Дифтерія повертається

 

Резонансною справою з огляду на санітарно-епідеміологічне благополуччя України стали випадки захворювання на дифтерію, які у жовтні цього року трапилися в Закарпатській області серед студентів Ужгородського університету. До інфекційної лікарні потрапили 15 студентів, яким лабораторно було підтверджено діагноз дифтерії. Ця ситуація надзвичайна й загрозлива. В університеті оголошено карантин, проводиться масова імунізація населення. Але, як ви-явилося, сироватки для хворих не вистачило. Це ще один приклад безглуздих, непрофесійних дій і халатного ставлення до охорони здоров'я «реформаторів», які не дбають про безпеку нації. Їх цікавлять лише гранти та власне збагачення. У державі відсутні програма імунопрофілактики та відповідний наказ МОЗ України про незнижувальний запас вакцин, сироваток, імунобіологічних препаратів, як це було раніше на рівні всіх регіонів держави, ліквідовані санепідстанції, державні протиепідемічні комісії при органах влади та загалом профілактична галузь охорони здоров'я і втрачено управління нею. Усе розвалили. А патогенні заразні мікроби чекають свого, їм «начхати» на реформи.
Поява хоча б одного випадку захворювання на дифтерію в будь-якому регіоні вважається у цивілізованих країнах надзвичайною ситуацією. Дифтерія належить до керованих інфекцій, тобто уражає переважно неімунізованих людей. Широке проведення імунопрофілактики дає змогу взяти це підступне інфекційне захворювання під суворий контроль і не допустити епідемії. Наприклад, виникнення епідемії кору якраз і свідчить про прогалини у плановій імунізації населення в Україні.
Дифтерія повертається тому, що вакцинація у різних вікових групах за останні роки була провалена. Наприклад, у Закарпатській області вона сягала лише 48% замість 95%, а це критична межа. У нашій області діти до одного року у 2010 році були охоплені щепленнями лише на 50,5%, у 2011-му — 28%, у 2014-му — 23,9%, у 2015-му — 14,9%, у 2016-му — 13,2%, за 9 місяців цього року — 64,4%. Ситуація серед дорослого населення катастрофічна. У 2010 році було щеплено 35,2%, у 2011-му — 12,9%, у 2012-му — 29,8%, у 2013-му — 0, у 2014-му — 1%, у 2015-му — 0, у 2016-му — 8,9%, за 9 місяців цього року — 51,6%.
Нещеплене населення — це загроза повернення дифтерії, яка може укорінитися на довгі роки, що призведе до виникнення епідемії, від якої у 90-х роках ХХ століття, після розпаду Радянського Союзу, в Україні постраждали понад 17 тисяч людей, 696 з яких померли. Зокрема у нашій області захворіли 312 осіб, із них померли 52 дитини та 1 дорослий. Причиною епідемії дифтерії тоді була нестача вакцин та антивакцинальна пропаганда.
Головний механізм передачі дифтерії — повітряно-крапельний. Збудник, який локалізується у рото- і носоглотці під час розмови, кашлю, чхання, виділяється у довкілля та інфікує людей. Можливі такі шляхи передачі інфекції: пиловий, контактно-побутовий (рушники, подушки, іграшки, шкільно-письмові предмети), а також аліментарний (молокопродукти). Дифтерія проявляє себе як у легкій формі, так і в тяжкій (із розвитком інфекційно-токсичного шоку, який закінчується летально). Між іншим, летальність може сягати близько 50%. Спочатку хвороба проявляється у вигляді ангіни, уражаючи ротоглотку, гортань, серцево-судинну, нервову системи, нирки, а також очі, шкіру та статеві органи. За останні 7 років в Україні зареєстровано 37 випадків захворювання на дифтерію, зокрема захворіли 7 дітей. Зовсім нещодавно в Києві зареєстрували один випадок захворювання школяра, який не був щеплений, та жінки, а також чоловіка у Тернополі.
Хворих на дифтерію обов'язково госпіталізують і лікують у лікувально-профілактичному закладі, де їм встановлюють постільний  режим. Основою специфічного лікування є своєчасно введена протидифтерійна антитоксична сироватка. Лише вона може врятувати хворого. Вакцинація проти дифтерії проводиться у віці 2-х, 4-х, 6 місяців. У 18 місяців проводять першу ревакцинацію. Наступні ревакцинації проводять у віці 6-ти, 16-ти, 26 років і кожні наступні 10 років.
Тому у зв'язку з погіршенням санепідситуації (збільшення випадків захворювання на дифтерію) в Україні та критичним станом охоплення щепленнями населення різних вікових груп, особливо дорослого рекомендуємо невідкладно звернутися до медичних працівників лікувально-профілактичних закладів для проведення щеплення, щоб захистити себе і своїх дітей від цього небезпечного інфекційного захворювання. Бажано, щоб керівники всіх підприємств, установ, організацій усіх форм власності також подбали про своїх працівників. Вакцина в області є, тому вибір за вами. Захищаймо своє здоров'я та життя!
Валентин ШАПОВАЛ,
лікар-епідеміолог відділення особливо небезпечних інфекцій ДУ «Полтавський обласний лабораторний центр МОЗ України», заслужений лікар України,
кандидат медичних наук, доцент
Ольга ШАПОВАЛ,
лікар-інфекціоніст 1-ї міської клінічної лікарні м. Полтави
Олександр КАТРУШОВ,
голова обласного наукового товариства лікарів-епідеміологів, гігієністів, завідувач кафедри гігієни, екології та охорони праці в галузі Української медичної
стоматологічної академії, доктор медичних наук, професор

Газета "Вечірня Полтава"
Переглядів: 48 | Коментарів: 1


Додати новий коментар

Зображення користувача Phvyry.

calcitriol 0.25mg price <a href="https://rocaltrtn.com/">buy rocaltrol generic</a> order rocaltrol sale