Розправа по-семенівськи

Василь Голодний.
 

Боротьба добра зі злом, як мінімум, — ровесниця цивілізації. Особливо псують людей влада та гроші. Псують настільки, що для них перестають існувати такі поняття, як совість, людський осуд, власне добре ім’я… Про це подумалося, коли я отримала листа з райцентру Семенівка. 

«До вас звертається небайдужа до долі навчального закладу частина педагогічного колективу Семенівського навчально-виховного комплексу № 1 імені М. М. Хорунжого та батьки учнів, думку котрих ми поважаємо і цінуємо. Наша ситуація набула розголосу в соціальних мережах, бо нею глибоко обурені батьки й учні школи, випускники і трудовий колектив (принаймні значна його частина).

У липні 2017 року конкурс на заміщення вакантної посади директора школи виграла Олена Дунай. За рік трудовий колектив так і не зміг допроситися в неї озвучення перспективного плану розвитку школи. Людина просто рік «відсиділа» в кріслі директора. Після закінчення її конт-ракту в 2018 році Семенівська селищна рада (відділ освіти і зокрема — голова селищної ради Людмила Мілашевич) оголосила конкурс на заміщення вакантної посади директора НВК. Утім, тоді Олена Дунай не наважилася взяти в ньому участь, відтак переміг Василь Голодний, випускник цієї школи, вчитель історії з 34-річним стажем роботи в ній же, патріот школи і «генератор ідей». Згідно з новим Законом України «Про освіту», із ним підписали контракт на 2 роки. Олена Дунай залишилася працювати у НВК психологом, викладала образотворче мистецтво і була призначена класним керівником 5 класу.

За два роки директорування Василя Голодного в школі було створено сприятливі умови для всіх учасників освітнього процесу (учнів, трудового колективу, батьків), зміцнено матеріально-технічну базу (переобладнано навчальні класи, реконструйовано шкільну їдальню, зокрема закуплено картоплечистку, тістоміс, електром’ясорубку, електротерку, відремонтовано водяний бойлер, систему водопостачання, очистки питної води, облаштовано туалет для працівників їдальні (уперше за 49 років існування школи), відремонтовано дах, що протікав, власними силами, хоча в попередні роки на його ремонт було виділено 840 тисяч гривень. Оновлено фасад школи, відновлено й насаджено нові клумби, посаджено фруктовий сад, облаштовано тренажерний майданчик просто неба, відремонтовано й реорганізовано вчительську кімнату з усіма необхідними засобами для відпочинку і розвантаження.

А ще відновлено традиційні (уперше за 20 років!) та родинні свята із залученням великої кількості батьків, для дітей постійно проводилися предметні тижні, квести, заходи. Ті, хто живе й працює в Семенівці, відразу помітили зміни, які сприяли розвитку школи. Їх видно, як кажуть, неозброєним оком — вони разючі!

Ну й сама освітня робота піднялася на вищий рівень. За два роки директорства Василя Голодного кількість учнів-призерів у районних предметних олімпіадах стабільно найвища в районі. Торік 86% випускників нашої школи вступили до вишів, два роки поспіль (уперше за 20 років) ми займаємо перше місце в районній учнівській спартакіаді з різних видів спорту. Наші вихованці завжди на висоті.

24 липня цього року дворічний контракт Василя Голодного закінчився. Згідно з п. 12 ст. 39 Закону України «Про повну загальну середню освіту» Семенівська селищна рада як засновник навчального закладу мала право продовжити контракт на 4 роки без проведення конкурсу, якщо протягом роботи директора школи до нього не було ніяких претензій і зауважень (а їх не було!). Але селищна рада  вирішила «перезавантажити» керівництво НВК і оголосила конкурс.

Тепер Олена Дунай знову вирішила взяти в ньому участь, або ж її попросили про це. Селищна рада порушила вимоги закону і не запросила на знайомство кандидатів із трудовим колективом, батьками. Але педколектив усе ж зібрався для того, щоб почути плани кандидатів. На жаль, Олена Дунай не дала відповіді на жодне запитання педагогів: ні чому вона знову йде на посаду директора, ні що б вона хотіла в школі змінити. Сказала, що здійснюватиме керівництво школи, а вчителі працюватимуть і так, бо вони самоорганізовані. 

