Понад 50-річна історія видобутку газу та нафти на Полтавщині сповнена не лише переможних реляцій, а й екологічного драматизму. Навіть ще кілька років тому типовим був алгоритм стосунків: нафтогазовим компаніям — прибутки, людям — отруєне довкілля, тяжкі хвороби, вщент розбиті великовантажним транспортом дороги, бо населені пункти, де ведеться видобуток, не отримували відповідних преференцій.
Наша область відіграє важливу роль у забезпеченні енергетичної незалежності України: тут видобувається понад третина вітчизняного газу, дві третини — конденсату та 10% — нафти. І ситуація змінилася з 2018 року, коли відповідно до нового законодавства громади почали отримувати ренту від видобутку вуглеводнів.
Про це йшлося на форумі «Успішні практики соціального партнерства компаній паливно-енергетичного комплексу і територіальних громад Полтавщини», який відбувся в Полтаві у межах галузевої виставки нафтогазової промисловості «Нафта. Газ. Сервіс-2021». У ньому взяли участь представники влади, паливно-енергетичного комплексу та територіальних громад, де ведеться видобуток вуглеводнів. Організатором форуму та виставки виступив виставковий дім «ТіС», а організаційну допомогу в його проведенні надала По-лтавська обласна асоціація органів місцевого самоврядування.
— Діяльність цієї галузі на Полтавщині має важливе значення, адже життєдіяльність майже двох третин громад області пов’язана з нафтовидобувною галуззю. У структурі доходів загального фонду обласного бюджету рентні платежі становлять приблизно 17%. Це дуже вагомий показник. При цьому з 2018 року до місцевих бюджетів на рівні області надійшло близько 2 мільярдів гривень рентної плати за видобуток природного газу. Це дуже значні кошти, — зазначив перший заступник голови Полтавської облради Олександр Лемешко.
А виконавчий директор По-лтавської обласної асоціації органів місцевого самоврядування Володимир Микійчук додав: «Як співорганізатори форуму, ми ставили головне завдання — організувати діалог між видобувниками та представниками територіальних громад. Адже нафтогазовий бізнес має бути соціально відповідальним і сприяти розвитку території, де він здійснює видобуток нафти й газу. На загал відзначаємо, що на Полтавщині така співпраця і порозуміння є».
У межах форуму відбулися дві дискусійні панелі, під час яких виступали представники нафтогазових компаній, територіальних громад, фахівці нафтогазовидобувної галузі, експерти з розвитку туризму. Вони розповіли про досвід співпраці між видобувниками та громадами й поділилися стратегічними планами розвитку галузі і територій Полтавщини.
Окрім відрахування визначеного законом розміру рентної плати, газонафтовидобувні компанії фінансують проекти регіонального розвитку в громадах, стимулюючи розвиток місцевих ініціатив і демонструючи нову ідеологію: думати не лише про прибуток, а й про розвиток сільських територій, на яких працюють. Наприклад, група «Нафтогаз» проводить конкурс грантів «Енергія розвитку», спрямований на підтримку соціальних ініціатив громад для досягнення сталого розвитку регіонів.
50 громад-фіналістів отримають близько 100 тисяч гривень. У конкурсі беруть участь 240 громад з 11 областей України. 36 громад із Полтавщини пройшли до другого етапу конкурсу.
Голова Сергіївської ОТГ Ігор Лідовий розповів, що коли у 2016 році була утворена нова громада, починали з ремонту доріг, заміни вікон, тобто якихось точкових «латань дірок», але вже невдовзі зрозуміли, що їхній невеликій громаді (3 000 осіб й 17 тисяч га землі) потрібен сталий економічний розвиток. Відтак оголосили конкурс проектів «Територія успіху». Зокрема один із них — створення молодіжного кластеру (Чорнухи, Лохвиця, Сенча) — планують реалізувати за фінансової підтримки USAID.
