Медреформа в Україні: що треба знати, щоб отримувати медичну допомогу безкоштовно

Медицина залишиться безкоштовною для тих, хто запам’ятає кілька правил

 

Медична реформа торкнеться всіх. У 2020 році по-іншому фінансуватиметься робота спеціалізованих лікарів: хірургів, офтальмологів та інших. Потрапити до них на прийом швидко і безкоштовно не вийде. Щоб користуватися медициною безкоштовно, доведеться дотримуватися кількох правил, повідомляє сайт «Сьогодні».

Як фінансуватиметься медицина

Гроші йдуть за пацієнтом — це головний принцип фінансування охорони здоров’я, який вводиться в межах реформи. Що це означає? У кожної медпослуги з’являється тариф. Його прораховує Національна служба здоров’я України (НСЗУ). Медзаклади, які підписали договір із НСЗУ, фінансуються за цими тарифами. Коли людина звертається до лікарні, НСЗУ оплачує її лікування і перераховує гроші до медустанови. А якщо пацієнт бачить, що поруч є інша лікарня, але там лікарі уважніші або обладнання новіше, то своїм вибором він визначить, куди перераховуватимуться гроші.

До речі, підписувати договори з НСЗУ можуть і приватні медичні центри. Тобто вони теж можуть отримувати фінансування з держбюджету, а пацієнт зможе не платити. Це і є принцип «гроші йдуть за пацієнтом».

Він уже працює на первинному рівні медицини — це послуги сімейних лікарів, педіатрів і терапевтів. Наприклад, НСЗУ за кожного пацієнта, прийнятого лікарем «первинки», платить мінімум 370 грн. на рік. Тариф може бути більшим — оскільки діти і люди похилого віку хворіють частіше, то за них тариф вищий. Але можливі випадки, коли НСЗУ не оплатить візиту пацієнта до лікаря і медустанова може виставити рахунок.

Що треба пам’ятати

Без декларації з лікарем «первинки» не обійтися. Цей документ — доступ українця до медичної допомоги. На сьогодні декларації підписали 28,7 млн. громадян. Документ потрібен для того, аби НСЗУ розуміла, кому перераховувати гроші за надану пацієнтові медпослугу. Підписати декларацію можна в будь-який момент під час візиту до лікаря.

Декларація відкриває доступ до безкоштовних медпослуг на первинному ринку. Сюди входять діагностика і лікування поширених захворювань. Також безкоштовними є загальний аналіз крові, сечі, аналіз на глюкозу крові, загальний холестерин, вимірювання тиску, кардіограма, швидкий тест на вагітність, на тропонін, ВІЛ та гепатити.

Для отримання екстреної допомоги декларація не потрібна. А щоб потрапити до лікаря вузького профілю, наприклад, хірурга або отоларинголога, з наступного року знадобиться направлення від лікаря «первинки». Якщо піти без направлення, то лікарня має право виставити рахунок. Але будуть винятки. Без направлення безкоштовно можна буде піти до акушера-гінеколога, стоматолога, педіатра, психіатра, нарколога. Також безкоштовно і без направлення надаватиметься медична допомога за невідкладних станів.

Які послуги оплатить НСЗУ

Національна служба здоров’я платитиме за послуги, які входять до програми медичних гарантій. До програми входять первинна, спеціалізована та високоспеціалізована медицина, паліативна медична допомога, пологи, лікування дітей віком до 16 років і медреабілітація. Це досить великий список: від простого лікування грипу до складних операцій, наприклад, шунтування аорти.

Серед послуг є пріоритетні — за них НСЗУ платитиме за підвищеним тарифом. Це лікування інсультів та інфарктів, ендоскопічні послуги для раннього виявлення раку, мамографія, пологи і неонатологічна допомога.

Віталій АНДРОНІК

Газета "Вечірня Полтава"
Переглядів: 40 | Коментарів: 0


Додати новий коментар