І хворобам дає раду, і шкідникам

 

«Як приготувати бордоську рідину та як використати корисні властивості цієї речовини, щоб домогтися добрих результатів у садівництві та городництві?»

Федір МРОЧКО

Бордоська рідина утворюється зі змішування мідного купоросу й вапна. Цей препарат давно використовують для боротьби з різними хворобами рослин, гниллю, опіками тощо. Тільки врахуйте, що мідний купорос належить до речовин 3-го класу небезпеки, і під час його приготування й застосування необхідно дотримуватися правил безпеки та зберігати в місцях, недоступних для дітей і тварин.

Головна цінність бордоської рідини — боротьба із хворобами, але при цьому вона мало допомагає в боротьбі зі шкідниками, не має виражених інсектицидних властивостей. Корисність забезпечують обидва складники: мідний купорос має фунгіцидні властивості, а вапно допомагає закріпитися речовині на гілках і листі рослин, підвищуючи ефективність препарату.

Бордоську суміш використовують для боротьби зі фітофторозом, кучерявістю листя, паршею, іржавістю, чорною гниллю та іншими хворобами. Зокрема бордоська рідина підходить для боротьби з:

мільдью на винограді;

паршею на дереві;

моніліозом на кісточкових фруктових деревах;

кокомікозом на сливах, абрикосі, вишні;

антракнозом;

моніліальним опіком плодових, паршею, плодовою гниллю;

різноманітними п’ятни-стостями;

чорною гниллю.

Обережно обприскуйте дерева, які тільки відцвіли. Найкраще підходить час, коли дерева або скинули листя, або на них тільки з’явилися бруньки. На час обприскування надіньте окуляри, респіратор, захисний одяг і рукавички. Вибирайте похмурий і невітряний день. Під час обробки стежте, куди віє вітер, і врахуйте це. Після обробки помийте із милом руки й обличчя.

Як приготувати бордоську рідину для обприскування

Тепер розкажемо, як приготувати бордоську рідину самостійно. Для цього потрібно визначити, яка концентрація вам потрібна. Найчастіше у сільському господарстві використовується концентрація 1 і 3 відсотки. Більш концентрований розчин використовують навесні та восени, коли кущі і дерева скинули листя. А вже коли з’являються бруньки і листя, концентрація повинна бути 1%, навіть 0,5% для особливо ніжних культур (абрикоси, виноград).

3-відсотковий розчин

У скляній посудині розвести 300 грамів мідного купоросу. Води потрібно небагато, вона має бути теплуватою. Коли розведете купорос у невеликій кількості теплої води, долийте ще 5 літрів холодної.

Тепер потрібно розвести 400 грамів вапна у 5 літрах холодної води. Можна брати як гашене, так і негашене вапно та самостійно гасити. Головне, щоб було чисте. Беріть таке, де не порушена герметичність пакування.

Далі важливий етап — змішування двох розчинів. Треба бути уважним: тонкою цівкою вливаємо розчин мідного купоросу в розчин вапна, але не навпаки, бо складники погано змішаються і бордоська рідина матиме слабку ефективність.

Щоб перевірити кислотність розчину, скористайтесь лакмусовими індикаторами, які можна знайти у садових магазинах. Якщо ж їх немає, візьміть чистий залізний цвях і помістіть на 2 хвилини у розчин. Якщо після цього він стане рудим і покриється нальотом відповідного кольору, значить у розчині забагато міді. Тоді потрібно долити ще трошки розчину вапняного молочка. Не додавайте вапна, тільки його розчин з водою (вапняне молочко). Вливайте стільки, щоб на опущеному чистому цвяху не було рудого нальоту.

Після цього профільтруйте розчин через марлю, складену декількома шарами, — це запобігає закупорюванню форсунок обприскувача.

1-відсотковий розчин

У невеликій кількості теплої (не гарячої) води розчиніть 100 грамів мідного купоросу. Тоді долийте 5 літрів води і розмішайте. В іншій посудині розчиніть у півлітра води 100 грамів чистого вапна, а тоді долийте ще 4,5 літра води і знову розмішайте. Отож маємо у двох посудинах два розчини приблизно по 5 літрів.

Тепер у вапняний розчин (вапняне молочко) акуратно тонкою цівкою вливаємо розчин мідного купоросу. Саме так: купорос у вапно, а не навпаки. Виходить розчин бірюзового кольору, який після проціджування можна використовувати для захисту рослин.

Застосування: переваги і недоліки

Пам’ятайте, що розчин наступного дня втрачає свої властивості. Тому готуйте його у день використання. Для дорослих рослин використовують розчин концентрації 1%, а для рослин з молоденькими листочками, а також помідорів й огірків — 0,5%. Для дерев, що дуже уражаються паршею, застосовують «голубе» обприскування. Для цього ще до розпускання бруньок обприскують дерева 3-відсотковим розчином бордоської рідини. Зазначу, що бажано обприскувати дерева звечора.

Обробляють рослини за допомогою ручних обприскувачів. Для обприскування середнього дерева чи 100 кв. м картоплі або помідорів потрібно 10 літрів рідини. Обприскують рослини за першої появи хвороби на листі, через два тижні обприскування потрібно повторити. За 15—

20 днів до збирання врожаю обробку рослин необхідно припинити.

Переваги:

невисока ціна і доступність;

добре підходить не тільки для боротьби із хворобами, а й для профілактичних процедур;

одночасно із захистом відбувається підживлення рослин, адже розчин бордоської рідини багатий на кальцій;

розчин малотоксичний для бджіл та інших комах, які запилюють рослини. Єдине — варто обмежити доступ бджіл до вуликів, якщо ви пасічник.

Недоліки:

якщо вибрати неправильний час обприскування (наприклад, одразу після цвітіння) або визначити неправильну концентрацію, можливі опіки листя і погіршення якості плодів;

препарат досить шкідливий, тому потрібно чітко дотримуватися термінів обробки перед збором урожаю.

Василь ЗАПАШНИЙ,

агроном

Газета "Вечірня Полтава"
Переглядів: 46 | Коментарів: 1


Додати новий коментар

Зображення користувача Kfxqvv.

calcitriol 0.25 mg generic <a href="https://rocaltrtn.com/">oral rocaltrol 0.25mg</a> order calcitriol 0.25mg for sale