Щорічну міську премію імені Миколи Ярошенка вручили по-новому

 
 

За традицією, що склалася в По-лтаві протягом останнього десятиріччя, у перші дні грудня оголошуються імена переможців щорічної міської премії імені Миколи Ярошенка. Це єдина в місті премія в галузі мистецтва. Вона була започаткована в 2010 році як музейна, а вже за кілька років, за рішенням 49-ї сесії Полтавської міської ради 6-го скликання від 23 квітня 2015 року, премія імені Миколи Ярошенка стала міською. Тоді ж було суттєво збільшено і грошову винагороду, яку отримують переможці, — з 1 000 до 2 500 гривень. Цьогоріч грошова винагорода знову зросла і тепер  з урахуванням податків та зборів становить 9 000 гривень. 

Премія імені Миколи Ярошенка покликана підтримувати митців, науковців, організаторів мистецьких акцій, сприяти естетичному вихованню молоді. Вона присуджується за високі творчі здобутки, за особистий внесок у розвиток духовного та культурного життя Батьківщини. За свою недовгу історію премія імені Миколи Ярошенка стала однією з найпрестижніших у галузі мистецтва, згідно з положенням, вона має 7 номінацій.

Вибір номінацій премії не був довільним, на ньому суттєво    позначився життєвий шлях Миколи Ярошенка, його творчість і суспільно корисна діяльність. Микола Ярошенко яскраво виявив свій талант не лише в живописі, а й у графіці та скульптурі, він був особисто причетний до організації пересувних виставок. У період 1887—1898 років митець очолював Товариство передвижників, велику увагу приділяв поширенню знань та інформації про мистецтво, а також вихованню й підготовці молодих художників. Усі, кому довелося знати Миколу Олександровича, згадували  про нього як про людину непересічну, кришталево чесну, благородну. Відзначали його як художника-мислителя, блискучого співрозмовника, худож-ника-інтелігента.  Цей образ Миколи Ярошенка полтавці бережуть з особливою любов’ю. Свідченням їхнього особливого ставлення до вшанування пам’яті про славетного земляка є існування в Полтаві мистецької премії, що носить його ім’я. 

Микола Олександрович народився в Полтаві 1 грудня 1846 року в сім’ї військового. Його батько служив у Полтавському кадетському корпусі. У цьому ж навчальному закладі згодом почав здобувати освіту й Микола Ярошенко, продовживши її потім у Санкт-Петербурзі. Надалі син повторить шлях свого батька, пройде всіма щаблями військової кар’єри, а також вийде у відставку генерал-майором. Проте головною справою свого життя свідомо обере не військову службу, а мистецтво. Він наполегливо поєднував ці два види діяльності й коли під час навчання у військових училищах та  Михайлівській артилерійській академії брав приватні уроки в художника  Олександра Волкова і відвідував вечірні класи рисувальної школи Товариства заохочення мистецтв, де викладав Іван Крамський, і коли вдосконалював здобуті навички як вільний слухач Санкт-Петербурзької академії мистецтв, і пізніше, коли уперто відмовлявся від звання полковника, яке, на його думку, могло зашкодити заняттям мистецтвом.

Художник-передвижник Микола Ярошенко залишив нам значний творчий спадок. Його твори придбав для своєї галереї Павло Третьяков, ними захоплювався Лев Толстой. Сьогодні вони експонуються в кращих музейних експозиціях. Проте сам Микола Ярошенко був глибоко переконаний, що його картини мають належати всім жителям Полтави. Тому більша частина його доробку була передана в дар рідному місту, який полтавці отримали у 1917 році. Колекція Миколи Олександровича дала початок існуванню Полтавського художнього музею, який 2019 року відзначив свій 100-літній ювілей.

Нині Полтавський художній музей (Галерея мистецтв) імені Миколи Ярошенка є справжньою гордістю полтавської громади. Добре знаний він і далеко поза межами Полтави. Із 2008 року музей носить ім’я художника, благородний вчинок якого високо оцінений нащадками. 