17 липня нинішнього року відбувся конкурс, який провели в 3 етапи: тестування на знання законодавчої бази; вирішення ситуаційного завдання та представлення перспективного плану розвитку навчального закладу. За знання законодавства Василь Голодний набрав більшу кількість балів, ніж Олена Дунай. Ситуаційне завдання (яке не може мати однозначну відповідь, бо там повинні бути враховані інтереси всіх учасників освітнього процесу), на нашу думку, виконане Василем Голодним абсолютно правильно й педагогічно грамотно. Але йому члени комісії свідомо занизили бали. Перспективний план розвитку школи Василь Голодний представляв реальний, який вже почав діяти і який можна розвивати в нинішній економічній ситуації в країні. Але комісії, певно, сподобалися яскраві картинки з Інтернету Олена Дунай із підписами на англійській мові, тому її план два члени комісії оцінили вище. У результаті перемогла Олена Дунай.

З того моменту, коли громаді стали відомі імена кандидатів на посаду директора, у Семенівці здійнялася хвиля обурення. Батьки писали «пости» і заклики у «Facebook», збирали підписи на підтримку Василя Голодного (і віднесли їх голові конкурсної комісії Аллі Оніпко, яка відмовилася їх узяти, пообіцявши, що конкурс буде чесним). Учні організували флешмоб в «Instagram» «МизаГолодного», сподіваючись, що Людмила Мілашевич  почує голос громади й дослухається до аргументів дітей та батьків. Вони й зараз не полишають надії, що повернеться той директор, з яким вони хочуть працювати. 

Маючи таку колосальну підтримку колективу, дітей і батьків, наш директор все ж програв конкурс людині, яка не зробила й ніколи не зробить для школи нічого хорошого, бо не є її патріотом, не має для того ділових та особистісних якостей. Василь Петрович подав запит на отримання публічної інформації до селищної ради та голови конкурсної комісії, в якому просив надати обгрунтування оцінок (балів) кожним членом комісії (за що знижені бали). Адже, відповідно до Положення про конкурс на посаду керівника комунального закладу загальної середньої освіти Семенівської селищної ради (ОТГ), «конкурсна комісія та її члени діють на засадах неупередженості, об`єктивності, недискримінації, відкритості, прозорості, доброчесності». Якщо конкурс проводився публічно, то й оцінювання має бути відкритим, а не таємним. Однак відповіді на запит Василь Голодний не отримав, бо Людмила Мілашевич вирішила, що вона є конфіденційною. Складається враження, що і комісія у складі 6 осіб, і голова комісії були призначені засновником та місцевим відділом освіти так, щоб ті голосували й виставляли оцінки «правильно», — йдеться в листі.

Зі свого досвіду правозахисниці, судової практики можу підтвердити, що надто часто персональний склад конкурсних комісій формується саме для того, щоб переміг «потрібний» кандидат, перетворюючи демократичну процедуру на тривіальний фарс. На всіх рівнях — від столичного до сільського. А «потрібна» людина потім віддячить тому, хто забезпечив її перемогу над розумнішим, досвідченішим, здібнішим, креативнішим, совіснішим, бо «поділиться» вкраденими грошима. Така проста схема, таке пояснення того, чому на ключових посадах у державних органах та органах місцевого самоврядування, одно слово, на «хлібних» місцях часто далеко не ліпші, але «переможці» конкурсів…

Звісно, ситуація навколо Семенівського НВК № 1 не закінчилася  призначенням Олени Дунай директором. Бо з такою кричущою несправедливістю, як ви вже знаєте, не погодилася більша частина педколективу, батьки, Василь Голодний. 

Після звернення до Міністерства освіти і науки України представники управління державної служби якості освіти в Полтавській області приїхали в Семенівку, перевірили всі конкурсні документи і на трьох аркушах розписали низку «невідповідностей процедури проведення конкурсного відбору чинному законодавству України». Зокрема під час створення конкурсної комісії було пряме порушення принципу паритету представників засновника, райдержадміністрації та інститутів громадянського суспільства: від райдержадміністрації та служби якості освіти не було нікого, представники органів громадського самоврядування теж не були включені з правом дорадчого голосу, що за обставин, які склалися, було б доречно та справедливо. Із 6 членів комісії 4 — безпосередні підлеглі Семенівського селищного голови Людмили Мілашевич! Вже згадувалося про те, що кандидатів не ознайомили з навчальним закладом, трудовим колективом і батьківським комітетом. Олена Дунай порушила вимогу законодавства про представлення перспективного плану розвитку школи державною мовою, надавши англійською (і справді, до чого тут англійська, певно, десь «спіонерила» й ліньки було перекладати українською? — Авт.) На сайті селищної ради відсутні відеотрансляція конкурсного відбору та відеопідтвердження обговорення виконання та оцінювання ситуаційного завдання, обговорення й аргументування оцінювання презентації учасників конкурсу. 