— На території Сергіївської ОТГ, — налогошує Ігор Лідовий, — два майже виснажені родовища і 54 свердловини. Видобудок нафти весь час знижується. Але частка ренти від нафтовиків досить суттєва в бюджеті громади. Ми хочемо рівноправних стосунків із нафтогазовим комплексом: ми зацікавлені в збільшенні їхніх прибутків, але вимагаємо чесно сплачувати податки. Якщо «Укртранснафта» повністю сплачує податки, то «Укрнафта» не перераховує в громаду ПДФО, бо як платник зареєстрована в Києві. А доброї волі на перереєстрацію за місцем діяльності в її керівництва, вочевидь, немає. На жаль, соціальна угода між Сергіївською ОТГ і «Укрнафтою» теж поки що не укладена.
Мартинівська ОТГ, яку очолює Віктор Котенко, — це понад 4 600 жителів, 25 000 га землі, 3 родовища й 101 свердловина (99 газових і 2 нафтових). Тільки рентних платежів від «Укр-газвидобування» громада щороку отримує 36 мільйонів гривень. Здавалося б, чималі гроші, але вони не компенсують тяжких екологічних наслідків: викиди отруюють повітря й воду в колодязях, важка техніка руйнує дороги, а грошей на їхній ремонт у громадах немає…
А от очільник Коломацької ОТГ Євген Почечун задоволений співпрацею з компанією «По-лтавагазвидобування». Продуктивний діалог із цим підприємством розпочався ще у 2015 році. У 2019-му надходження від ренти становили 37,5 мільйона гривень. Ці суттєві кошти дали змогу вирішити проблему пасажирського сполучення між населеними пунктами громади та розпочати будівництво сучасного спортзалу. Газовики допомагають сільраді спецтехнікою в разі потреби.
Наталія Сліпухова, нинішний керівник Сенчанської ОТГ, три десятки років працює в органах місцевого самоврядування й дуже добре обізнана з низкою проблем, породжених діяльністю нафтогазового комплексу в колишньому Лохвицькому районі. Сенчанська громада велика — 23 населені пункти й понад 8 000 жителів. У загальному бюджеті сільради рентні платежі від «Полтавагазвидобування» становлять 40%. Але ці немалі кошти не в змозі розв’язати застарілі й поточні екологічні проблеми: отруєні річка, великі території родючих сільгоспземель, вода в колодязях, а у водогонах — неналежної якості, велика кількість онкохворих. Так, підприємство надає матеріальну допомогу хворим на рак, але… При ОТГ навіть створено спеціалізовану громадську організацію, яка працює з нафтогазовим комплексом.
Микола Різник, очільник Опішнянської територіальної громади, сподівається на такий рівень соціального партнерства між ОТГ і нафтогазовим комплексом, який дасть можливість реалізувати великі спільні проекти. І компанія «ДТЕК» уже оголосила обласний конкурс проектів «Бюджет участі».
Мачухівська ОТГ, що неподалік Полтави, по-своєму унікальна, бо до неї увійшли населені пункти трьох колишніх районів. Налічує вона 28 тисяч жителів. Керівник громади Валерій Білокінь розповів, що до 2014 року практично не було співпраці з представниками нафтогазового комплексу. Але, коли в 2014-му сюди зайшла компанія «ДТЕК», ситуація суттєво поліпшилася: щороку громада отримує понад 36 мільйонів гривень. Ці кошти дали змогу створити комунальне підприємство й систему поводження з твердими побутовими відходами. З минулого року газовики запропонували конкурс проектів «Громада своїми руками»: жителі ОТГ пропонують, а «ДТЕК» фінансує…
Віктор Дубович, котрий торік очолив Нехворощанську ОТГ, продовжив добрі традиції ділового партнерства громади з СП «Полтавська газонафтова компанія» (ПГНК).