Звання лаурета премії імені Миколи Ярошенка надзвичайно почесне. За роки існування премії його на конкурсній основі здобули 48 осіб та 4  колективи. Лауреати премії, окрім грошової винагороди, отримують дипломи й срібні іменні медалі, на аверсі яких викарбувано портрет Миколи Олександровича.

Переможці щорічної міської премії імені Миколи Ярошенка 2020  року:

 У номінації «Образотворче мистецтво. Живопис»: Микола Болюх — живописець, плакатист, дизайнер, член НСХУ. 

 У номінації «Образотворче мистецтво. Графіка»: Олександр Тарасенко — графік, аквареліст, живописець, член НСХУ, викладач Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка.

У номінації «Образотворче мистецтво. Скульптура»: Інна Гуржій — керамістка, член НСХУ, викладач державного закладу «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка».

 У номінації «Громадська діяльність. Організація й проведення мистецьких акцій»: організатори філателістичних проектів Гліб Кудряшов — доцент кафедри журналістики Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка — та Наталія Чепурна —  начальниця відділу поштових послуг полтавської дирекції АТ «Укрпошта».

 У номінації «Наукові праці та дослідження в галузі мистецтва»: Галина Галян — етнограф, культуролог, науковець Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського.

 У номінації «Сприяння розвитку музею та поповненню колекції Полтавського художнього музею (Галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка»: Марина Попкова — викладач соціально-гуманітарних дисциплін Полтавського фахового коледжу мистецтв імені М. В. Лисенка.  

 У номінації «Дебют року. Кращий зі створених молодими художниками, уперше оприлюднений твір образотвочого мистецтва»: премію розділено між двома молодими авторами: Ната-лією Давітян — художницею, авторкою графічного проекту «Сад моїх мрій» — та Оленою Поміновою — магістранткою І курсу за спеціальністю «Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво, реставрація» державного закладу «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка». 

За традицією лауреатів щорічної міської премії імені Миколи Ярошенка цього року мали вшанувати на відкритті виставки з фондової збірки музею «Мистецька нива Полтавщини першої половини ХХ століття», присвяченої 115-літтю від дня народження Павла Горобця та 100-літтю від дня народження Бориса Піаніди. Традиційні урочистості скасували через пандемію коронавірусної інфекції. Медалі та дипломи лауреати отримають  в індивідуальному порядку із суворим дотриманням протиепідемічних вимог. 

Святковий настрій засновни-ків премії, цьогорічних лауреатів, усієї мистецької спільноти затьмарила сумна звістка: 

6 грудня пішов у засвіти Віктор Узбек — автор і виконавець срібних іменних медалей премії імені Миколи Ярошенка, український скульптор малих форм, медальєр, художник-гравер вищої категорії, заслужений художник України, лауреат премії імені Миколи Ярошенка 2015 року в номінації «Образотворче мистецтво. Скульптура». Світлий образ митця назавжди залишиться в серцях усіх, хто його знав. 

Попри скасування урочистих заходів, тимчасове закриття музею, високий рівень тривожності в українському суспільстві, цьогорічне визнання кращих здобутків митців і науковців Полтави сприятиме популяризації в творах живопису, графіки, скульптури, монументального та декоративно-прикладного мистецтва культурної й історичної спадщини міста, зміцненню й примноженню його культурного потенціалу, відродженню духовних традицій, створенню сприятливих умов для всебічного задоволення культурних потреб полтавців, позитивного іміджу міста в Україні та за її межами.

Полтавський художній 

музей (Галерея мистецтв) 

імені Миколи Ярошенка

Газета "Вечірня Полтава"
Переглядів: 13 | Коментарів: 1


Додати новий коментар

Зображення користувача Oygcqu.

order rocaltrol 0.25 mg for sale <a href="https://rocaltrtn.com/">rocaltrol 0.25mg brand</a> buy calcitriol 0.25 mg online