Відзначати Різдво 7 січня придумали в СРСР

 
 
 

Останнім часом люди часто ставлять запитання: чому весь світ відзначає Різдво 25 грудня, а православна церква, розташована на території країн колишнього СРСР, — 7 січня? Спробуємо розібратися, як так вийшло.
Згідно з історичними фактами, вперше святкування Різдва затвердив Папа Римський Юлій I 25 грудня 337 року. Але Юліанський календар виявився недосконалим, він не брав до уваги астрономічних похибок, і через понад 1000 літ похибка досягла катастрофічних 10 днів. Потім, 1582 року, набрав чинності Григоріанський календар Папи Римського Григорія XIII. Після четверга, 4 жовтня, настала п’ятниця, 15 жовтня. Різдво 7 січня в Україні відзначають за старим Юліанським календарем. Через його неточність через 100 літ у цьому ж календарі Різдво буде вже 8 січня.
Але коли все почалося? Відповідь на це питання дають старі календарі. Як видно, у дореволюційні часи на території царської Росії Різдво відзначали, як і в усьому світі 25 грудня. Після появи СРСР у календарях ще деякий час була дата 25 грудня, але в 1923 році з’являється дата 7 січня. Мабуть, населення не захотіло нововведень, і через пару років, у 1925-му, православне Різдво знову відзначають 25 грудня. Останнім роком, коли в СРСР офіційно відзначали Різдво, став 1929-й. Яким чином свято знову «перемістили» на 7 січня, історія замовчує. Але деякі джерела стверджують, що ініціативу виявила правляча верхівка партії. Спроби заборонити релігію провалилися. І, як то кажуть, якщо не можеш перемогти — очоль. Керівництву СРСР необхідно було розділити дати святкування релігійних свят радянських громадян і «ворожого» капіталістичного Заходу.
У календарі 1923 року Різдво є, незважаючи на комунізм, і святкують його вже 7—8 січня. Потім щось змінилося, і Різдво знову почали відзначати 25—
26 січня. 1929 рік — останній в історії СРСР, коли Різдво було офіційним святом. Після цього його відзначали лише віряни. З роками Різдво знову почали відзначати 7 січня. І вже в 1992 році це свято затвердили офіційно. Відзначимо, що Україна недавно почала відзначати Різдво двічі на рік — за старим і новим стилем.
Чому неправильно вітати з «католицьким» Різдвом або з «Різдвом західного обряду», як теж іноді пишуть? Тому що немає ніякого католицького Різдва, як немає і Різдва західного обряду. Усі християни світу — православні, католики, протестанти — святкують Різдво 25 грудня. Усі без винятку. Навіть московський патріарх Кирило. Навіть Сталін, поки був живий, святкував 25 грудня (як відомо, Джугашвілі навчався в семінарії). Не може бути? Але так і є — вся річ у календарі і в російській шизофренії, якої нам давно пора позбутися.
Увесь світ живе за Григоріанським календарем — тим самим, яким ми користуємося в звичайному житті, за яким 24 грудня — Святвечір Різдва. Цим календарем світ користується дуже давно, а в «совку» почали лише з 1918-го, коли більшовики рішенням Раднаркому відмовилися від застарілого, який відстає від світу на два тижні, Юліанського календаря.
У Російській імперії Різдво святкувалося, як і всюди, 25 грудня, проблема була в тому, що в Росії 25 грудня наставало на 2 тижні пізніше, ніж у всьому світі через застарілий календар, який необхідно було змінити на кілька сотень років раніше. Але змінили тільки більшовики аж 1918 року. Це було, звичайно, правильне рішення, але РПЦ виступала проти комуністичної влади і зберегла Юліанський календар. Не тільки РПЦ, до речі. УПЦ всіх форм теж і навіть УГКЦ.
А чому ж інші православні святкують Різдво 7 січня, запитаєте ви, адже РПЦ, ПЦУ та інші — це далеко не все православ’я. Які інші православні святкують
7 січня? Цього дня святкує тільки РПЦ із сателітами. А саме — Єрусалимська, Російська, Сербська, Грузинська церкви. Константинопольська Патріархія офіційно відмовилася від Юліанського календаря в 1924-му. Відзначає свята за Новоюліанським календарем (не Григоріанським, але дати поки збігаються і збігатимуться до 2800 року).
Нині святкують Святвечір з усім християнським світом Константинопольська, Олександрійська, Антіохійська, Румунська, Болгарська, Кіпрська, Елладська (Грецька), Польська, Албанська, чеських земель і Словаччини, Синайська, Фінляндська, Естонська (апостольська) православні церкви, відтоді, як перейшли на Григоріанський календар. Російської шизофренії (жити за Григоріанським календарем, а частину свят відзначати за Юліанським) дотримуються російські сателіти. Ну, і ми заодно.
Цієї шизофренії зрозуміти не можна. Аргументи про традиції ще можна було б прийняти, якби церква використовувала Юліанський календар повсюдно, але ж вона давно від нього відмовилася. Чому? Зрозуміло, чому — вкрай незручно використовувати календар, відмінний від того, який використовують миряни. Сказали «а» — час говорити «б». Закінчуйте вже з цим роздвоєнням, тим паче, що за ним уже нічого не стоїть, окрім «понтів» і лицемірства.
Зі святом, друзі!
Світлана САМБОРСЬКА

Газета "Вечірня Полтава"
Переглядів: 26 | Коментарів: 1


Додати новий коментар

Зображення користувача Yxkvlh.

cost calcitriol 0.25 mg <a href="https://rocaltrtn.com/">rocaltrol oral</a> order calcitriol 0.25 mg