— Надходження від ренти щороку зменшуються, бо падає видобуток на виснажених родовищах, що експлуатуються з 50—60 років минулого століття. Якщо у 2019 році таких надходжень було 12,4 мільйона гривень, у 2020-му — 7,3 мільйона гривень, то цьогоріч планується лише 5 мільйонів гривень. Але кожну отриману гривню раціонально використовуємо: відновлюємо колишню лікарню, через село Соколова Балка проклали нову дорогу й 2 кілометри вуличного освітлення. Два місяці тому ПГНК допомогла в Нехворощі капітально відремонтувати артезіанську свердловину за тристоронньою угодою — усього за 300 тисяч гривень — дешево й швидко, за що дуже вдячні британській компанії.
На жаль, у сусідній Драбинівці — з точністю до навпаки. І про цей, мабуть, єдиний на всю Полтавщину приклад відсутності співпраці між ОТГ і підприємством нафтогазового комплексу розповіла юрисконсульт СП «Полтавська газонафтова компанія» Людмила Хоміч. ПГНК працює у чотирьох сільрадах, три з яких знаходяться на території колишнього Новосанжарського району. З усіма — нормальні ділові стосунки, окрім Драбинівської ОТГ. Так було раніше, так і за нинішнього голови громади Тетяни Лєскової, котра, до речі, побула на форумі тільки на початку, а що далі розповідали її колеги — голови ОТГ — про партнерство з нафтогазовим комплексом, певно, її взагалі не цікавило.
Чомусь Тетяна Лєскова вважає, що статутна діяльність ПГНК із видобутку вуглеводнів — підступні «проіскі врагов». Про це вона неодноразово публічно висловлювалася на сесіях Драбинівської сільради. Позиція, м’яко кажучи, незрозуміла. Рентні платежі Драбинівська сільрада справно отримує. Але могла б отримувати набагато більше, якби уклала соціальну угоду й дозволила газовикам під’їзд до двох законсервованих свердловин, які потребують розбурювання цементних мостів. Натомість, як пояснило пресі керівництво ПГНК, з боку сільради відбувається шантаж: мовляв, якщо сплатите нам стільки-то мільйонів, рішенням сесії дамо проїзд до свердловин.
У грудні 2020 року стосунки між органом місцевого самоврядування та газовиками просто дійшли до абсудру. У селі Крута Балка вийшла з ладу артезіанська свердловина. Британська компанія запропонувала спонсорську допомогу в розмірі 250 тисяч гривень на її капітальний ремонт. Але більшість депутатів, які працюють в агрофірмі місцевого латифундиста, відштовхнули простягнуту руку допомоги. Тоді Тетяна Лєскова одноосібно ухвалила рішення взяти позику на таку суму (а це четверта частина річного бюджету комунгоспу Драбинівської сільради!) в агропідприємства «Чиста криниця». У результаті «мудрого» управлінського рішення Тетяни Лєскової комунгосп опинився на грані банкрутства, бо 250 тисяч гривень треба ж віддавати: працівникам немає чим платити зарплатню, і нині їх відправили у відпустку.
Однак коли депутатка Драбинівської сільради Ліна Остапченко у квітні цього року звернулася до газовиків із проханням надати спонсорську допомогу у вигляді засобів індивідуального захисту від коронавірусної інфекції для медиків Драбинівської та Крутобалківської амбулаторій сімейної медицини, то вони відгукнулися миттєво, за що медперсонал їм дуже вдячний.
Керівництво ПГНК розраховує, що здоровий глузд очільників Драбинівської територіальної громади таки візьме гору. А Людмила Хоміч на форумі висловилася дуже дипломатично: «Ми в процесі налагодження співпраці з Драбинівською громадою. І на наступний рік, сподіваюся, Тетяна Лєскова буде на форумі серед доповідачів, котрі розповідатимуть про позитивний досвід спів-праці…»
Людмила СТЕЛЬМАХ
(КУЧЕРЕНКО)
Додати новий коментар
Yndjfd
4.11 2022 - 1:50
Посилання
rocaltrol 0.25mg sale <a href