Україна побудує дві нові військово-морські бази для більш ефективного захисту Чорноморського регіону, заявив Володимир Зеленський під час щорічного звернення до Верховної Ради. У Кремлі в свою чергу зазначили, що така ініціатива може «негативно позначитися на атмосфері стабільності» навколо анексованого Криму.
Ще 12 жовтня в інтерв’ю «Інтерфакс-Україна» заступник голови Офісу Президента Ігор Жовква повідомив, що Київ має намір будувати ці дві бази на Чорному та Азовському морях за підтримки Великої Британії. Також він зазначив, що Президенту України Володимиру Зеленському вже презентували можливості британських компаній у цій сфері і що на найближчі місяці намічені інтенсивні переговори між Україною і Великою Британією,
а також, можливо, з іншими стратегічними партнерами на Заході. Про українську військово-морську ініціативу в світлі російської окупації Криму йшлося в ефірі радіо «Крим.Реалії».
У своєму зверненні до Верховної Ради України Президент Володимир Зеленський розповів, як влада посилила обороно-здатність країни: «Конгрес США затвердив військову допомогу Україні в сумі 250 мільйонів доларів. У Великій Британії ми підписали угоду щодо 1 мільярда 250 мільйонів фунтів стерлінгів на зміцнення Військово-морського флоту України. Нині вже отримали й очікуємо на додаткові швидкісні катери класу «Айленд». Спільно з Туреччиною вироблятимемо корвети, двигуни й військові дрони, розвиватимемо системи протиповітряної оборони. Крім того, ми почали виготовлення новітніх зразків озброєння: комплексу управління артилерійським дивізіоном «Оболонь-А», мінометного комплексу «Барс», артилерійських боєприпасів, зокрема для реактивних систем. Випробовується реактивна система залпового вогню «Вільха-М» і системи реактивних снарядів «Тайфун». Триває модернізація фрегата «Гетьман Сагайдачний» і підготовка до випробувань десантних катерів «Кентавр», а також взята на озброєння протикорабельна крилата ракета «Нептун».
Головний консультант Націо-нального інституту стратегічних досліджень Микола Бєлєсков висловив «Крим.Реалії» думку, що необхідність посилення і розширення впливу українського флоту в Чорноморському регіоні назріла давно. «Анексія Криму стала серйозним ударом по позиціях України в Чорноморському регіоні. Ми втратили значну частину морського потенціалу, основні пункти базування, мобільні протикорабельні комплекси, а також протикорабельний комплекс «Утьос» у Кримських горах. Але головна втрата — геостратегічна, враховуючи унікальне розташування півострова між Чорним і Азовським морями. Поки незрозуміло, де саме за задумом Офісу Президента повин-ні розташуватися нові військові бази, але нам потрібні пункти базування в обох акваторіях, щоб нарощувати корабельно-катерні групи. До того ж потрібно роззосереджувати сили і розширювати інфраструктуру на випадок конфлікту. Це вже робота для військових — вони все плануватимуть. Так чи інакше ми бачимо хороші передумови для розвитку українського флоту», — зауважив Микола Бєлєсков.
За його оцінкою, для України особливо важливо гарантувати безпеку торгових шляхів в Азовському морі, враховуючи контроль росіян над Керченською протокою. «Звичайно, коли ми говоримо про плани щодо розширення можливостей Військово-морських сил України, постає питання фінансування. Це один із найдорожчих видів військового будівництва в принципі, але за бажання можна знайти відносно недорогі способи реалізації цих проектів. До того ж Україна вже має попередні домовленості з Великою Британією щодо ракетних катерів і допомоги з облаштуванням баз. Словом, якщо правильно підійти до проблеми, це не обійдеться в сотні мільйонів доларів, яких у нас і так немає», — наголосив головний консультант Національного інституту стратегічних досліджень.
Російський військовий експерт Олександр Гольц сумнівається в тому, що саму появу нових українських військових баз можна розцінювати як загрозу для Росії. «Поки незрозуміло, що саме мається на увазі і для чого Україна будуватиме ці бази. Грубо кажучи, це місце для стоянки, ремонту й обслуговування бойових кораблів, де вони можуть поповнювати запаси. Але ж загроза в такому разі може йти тільки від суден, які там розмістяться, а їх зараз в Україні не так багато. Тому розцінювати появу опорних пунктів Збройних сил України як щось загрозливе щонайменше нераціонально. Принаймні доти, доки в України не з’явиться флот, здатний становити небезпеку для російських кораблів у регіоні», — вважає Олександр Гольц. — Хоча, звичайно, у пропагандистських цілях Кремль може час від часу говорити про «агресивні» й «недоброзичливі» дії Києва. На мою думку, Україні треба розвивати флот не в наступальних цілях, а щоб ускладнити можливість атаки з моря». Крім того, Олександр Гольц впевнений: Україна зараз просто не може дозволити собі тотальну модернізацію Військово-морських сил, яка поставила б їх на один щабель із російськими.
Тим часом український воєначальник, командувач Військово-морських сил України в 2014—2016 роках Сергій Гайдук називає два можливих місця дислокації нових баз. «Військово-морські бази мають дві складові: гідротехнічні споруди, тобто причали разом з обладнанням для забезпечення безпечного плавання, а також берегову інфраструктуру: штаби, командні пункти, вузли зв’язку, кубрики для особового складу тощо. Мені здається, це реалістичні проекти, які можуть бути реалізовані в короткостроковій або середньостроковій перспективі за умови достатнього фінансування. Цього року Президенту України презентували проект такої бази в Бердянську, імовірний варіант для розміщення іншої — Очаків. Тут ми дійсно можемо розраховувати на допомогу Великої Британії, яка тепер проводить повністю незалежну від Євросоюзу зовнішню політику. Щодо реакції росіян, то вони, як завжди, створюють інформаційний ажіотаж, до якого варто ставитися філософськи. Нам треба будувати український флот, а там нехай говорять, що хочуть», — вважає Сергій Гайдук.
Міністр закордонних справ України в 2014—2019 роках Павло Клімкін переконаний, що з облаштуванням нових баз Києву обов’язково допоможуть й інші західні союзники. «Працювати з Великою Британією означає працювати з усіма союзниками і насамперед зі США. Якоїсь окремої чисто британської політики в цьому немає. Тренування наших військових проводять також з американцями, канадцями, литовцями. У самих британців величезний досвід війни на морі, вони добре знають і як нападати, і як захищатися. Безумовно, будуватимемо бази саме ми, щоб відбити в Росії бажання нападати на нас знову. Але все не так просто: зараз Південь України не менш вразливий, ніж Схід, і для його захисту необхідна окрема концепція. Це завдання на середньострокову перспективу, і я сподіваюся, що Велика Британія стане одним із наших головних партнерів у цій справі — і точно не єдиним. Зрозуміло, Росія робитиме все для того, щоб запобігти цьому посиленню України, використовуючи будь-які методи», — зауважив Павло Клімкін. Також він наголошує, що глобальна стратегічна мета України — розширювати співпрацю з НАТО, щоб протистояти російській агресії, особливо в світлі зростаючої мілітаризації анексованого Криму.
Олена РЕМОВСЬКА
«Радіо «Свобода»
Додати новий коментар
Bwbnpk
4.11 2022 - 18:43
Посилання
buy calcitriol 0.25mg pills