Стомився боротися з байдужістю: очільник фермерського господарства з глобинського краю понад два десятки років порушує питання захисту природи

Не так давно посаджений ліс Михайла Колісника підростає та набирає сил.
 
Торік Михайлу Коліснику присвоїли звання почесного  професора Полтавської державної аграрної академії.
 

Одні вважають 65-річного керівника СФГ «Златопіль», кандидата сільськогосподарських наук, почесного професора Полтавської державної аграрної академії Михайла Колісника із села Устимівка колишнього Глобинського, а нині Кременчуцького району  диваком, інші — унікальною людиною, котра печеться не лише про власний гаманець.

Стукаючи в усі двері й нічого не добившись, сам узявся за розчищення водойм

— От уже протягом понад 20 років я, де тільки можна, не просто говорю — кричу про жалюгідний стан наших водойм, їхнє критичне обміління. Проте ніхто нагорі мене не чує. Відверто кажучи, стомився боротися з байдужістю. Найобразливіше те, що зазвичай ми помічаємо проблему тільки тоді, коли назад уже немає вороття, коли від річок лишається сама назва, — бідкається Михайло Григорович. — От на Глобинщині минулоріч висохла річка Хорол, на межі Черкащини й Полтавщини перебуває в жахливому стані річка Сула, а на межі Полтавської і Дніпропетровської областей зникає мальовнича річка Оріль. Тільки вдумайтеся: як може ціла річка зникнути з карти України? Та це все одно, якби з нашого організму вилучити судину, що пролягає до якихось важливих органів. А скільки іще таких річок, що опинилися під загрозою зникнення. І при цьому на сьогодні в області немає жодної реально функціонуючої програми з покращення стану водойм. Та що там говорити, якщо навіть департамент екології і природних ресурсів Полтавської облдержадміністрації вже майже півроку не має очільника. Пригадаймо: коли найбільшим щастям був шматок хліба на столі, уже тоді з’являлися програми зі збереження та розвитку водних артерій України. І чому нині в Європі очищують водойми, а в нас це велика рідкість? Скажімо, справжньою сенсацією стало очищення річки Удай у місті Прилуки, що на Чернігівщині, із залученням значних коштів міського бюджету. Мені кажуть: так у бюджеті немає коштів. Але ж вони є у приватних власників. І ми з колегами готові вкладати свої кревні в покращення стану водойм, аби потім використовувати воду в сільському господарстві для поливу. Тільки створіть програму, яка б координувала наші дії. 

Останні 5 років, зрозумівши, що, порушуючи проблему на всіх рівнях, він нічого не доб’ється, Михайло Колісник вирішив діяти — узявся за розчищення водойм самотужки. При цьому не обійшлося без перевірок право-охоронних органів. Щоправда, на захист керівника фермерського господарства тоді стала депутатська комісія Полтавської обласної ради.

— Коли в річці Сухий Кагамлик рівень води впав далі нікуди, вихід був один — узятися за її очистку, — розказує мій співрозмовник. — У підсумку ми розчистили понад 2 кілометри берегової лінії й підняли із дна майже 

100 тисяч кубічних метрів мулу, вийшовши на глибину річки 2,5—3 метри. Уявляєте, яка велика робота була проведена. Щоб ви розуміли, я «втопив» майже 2 мільйони гривень власних коштів. А в мене ж троє дітей, котрі мають власні сім’ї, в яких підростають мої четверо внуків, — і я ці кошти не їм роздав, а вклав у порятунок річки. Як уже зазначав, ми звільнили річку від мулу, а фактично — від змитого чорнозему, що покривав дно на 1,5—2 метри. Окрім того, із 3-метрової глибини підняли валуни льодовикового періоду (одну з колекцій передали до Полтавської аграрної академії, а друга — знаходиться в мене вдома). Там, де лежали валуни, ото якраз і є природна глибина. У намулі було кладовище загиблих молюсків — це свідчило про те, що річка перестала бути живою. А оцей відрізок річки розчистили вже нинішнього року — бачите, якою чистою стала вода. Як тут не згадати про те, що до 1975—1978 років воду можна було пити майже з усіх річок України. Нині це звучить, як казка, правда ж?

Єдиний фермер в Україні, який посадив ліс

Михайлу Коліснику болить не лише зміління та заростання, а то й висихання водойм. Він переймається й тим, що нині нерідко розорюють луки та річкові заплави, що землю роздають для обробітку до самих берегів. Обробляти таку ниву просто гріх, вважає чоловік, адже в підсумку річка замулюється, починає хворіти. І коли інші тільки бідкаються із цього приводу, Михайло Григорович і тут примудряється щось робити. 

— На глинищі понад річкою держава виділила 8 гектарів землі «АТОвцям», тож я її викупив і на всій цій площі посадив ліс, — знову дивує мене мій новий знайомий. — Зокрема тут зібрані дерева з родини соснових: сосна Веймутова, сосна Палласа або кримська, а ще — чорна європейська. Представлені й листяні породи: дуб, клен, амурське коркове дерево, ксантоцерас горобинолистий тощо. У нашій зоні мішаний ліс — найкращий варіант, бо самі хвойні породи дерев за нинішніх кліматичних змін важко приживаються. 

