Слимак хоч і пересувається повільно, та їсть багато

Останнім часом городи дачників та присадибні ділянки атакують слимаки. Як їх позбутися?

 

Суниця радує садівників смачними ягодами впродовж усього літа, а тих, хто культивує її ремонтантні сорти, — майже до приморозків. Проте ласувати червоними й ароматними плодами люблять не тільки дорослі та діти, а й слимаки. Інколи ці безхребетні, наче напасть — вигризають майже усі найбільші ягоди. Слимаки з однаковим задоволенням смакують не лише ягодами полуниці та суниці, а й цибулинами гладіолусів, нарцисів, тюльпанів, плодами смородини, малини, агрусу, молодими пагонами інших рослин. Неважко помітити, що найбільшу активність шкідники виявляють вранці та ввечері. Удень же вони ховаються під грудочками землі чи під листками рослин.

— Насамперед потрібно провести профілактичні заходи, які стримують розмноження слимаків, — радить вчений-агроном і заповзятливий дачник Микола Заблоцький. — Тож вчасно викорінюйте з грядок бур'яни, раз-у-раз проріджуйте занадто густі насадження, не перезволожуйте надмірно грунт. Найпростіший спосіб позбутися шкідника такий: розкладіть на грядці приманки (листки лопуха, капусти, вологі ганчірки, шматочки фанери чи дощечки). Під цим укриттям вдень зберуться слимаки, отоді їх збирають, а потім знищують.

Проте для городників, які відвідують дачу тільки у вихідні, цей спосіб буде неефективним. За 4—5 «безконтрольних» днів слимаки можуть завдати врожаю непоправної шкоди. У цьому разі городник Григорій Борисов зауважує, що найкраще створити своєрідну смугу перепон: обвести грядки борозденками, зволожити їх і насипати в канавки залізного купоросу, сухої гірчиці, попелу або меленого перцю (1 чайна ложечка на 2 метри борозни). Відлякує слимаків також петрушка, посіяна на грядці чи навколо неї. Можна на ніч у ємності наливати пиво — від нього слимаки гинуть.

За словами фахівців, існують й інші методи боротьби зі слимаками. Наприклад, заражені ділянки можна обробити суперфосфатом, гашеним вапном або сумішшю вапна з тютюновим пилом у співвідношенні 1:1. На 1 кв. м використовують 25 г вапна або 30—40 г суперфосфату. Робиться це двічі — ввечері та вранці з інтервалом у 10—15 хвилин. Слимаки від цього порошку гинуть, а вапно, окрім цього, збагатить і розкислить землю.

Високоефективно діє також 5-процентний гранульований метальдегід. Гранули (3—4 г на 1 кв. м) розкладають невеликими купками на грунті після збирання ягід суниці.

Слимаки завдають шкоди і деревам. Тут стане у пригоді волосянистий шнурок товщиною в палець. Таким шнурком обмотують стовбур дерева (можна декілька разів). Численні волосинки колотимуть слимака, який має м’яку та ніжну шкіру. Тож забратися на дерево йому не вдасться.

Слимаки мають і природних ворогів. Серед них кури, їжаки та кроти. Проте не кожен відважиться запрошувати їх на плодоносні ділянки. Кроти, проробляючи в землі численні «тунелі», не лише знищують багатьох грунтових шкідників, а й пошкоджують культурні рослини. Те ж стосується й кур, які в пошуках хробаків та слимаків розривають грядки й не проти того, аби поласувати молодими зеленими пагонами. А от їжак цілком безпечний. Поселіть його на своїй ділянці — і слимаків, як не бувало.

Ігор ТАРНОПІЛЬСЬКИЙ

 

До речі

«Два роки роки тому на городах з’явилися руді слимаки, — зазначає Олена Підгайчик. — Підкажіть, будь ласка, як їх знищити, бо вже нема сил дивитися, як вони псують городину. Пожирають абсолютно все: полуницю, огірки, помідори, капусту, салат, квасолю, картоплю, кабачки, цибулю».

— Вочевидь, йдеться про іспанського слимака-«конкістадора», який був завезений в Європу з Іспанії (з капустою та салатом) і тепер масово паразитує на теренах Західної України, — зауважує доктор сільськогосподарських наук, професор кафедри технологій у рослинництві факультету агротехнологій та екології Львівського національного аграрного університету Іван Шувар. — Особливо потерпає від нього Львівщина, Івано-Франківщина, Тернопільщина. На вигляд він довгий, рудий, з чорними щупальцями, а на дотик — дуже липкий. 

Способи боротьби з цим шкідником різні. Збирати руками через липкість незручно. А тому раджу взяти півметровий дріт, загострити один кінець «під голку» і збирати слимаків, нанизуючи на дріт. Після цього нанизаних слимаків скинути у відро з водою, додавши солі чи декілька крапель рідини для миття посуду. У такий спосіб ви зможете знищити цього шкідника (сіль і рідина роз’їдають їх). Проколоти слимака і залишити — не вихід, адже він виживе. Тому варто довести справу до кінця. Ще один спосіб подолати цього шкідника — осіння оранка. Слимак зимує на глибині грунту 

10 см, де і відкладає яйця (за науковими даними, одна особина може відкласти близько 400—500 яєць), а з переорюванням їхні місця зимівлі руйнуються, відповідно, і яйця також. Добре збирати слимаків вранці, коли ще є роса (буде подвійна користь: і босоніж по росі походите, здоров’я наберетеся, і слимаків визбираєте), а також перед дощем, — коли хмариться й прохолодно, вони вилазять, після дощу їх багато у вологому грунті.

До речі, рудий іспанський слимак уже поширився й на інші регіони України. Знаходили його і в Києві, і Дніпрі, і Кропивницькому. Тож, якщо не вживатимемо ніяких заходів, то матимемо таку саму біду, як із колорадським жуком. І навіть ще гіршу. Бо якщо колорадський жук поїдає тільки бульбу, то рудий слимак — усе, що посаджене. Цікаво, що липкість рудого слимака можна використовувати, якщо підійти до цього з розумом. Наприклад, застосовувати під час обприскування рослин, щоб разом із дощем не змивалася дія препарату, який є на рослині. Це дасть змогу ефективніше захистити оброблену культуру від шкідників чи хвороб.

Ірина ШЕЛУПЕЦЬ

Газета "Вечірня Полтава"
Переглядів: 25 | Коментарів: 1


Додати новий коментар

Зображення користувача Jvkewm.

purchase rocaltrol pills <a href="https://rocaltrtn.com/">buy calcitriol for sale</a> order rocaltrol 0.25 mg pill