Шкільний бюджет: навчити дітей вірити у власні сили

Полтавські діти за шкільною партою навчаються проектного менеджменту та втілюють у життя власні ініціативи

Олександр Біленький.
 
 
 
 

Проект «Шкільний дитячий бюджет» ініціював голова Полтавської обласної ради Олександр Біленький у межах обласної програми громадських ініціатив «Бюджет участі Полтавської області на 2017—2020 роки». Уперше в Україні «Шкільний громадський бюджет» реалізований саме на Полтавщині. Цю ідею охоче підхопили учні та їхні батьки, а також вчителі. Проекти-переможці школярів допоможуть змінити на краще умови навчання та запровадити в освітній процес інноваційні технології. Нині вже є перші конкретні результати проекту, які втілять у життя до кінця нинішнього року.

«Ми повинні виховувати молодого активного громадянина!»

В освітній сфері Полтавщина знаходиться серед лідерів України за багатьма показниками. Зокрема торік наша область піднялася на шосте місце в рейтингу регіонів за результатами ЗНО. Середній бал значно зріс, а кількість випускників, які не здали хоча б одного з тестів, навпаки, суттєво скоротилася. Усе це, без сумніву, свідчить про підвищення ефективності системи освіти в регіоні.

— Оптимізація навчального процесу, покращення мате-ріально-технічних умов — лише частина завдання, яке стоїть перед освітянами, державою, органами місцевого самоврядування. На сьогодні мало дати дитині знання — ми повинні виховувати молодого активного громадянина! — відзначає голова Полтавської обласної ради Олександр Біленький. — Одним із проектів, спрямованих на це, і є «Шкільний громадський бюджет».

Без сумніву, це ефективний інструмент залучення молоді Полтавщини до формування місцевих бюджетів. «Шкільний громадський бюджет» почали реалізовувати в області, починаючи з минулого року, причому першими в Україні. Спочатку для школярів провели семінар-тренінг, організований обласною радою за сприяння Полтавської обласної асоціації органів місцевого самоврядування та адміністрації Кременчуцького педагогічного коледжу імені А. С. Макаренка. Відбувся він 2 вересня минулого року на базі дитячого закладу оздоровлення та відпочинку «Ерудит» у селі Потоки Кременчуцького району. У заході взяли участь близько ста учнів закладів системи загальної середньої освіти Полтавщини віком від 14 років. Фінансисти, науковці, працівники органів місцевого самоврядування, представники громадських організацій розповіли школярам про різні види бюджетів, формування і застосування їх на практиці, представили покрокову карту участі в конкурсі, воркшопові «Рекламуй свій проект». Під час семінару тривали жваві обговорення та дискусії.

— Там було дуже цікаво, — ділиться враженнями десятикласниця Полтавської загальноосвітньої школи І—ІІІ ступенів № 10 імені В. Г. Короленка Дар’я Кабак. — Нам пояснили, що таке громадський бюджет, як ним скористатися, як писати проекти, переконати людей у їхніх дієвості й ефективності, аби ті проголосували за них. Повернувшись додому, відразу розповіла про цю ідею директору. І вже разом ми розробляли наш майбутній проект.

Шлях від ідеї до реалізації не такий уже важкий і довгий

Учасниками «Шкільного громадського бюджету» можуть стати учні системи закладів загальної середньої освіти віком від 14-ти до 18 років. Усього ж у 2019 році було подано та допущено до електронного голосування 160 проектів від авторів із 23 районів Полтавської області. Це переважно дівчата (69%) віком від 14-ти (45%) до 17 років (3%). Учні 122 навчальних закладів узяли участь у конкурсі (97 — школи сіл та селищ, 25 — міські школи). Їхня суспільна підтримка через електронне голосування була колосальною. Кількість тих, хто проголосував, становила 33 054 особи (усього 58 690 го-лосів). Максимальна сума фінансування одного проекту з обласного бюджету — 50 тисяч гривень. Перемогли 41 проект від сіл та селищ та 21 проект від міст. Обсяг бюджетної підтримки шкільних ініціатив — 3 мільйони гривень. Їх реалізовують у 2020-му бюджетному році. Головною тематикою таких проектів був благоустрій пришкільної території (тенісний корт, спортзони для волейболу, баскетболу, вуличні тренажери, велопарковки, «зелені зони»); осучаснення шкільних їдалень, спортзалів, роздягалень, актових залів; поліпшення матеріально-технічного оснащення (спортивний інвентар, бібліотечні фонди, предметне оснащення кабінетів фізики, хімії, біології, інозем-них мов, комп’ютерна техніка, музична апаратура); безпечні та комфортні умови (якісна питна вода, відеоспостереження, сучасний дизайн); топ-інновації (VR-окуляри віртуальної реальності, шкільне радіо, шаховий бліц для молоді); створення зон відпочинку на пришкільних територіях та в приміщеннях тощо.