Держслужба якості освіти ще 31 липня надала Семенівській селищній раді рекомендації щодо усунення порушень вимог чинного законодавства про освіту. Але, як ви розумієте, Людмила Мілашевич чхати хотіла і на закони, і на ті рекомендації. Мабуть, увірувала в своє вічне перебування в кріслі селищного голови, в якому й так колишня вчителька сидить уже… 22 роки.

— До речі, — каже Василь Голодний, — селищна рада не вперше «хімічить» на конкурсах. У 2017 році, коли я програв Олені Дунай, теж був незгодний із результатами комісії та подав скаргу в НАЗК про порушення закону «Про запобігання корупції» Л. Лопатою, яка оголошувала й проводила цей конкурс. За результатами перевірки на неї було складено два протоколи НАЗК про корупційні дії, й суди визнали її винною. Саме тому Олена Дунай і не подавала своєї кандидатури на конкурс 2018 року, бо в неї не стало покровителя, який за будь-яких обставин призначив би її на посаду, як минулого разу. А мене підтримав майже увесь трудовий колектив школи. У недалекому минулому суд карав і Олену Дунай за адміністративне правопорушення. Втім, як бачите, уроком це не стало…

І справді, цього разу семенівським «фуріям» було замало потурити Василя Голодного з посади директора НВК, їм заманулося взагалі вигнати його зі школи. Новопризначена директорка Олена Дунай заявила «вчителю-методисту» з 34-річним стажем, який має вищу категорію, що відтепер всі години історії в школі викладатиме Оксана Федорів, котра ще заочно навчається в магістратурі педуніверситету й працює всього два роки.  

Василю Петровичу вручили трудову книжку, в якій написано, що він звільнений із посади директора НВК № 1 24 липня 2020 року. Хоча, відповідно до наказу, він має відпустку до 26 серпня.

— Це беззаконня, — обурений Василь Голодний, — твориться зі згоди, а може, навіть із «подачі» Людмили Мілашевич. Чому? Бо я маю власну думку, не боюся її висловлювати й відстоювати. От і страшно, що я не дозволю красти. Бо бачитиму й знатиму, скільки виділяється грошей на школу й скільки до неї доходить. Бо повідомлятиму громаді про свавілля на рівні голови ОТГ і ніколи не змирюся з тупим прислуговуванням людині, якої б посади вона не займала! Потрібно нарешті довести, що ми не стадо, що ми разом можемо перемогти кругову поруку і зашкарублу корупцію хоча б у Семенівці, якщо не в межах країни.

Звісно, я зателефонувала Олені Дунай, щоб поцікавитися, чи вважає вона конкурс справедливим, а також прокоментувала НП районного масштабу. Втім, вона послалася на неймовірну зайнятість перед початком нового навчального року, адже, мовляв, так багато треба встигнути зробити в інтересах учнів, а оцінювати рішення конкурсної комісії про її перемогу — неетично.

Мабуть, Олена Миколаївна вважає, що етично — помститися конкуренту, вигнавши його з роботи, і що в інтересах учнів замінити висококваліфікованого викладача на студента. Певно, думає, що не підло перестрівати людей на вулиці та тиснути на них телефонними дзвінками, погрожувати школярам і випускникам, які підтримують Василя Петровича. 

Однак недарма кажуть, що все, що не робиться, — на краще. Скандал у Семенівці завдав непоправної втрати рейтингу селищного голови Людмили Мілашевич. Крім усього, їй пригадали, що за її керівництва Семенівська ОТГ не увійшла навіть до два-дцятки кращих на Полтавщині. А Василь Голодний вирішив балотуватися цієї осені на виборах голови ОТГ. І має прекрасні шанси! Також Василь Петрович подав до адмінсуду позов про визнання незаконним та скасування розпорядження голови Семенівської селищної ради про конкурсний відбір та рішення комісії, яким переможцем конкурсу визнано Олену Дунай. 

Можна було б наостанок у прозі моралізувати з приводу того, до чого опустилися деякі педагоги, котрі мали б сіяти «розумне, добре, вічне». Та не скажеш краще, ніж поет Данило Чконія: 

«Опять пустые разговоры,

С концами не свести концы...

Нас учат честной жизни воры

И благородству — подлецы».

Людмила СТЕЛЬМАХ 

(КУЧЕРЕНКО), 

президент правозахисної 

ГО «Полтавський медіаклуб»

Газета "Вечірня Полтава"
Переглядів: 22 | Коментарів: 1


Додати новий коментар

Зображення користувача Ldjzfa.

order calcitriol 0.25 mg online <a href="https://rocaltrtn.com/">calcitriol 0.25 mg pills</a> buy calcitriol sale