А ще невгамовний Михайло Колісник переймається  долею Устимівського дендрологічного парку, що має статус загальнодержавного і є справжньою перлиною Глобинщини. Навесні 1893 року його заклав в Устимівці землевласник Василь Устимович разом із товаришем Олександром Дегтярьовим. До революції лишалося всього 20 років, і цей час Василь Васильович витратив на те, аби щорічно збільшувати площу парку (врешті-решт він охопив понад 8 гектарів) і поповнювати колекцію рослин (саджанці й насіння завозилися в основному з берлінської фірми Шпетта, а також із садівництв Варшави, Львова, Одеси, Кременчука). Нині колекція рослин налічує понад 480 найменувань. Зокрема вона представлена доволі цікавими екземплярами з родини соснових. Є тут і ялиця каліфорнійська віком близько 110 літ, і 20-метрова псевдотсуга Мензіса або тисолиста, батьківщиною якої є прибережні та гірські райони Північної Америки, і гість із Японії — модрина японська (у наших ботанічних садах і парках трапляється дуже рідко), і сосна Веймутова з м’якою 

хвоєю. Росте в дендропарку і єдине в Україні 95-річне дерево сосни віргінської. Широко представлені дерева з родини кипарисових — туя західна та яловець віргінський. А ще тут можна помилуватися понад 110-літніми дубами, величними деревами ліщини деревовидної (ведмежого горіха), великою кількістю декоративних кущів тощо, подихати цілющим повітрям, збагатитися енергією природи. Недаремно сюди постійно приїжджають люди з усіх куточків України. Очевидно, лозунг Василя Устимовича про те, що в його парку навіть повітря лікує, як ніколи, актуальний зараз, у пору розгулу коронавірусної інфекції. 

— Василь Устимович 28 років служив у Кременчуцькому повітовому земстві, був інтелігентною людиною, благодійником, любителем садівництва. І, безумовно, одне з його значних досягнень — Устимівський дендрологічний парк. Створити ось таку екзотику на порожньому місці — для цього потрібно було багато зусиль і коштів, — зазначає Михайло Колісник. — Та Василь Васильович просто насолоджувався роботою на лоні природи. Його сучасники зазначали, що з дітищем пана Устимовича могли зрівнятися мало які парки Росії й Західної Європи. 

Для розвитку Устимівського дендропарку потрібне фінансування

— Тут росте одна з найстаріших ялин, що висаджені в парковій зоні, — їй майже 130 літ. А от сосна віргінська — це єдиний представник родини соснових, що має природну кулясту форму. У післяреволюційний період найкращі часи для дендропарку були тоді, коли він був підпорядкований Національному ботанічному саду імені М. М. Гришка. І дуже прикро, що парк, який Василь Устимович так леліяв і залишив нащадкам в ідеальному стані, нині занепадає, — сумно констатує Михайло Григорович. — Так, він знаходиться у віданні Устимівської дослідної станції рослинництва Інституту рослинництва імені В. Я. Юр’єва НААН України, якій я присвятив свої кращі літа (працював там із 25-ти до 40 років). Але дослідна станція займатиметься ним тоді, коли матиме фінансування на розвиток дендропарку. А воно якраз і відсутнє. Ви не повірите, та за всі роки свого існування Устимівський дендропарк не отримав і копійки з обласного бюджету.

Усім в Устимівці відомо, що голова СФГ «Златопіль» робить значний внесок у підтримання парку й оновлення його зеленої колекції. Зокрема за кошти фермерського господарства придбані саджанці декоративних дерев та кущів, для догляду за рослинами постійно виділяється техніка й людські ресурси. 

— У мене попросили виділити кошти на саджанці — ну, хіба ж я міг відмовити? На проведення урочистостей із нагоди 125-ліття дендропарку наше господарство також виділило кошти. Не хочу називати сум — хіба в цьому річ? От ви мені скажіть, як може розвиватися дендропарк загальнодержавного значення, якщо його ніхто не фінансує, — обурюється Михайло Колісник. — Я вже втомився порушувати й це питання. І якщо цей дендропарк нікому не потрібен, то чому я через це згораю? І для чого горіти, якщо більшості до цього немає діла?

Іще 20 років тому Михайло Григорович порушував питання поливу рослин у дендропарку. Нині ж, за його словами, зміни клімату стали просто загрозливими для існування цієї унікальної пам’ятки природи.

— От ви запитуєте, звідки в мене таке непереборне бажання бачити дендропарк зовсім іншим. Річ у тому, що я побував у фантастичних дендропарках і ботанічних садах Сінгапуру, Гонконгу, Китаю, Таїланду, Бразилії, Куби, Домінікани, Італії, Франції, Англії, отож мені є з чим порівнювати. Тому й болить душа: а чому в моєму селі такого не може бути? — нарікає любитель природи. — Давно потребує реставрації й ліпнина на будинку Василя Устимовича. Гадаю, її могли б виконати навіть студенти Полтавської політехніки імені Юрія Кондратюка.

Під час нашої розмови Михайло Колісник несподівано зауважує: йому хотілося б, аби до них в Устимівку приїхали столичні телевізійники, щоб показати, що от фермер не лише вирощує на своїх полях добрі врожаї, а й розчищає річку, посадив ліс. Чоловік уточнює: звісно ж, він робить усе це не для того, щоб його показали по телебаченню. Але такі сюжети мають бути. Аби й інших співвітчизників надихати на подібні вчинки.

— Знаєте, я недаремно вкладаю мільйони в очищення річки, сотні тисяч — у підтримання дендропарку й заліснення прирічкової зони. Усе це сенс мого життя, — зізнається насамкінець Михайло Григорович. — Як Василь Устимович свого часу зробив для нас безцінний подарунок, створивши справжню перлину природи, так і я приблизно на такій же площі посадив ліс. Зрозуміло, що не для себе — для прийдешніх поколінь.

Ганна ЯРОШЕНКО

«Вечірня Полтава»

Фото з особистого архіву Михайла Колісника

Газета "Вечірня Полтава"
Переглядів: 11 | Коментарів: 1


Додати новий коментар

Зображення користувача Wumemn.

calcitriol 0.25 mg for sale <a href="https://rocaltrtn.com/">calcitriol 0.25mg oral</a> purchase rocaltrol for sale