землі немає жодних переваг.
— Серед основних ризиків від запровадження продажу земель сільськогосподарського призначення респонденти найчастіше обирали те, що земля може бути викуплена іноземцями (41%); власники паїв можуть бути обмануті при продажі землі (31%), на цей час запровадження ринку землі є небезпечним через недосконалість чинного законодавства (31%); зняття мораторію на продаж землі дасть змогу олігархам скупити її (23%). 17% опитаних вважають, що вільний продаж землі не можна запроваджувати в умовах війни, 16% бачать загрозу знищення дрібного та середнього бізнесу на селі, по 13% вважають, що втілення цієї ініціативи призведе до прискорення вимирання сіл  або ж позбавлення селян стабільного доходу від надання паїв в оренду. І лише 5% не бачать жодних ризиків у запровадженні вільного ринку орних земель. Про загрози щодо продажу землі іноземцям, обману власників паїв та недосконалість чинного законодавства найчастіше говорили  власники паїв, які їх особисто обробляють.

Газета "Вечірня Полтава"
Переглядів: 14 | Коментарів: 0


Додати новий коментар