Нині у світі стався переполох у зв’язку із загостренням епідситуації щодо захворювань, викликаних коронавірусами. Передусім це зоонозна інфекція. Тобто її природним резервуаром є тварини: пальмові цевети, кажани, навіть кобри. Коронавіруси мають високу частоту мутацій і швидко змінюються, зокрема стають патогенними для людей. Такі коронавіруси вперше були ідентифіковані в середині 1960-х років. Разом з новим штамом коронавірусу, який зараз активно поширюється в Китаї та інших країнах, їх існує вже сім.
Новий штам коронавірусу поки відомий під назвою 2019-nCOV. Спалах пневмонії, викликаної цим досі невідомим збудником, зафіксували в китайському місті Ухань (провінція Хубей у Китаї) у грудні 2019 року. Звідси і назва, якою зараз іменують цей штам. Станом на сьогодні зафіксовано понад 2 тисячі випадків захворювань і близько 100 смертей. Справжня кількість заражених вірусом може бути набагато більшою, оскільки людей із легкими симптомами, імовірно, не було виявлено.
Коронавірус із китайського міста Ухань поширився далеко за межі країни і дістався Європи, Австралії та Північної Америки, він може бути завезений у будь-яку країну світу в зв’язку із сучасними інтенсивними комунікаціями, особливо авіаційними.
Лікарі повідомляють, що одужання здебільшого залежить від імунітету. Поки відомо, що люди, які померли внаслідок зараження вірусом, мали проблеми зі здоров’ям, зокрема слабкий імунітет. Також серед померлих більшість людей літнього віку. У багатьох із них були наявні такі захворювання, як цироз печінки, гіпертонія, цукровий діабет чи хвороба Паркінсона. Вірус викликає пневмонію з такими симптомами, як кашель, лихоманка та утруднення дихання.
Передача його від людини до людини була підтверджена національною комісією з охорони здоров’я Китаю. Також існує ризик мутації вірусу.
Експерти вважають, що в зоні ризику, найімовірніше, перебувають люди зі слабким імунітетом. Основне занепокоєння викликає діапазон вираженості симптомів: деякі люди мають легкі симптоми, інші — тяжко хворіють. Це ускладнює встановлення справжньої кількості заражених і швидкості передачі вірусу від людини до людини.
Отже, ця інфекція може проявлятися у вигляді легкої, середньої тяжкості чи тяжкої форми захворювання. Тяжкі форми проявляються у вигляді гострої пневмонії, інфекційно-токсичного шоку, септичних форм. Інкубаційний період захворювання триває від декількох годин до двох тижнів. Першими симптомами є підвищення температури понад 38° С у вигляді гарячки, кашель, задуха, загальна слабкість.
Як захиститися від цього особливо небезпечного інфекційного захворювання
На жаль, ліків проти коронавірусів досі не існує. Повідомляють, що вакцина проти нового штаму 2019-nCOV поки знаходиться на ранній стадії розробки.
Аби захиститися від коронавірусної інфекції, необхідно:
— часто й ретельно мити руки з милом;
— не торкатися брудними руками очей, носа чи рота;
— уникати тісного контакту з хворими людьми.
Якщо у вас є симптоми гострої респіраторної інфекції, аби запобігти зараженню інших:
залишайтеся вдома, якщо захворіли;
уникайте тісного контакту з іншими людьми;
прикривайте рот і ніс тканиною під час кашлю та чхання, а потім ретельно мийте руки;
провітрюйте приміщення та дезінфікуйте поверхні.
Людям, які зараз перебувають поблизу зони розповсюдження вірусу, радять:
— підтримувати гігієну рук;
— уникати відвідування ринків тварин і птахів;
— уникати відвідування хворих;
— звернутися до лікаря у разі появи симптомів: кашлю, лихоманки чи труднощів із диханням;
— телефонувати заздалегідь, перш ніж їхати до лікарні.
Тож для профілактики цього захворювання й уникнення ускладнень варто негайно звертатися по медичну допомогу, дотримуватися рекомендацій медичних працівників та здорового способу життя.
У цих умовах необхідно, щоб туристичні агенції доводили до громадян інформацію про поширення згаданого захворювання у світі, аби не допустити його розповсюдження на території області.
Валентин ШАПОВАЛ,
лікар-епідеміолог
ДУ «Полтавський обласний лабораторний центр МОЗ України», кандидат медичних наук, заслужений лікар України
Андрій БАЙБАРЗА,
завідувач відділення організації епідеміологічних досліджень
ДУ «Полтавський обласний лабораторний центр
МОЗ України»
Ольга ШАПОВАЛ,
лікар-інфекціоніст
1-ї міської клінічної лікарні
м. Полтави
Додати новий коментар
Gpxuwy
5.11 2022 - 3:24
Посилання
calcitriol cheap <a href=