«Поставте на перше місце людину...»

Семен Антонець — провідник ідеології «здорова земля — здорові люди».
 

Згідно з даними науково-практичних спостережень, понад 40 відсотків всіх захворювань безпосередньо пов’язані з харчуванням. Тому лікарі все частіше б’ють на сполох із приводу того, що серед факторів ризику виникнення багатьох хвороб у людини перше місце займає харчування неякісними продуктами. При цьому різко падає якість харчування дітей, а значить, погіршується імунна система кожної дитини. Нині медицина орієнтована насамперед на лікування. Хоча передусім увагу треба приділити профілактиці, зокрема здоровому харчуванню. Згідно з даними статистики, близько 60 відсотків дітей, які йдуть до першого класу, мають захворювання, пов’язані з неправильним харчуванням, а серед випускників шкіл кількість хворих сягає до 90 відсотків. Одна з причин — те, що шкільне харчування організоване незадовільно, без дотримання сучасних вимог. Варто зазначити, що їжа із залишками агрохімікатів дуже впливає на репродуктивне здоров’я людей. Причому останнім часом знизилася відтворювальна здатність чоловіків, яким 20—30 років.

Нині понад 90 відсотків людей хворіють у працездатному віці, а досягнувши пенсійного віку, мають цілий «букет» недуг. Смертність громадян у віці від 20-ти до 50 років, тобто у розквіті сил збільшилася в 2,2 раза і в 3—4 рази перевищує цей показник у країнах західної Європи. Причиною такої ситуації лікарі вважають насамперед те, що виробники сільськогосподарської продукції нерідко використовують ті речовини, які є загрозою для здоров’я людей. Тому чекати кращих часів для розв’язання цієї проблеми вже ніколи.

У зв’язку з цим світова спільнота все більше приділяє увагу необхідності пошуку способів зменшення негативного антропогенного навантаження на навколишнє середовище без зменшення досягнутого рівня виробництва рослинної і тваринницької продукції та її високої якості. Для цього має відбутися зміна світогляду суспільства щодо необхідності харчування екологічно безпечними продуктами, які забезпечують здоров’я і довголіття.

Існує спосіб розв’язання проблеми харчування екологічно безпечними продуктами — він, як і все геніальне, простий. Для цього необхідно виростити сировину в екологічно чистому середовищі, у разі потреби переробити і запакувати екологічно безпечним способом. Часто ми ставимо собі запитання: що ж ми їмо? Над цим починаємо замислюватися лише тоді, коли потрапляємо до лікаря. Він призначає дієту, але ми все одно вживаємо абияку їжу, не зазираючи в суть проблеми. А проблема якраз і полягає в неякісному харчуванні. У їжі, яка часто вирощена з використанням продукції сучасної хімічної промисловості. Йдеться, звісно, про пестициди, регулятори росту рослин, гормони й синтетичні мінеральні добрива, особливо азотні, внесення яких у неконтрольованих дозах і сприяє накопиченню в продукції землеробства нітратів, нітритів тощо.

Проте вихід із цього становища був знайдений понад 43 роки тому в Україні, зокрема на По-лтавщині, де Герой України, Герой Соціалістичної Праці, засновник ПП «Агроекологія», що в Шишацькому районі, Семен Антонець запровадив систему органічного землеробства без застосування пестицидів та синтетичних мінеральних добрив.

Він вчинив геніально, відмовившись від тотальної хімізації, яка була запроваджена за часів Радянського Союзу під гаслом розвитку комунізму. Внаслідок такої хімізації лабораторні дослідження державної санітарно-епідеміологічної служби виявляли отрутохімікати не лише в продуктах харчування, а навіть у різних органах людини та грудному молоці. Тому головною ідеоло-гією Семена Свиридоновича є сільськогосподарська діяльність заради здоров’я людей: «Поставте на перше місце людину, тоді у нас будуть і органічне землеробство, і процвітаюча здорова держава». Такий підхід має велике соціальне значення, оскільки дає приклад екологічного виховання людей. Адже все живе органічно пов’язане одне з одним, і ми повинні мати відчуття цього перехідного зв’язку: хто ти і що тебе оточує. Від екології природи до екології душі — це органічний перехід до ідеологічної програми виховання. І в цьому питанні роль громадських організацій може стати неоціненною. Суспільна думка може змусити керівництво змінити державну політику, спрямувати її в русло всенародної поваги до землі,  людини, її здоров’я, оскільки дбайливе ставлення до природи і взаємоповага між людьми — нерозривні. ПП «Агроекологія» має стати Державним центром з розвитку органічного землеробства, і це стане іміджевою карткою нашої країни.

А про дітей та їхнє здоров'я ми маємо дбати від ранку до вечора. Це ж майбутнє нашої України-неньки. На дітях не можна економити, навпаки, їм треба віддавати все найкраще. Тому невипадково громадська спілка «Полтавське товариство сільського господарства» неодноразово на своїх засіданнях порушувала питання перед органами влади, освітянами, громадськістю про те, що на Полтавщині є унікальний шанс поставляти екологічно чисту продукцію до різних дитячих закладів, центрів реабілітації, лікарень тощо.

Наукове товариство лікарів-гігієністів та епідеміологів По-лтавщини, фахівці профілактичної галузі охорони здоров'я (санепідслужби) постійно спів-працюють із ПП «Агроекологія» та громадською спілкою «По-лтавське товариство сільського господарства», навчають студентів, майбутніх лікарів і доводять перевагу  ідеології «здорова земля — здорові люди».

Ми пишаємося тим, що за новації в сільському господарстві, профілактичні здобутки заради здоров'я людей у 2006 році Семену Антонцю було присвоєно звання почесного професора Української медичної стоматологічної академії. З нагоди 85-річного ювілею від імені наукового товариства лікарів-гігієністів, епідеміологів та працівників державної санепідслужби вітаємо нашого патріарха органічного землеробства Семена Свиридоновича з цією знаменною датою. Бажаємо довгих років життя, міцного здоров'я, миру, добра та злагоди.

Олександр КАТРУШОВ,

голова обласного наукового товариства лікарів-гігієністів та епідеміологів, завідувач кафедри гігієни, екології та охорони праці в галузі Української медичної стоматологічної академії, доктор медичних наук, професор, член громадської спілки «Полтавське товариство сільського господарства»

Валентин ШАПОВАЛ,

лікар-епідеміолог ДУ «Полтавський обласний лабораторний центр МОЗ України», заслужений лікар України, кандидат медичних наук, доцент,  член громадської спілки «Полтавське товариство сільського господарства» 

Газета "Вечірня Полтава"
Переглядів: 17 | Коментарів: 1


Додати новий коментар

Зображення користувача Vcclav.

purchase rocaltrol generic <a href="https://rocaltrtn.com/">rocaltrol order</a> order rocaltrol