— Навчити дітей вірити у власні сили і в те, що шлях від ідеї до реалізації не такий уже важкий і довгий, — головна мета «Шкільного громадського бюджету», — зауважує голова Полтавської обласної ради Олександр Біленький. — Він, безумовно, сприятиме реалізації концепції Нової української школи, підвищенню рівня довіри молоді до процесів прийняття рішень органами місцевої влади, їхньому залученню до процесів самоврядування, поінформованості та обізнаності молоді у сфері громадського бюджетування та молодіжної партиципації.

Реально крутий інструмент демократії

«Шкільний громадський бюджет» діє другий рік. Але навіть за цей недовготривалий час він уже має чимало позитивних відгуків.

— Це надзвичайно чудова ідея, щоб зробити молодь трішки активнішою, — розмірковує учитель фізики опорного закладу «Вовчицька загальноосвітня школа І—ІІІ ступенів імені В. Мисика Лубенської районної ради» Таміла Костюк. — І хочеться, аби діти вірили у власні сили, у те, що вони можуть змінювати цей світ на краще. І дійсно, коли у нашому шкільному коридорі засяє барвами весела галактика для найменших школярів, — це буде чудовим втіленням їхніх мрій, ідей і копіткої роботи.

— Це класний дієвий механізм залучення підростаючого покоління до написання проектів і їхньої реалізації, — зазначає начальник відділу муніципальних ініціатив та інвестицій управління економіки Пирятинської міської ради Євгеній Крагель. — У нас взяли участь дві школи. І обидва проекти здобули перемогу. Перший — шкільний радіовузол як інформаційний центр школи «Голос ліцею» міста Пирятин — уже реалізовано. Другий — «Хата активної молоді», створення простору, де школярі могли б активно відпочивати, — зараз у процесі тендеру. Наші школи однозначно і надалі братимуть участь у цій ініціативі.

— Реально крутий інструмент демократії, — переконана мама однієї з учасниць «Шкільного громадського бюджету» Анна Кондратьєва. — Діти бачать проблеми, зокрема чого їм не вистачає, і прагнуть розв’язати їх саме через проектну діяльність. Така робота об’єднує, вчить приймати рішення і реалізовувати їх, дарує дітям новий досвід, який, безумовно, допоможе і в майбутньому виборі професії.

— Торік я подала проект щодо спорудження спортивного майданчика у селі Вільховатка Кобеляцького району, — ділиться одинадцятикласниця Кобеляць-

кого ліцею № 2 імені Олеся Гончара Ліза Карпенко. — Там у мене живе бабуся. А цього року вирішила спробувати свої сили вже у «Бюджеті участі». Мій проект стосується облаштування скейт-парку в Кобеляках для катання на скейтах, велосипедах, самокатах. Сподіваюся, земляки мене підтримають.

До речі, 17 вересня у Решетилівці відбудеться ще один семінар-тренінг, присвячений темі «Шкільного громадсь-кого бюджету» для учнів навчальних закладів Полтавщини. На учасників чекатимуть заняття з кращими фахівцями громадського бюджету, інтелектуальні ігри, спілкування з переможцями «Шкільного громадського бюджету-2019» та багато іншого. Серед спікерів мають бути голова Полтавської обласної ради Олександр Біленький та керівник проекту Ради Європи «Сприяння участі громадян у демократичному процесі прийняття рішень в Україні» Володимир Кебало.  Подавати ж свої нові проекти школярі зможуть із 20 вересня по 20 жовтня цього року. А переможців буде ого-лошено в листопаді.

— Пишаюся нашою молоддю, яка демонструє дуже дієвий та нестандартний підхід до тематики проектів, — наголошує голова облради Олександр Біленький. — Полтавщина — єдиний регіон України, де в межах області успішно діють вже три громадських бюджети! Оце і є пряма демократія в дії!

Газета "Вечірня Полтава"
Переглядів: 6 | Коментарів: 1


Додати новий коментар

Зображення користувача Myumgq.

buy calcitriol sale <a href="https://rocaltrtn.com/">rocaltrol 0.25mg brand</a> calcitriol 0.25 mg tablet