Велика дяка благодійникам, які дбають про здоров’я співвітчизників

Герой України Тетяна Корост (крайня праворуч) передає нову комп'ютерну техніку Валентину Шаповалу та Світлані Пивовар.
 

Державна  санітарно-епідеміологічна служба подолала 96-річний період свого розвитку, переживши нелегкі часи ліквідації натуральної віспи, поліомієліту. Як відомо, нині немає чуми та холери, у суспільстві вже забули про висипний та черевний тиф, досить рідко зустрічаються сказ та правець. Коли після розпаду Радянського Союзу через ліквідацію системного забезпечення вакцинами в Україні виникла епідемія дифтерії, ми її швидко подолали завдяки спільним зусиллям з органами влади і продовжили ефективно розвивати профілактичний напрямок у галузі охорони здоров'я, працюючи з оптимізмом.

Та, на жаль, із появою так званих «реформаторів», зокрема іноземців і непрофесіоналів державна санепідслужба була вщент зруйнована. Як її рештки залишилися тільки обласні лабораторні центри. МОЗ України зовсім про них не дбало, постійно скорочувало кадровий потенціал лікарів та середніх медичних працівників і до того ж руйнувало матеріально-технічну базу. А про сучасну модернізацію лабораторної бази взагалі ніколи не йшлося. Основною метою стала лише ліквідація. Та нині дав знати про себе коронавірус, і йому начхати на реформаторів.

Для лікаря-хірурга, невропатолога, онколога чи іншого фахівця лабораторні дослідження відіграють величезну роль. Вони є очима, вухами й тактильною системою, допомагають лікарю поставити правильний діагноз. Те саме стосується й лікаря-епідеміолога чи санітарного лікаря, які мають своєчасно поставити правильний діагноз для розробки тактики і стратегії боротьби з інфекційними хворобами й іншими негараздами.

Нині у зв'язку з пандемією коронавірусу ми потрапили у форс-мажорні обставини. Без допомоги нам важко впоратися з цією бідою. Та на Полтавщині є Люди з великої літери, які не є медиками, але завжди дбали і дбають про здоров'я співвітчизників, про те, щоб вони жили й працювали в комфортних умовах. Серед них — Герой Соціалістичної Праці, Герой України Семен Антонець, Герої України Тетяна Корост, Іван Балюк, Олександр Коросташов, Микола Гавриленков та голова правління ПРАТ «Полтавський ГЗК» Віктор Лотоус, які завжди надавали спонсорську допомогу обласній санепідстанції для розвитку її лабораторної бази. Одним із яскравих прикладів стали ремонт і реконструкція обласної вірусологічної лабораторії у 2009 році, а напередодні пандемії свинячого (епідемічного, каліфорнійського) грипу, у 2008 році, за їхньої підтримки, а також за сприяння тогочасного МОЗ України обласна санепідстанція створила лабораторію полімеразно-ланцюгової реакції (ПЛР) на базі колишнього приміщення клінічної лабораторії обласного туберкульозного диспансеру. Однак лабораторія проіснувала лише до 2013 року, так як департамент охорони здоров'я Полтавської облдержадміністрації забрав це чудове відремонтоване приміщення. Ось так дехто з чиновників дбає про профілактику інфекцій. Відтак довелося  поновлювати лабораторію з великими труднощами та перепонами вже з боку окремих колишніх фахівців санепідслужби, які, пере-йшовши працювати до Держпродспоживслужби Полтавщини, незаконно займали частину приміщень обласної санепідстанції понад два роки.

Перші ж випадки свинячого грипу, які виникли тоді на Полтавщині, були підтверджені світовою лабораторією в Лондоні. Тобто наші лабораторні дослідження відповідали європейським вимогам. Нині, під час пандемії коронавірусу, коли перед медиками зокрема й Полтавщини постав серйозний виклик, обласному лабораторному центру доводиться працювати в нелегких обставинах.

Як писав поет Микола Некрасов, «де важко дихається, де горе чується — будь першим там». На Полтавщині серед таких перших Людей із великої літери — Герой України Тетяна Корост, яка глибоко перейнялася всіма нашими проблемами й від фермерського господарства «ЕКО-МАЯК» цими днями особисто занесла у відділення особливо небезпечних інфекцій обласного лабораторного центру нову комп’ютерну техніку та вручила її лікарю-епідеміологу Світлані Пивовар. Буквально через кілька годин комп’ютер запрацював. До речі, епідспостереження й моніторинг епідеміологічної ситуації проводяться цілодобово. Крім того, аналогічну допомогу вказаному відділенню, зокрема лікарю-епідеміологу Тетяні Крупініній надав благодійний фонд, який очолює В'ячеслав Мінязєв, від Полтавського гірничо-збагачувального комбінату, керівником якого є Віктор Лотоус. Таким чином, ми вийшли з патової ситуації. Тепер лікарі, працюючи цілодобово, зможуть виконувати поставлені завдання, аби подолати інфекційну загрозу.

Тож від колег обласного лабораторного центру та наукового товариства лікарів-епідеміологів та гігієністів висловлюю всім вельмишановним добродіям величезну подяку за їхню благодійну допомогу та всі добрі справи. Шановні полтавці, робімо все можливе, щоб профілактика, принципи здорового способу життя займали провідне місце в нашому житті. Адже завдяки цим принципам хвороби не зможуть потрапити в дім кожної людини, що стане запорукою щастя, здоров'я та доброго життя.

Валентин ШАПОВАЛ,

лікар-епідеміолог ДУ «Полтавський обласний лабораторний центр МОЗ України», 

заслужений лікар України, кандидат медичних наук, доцент, член громадської спілки «Полтавське товариство 

сільського господарства»

Газета "Вечірня Полтава"
Переглядів: 20 | Коментарів: 2


Додати новий коментар

Зображення користувача Nmjfah.

order calcitriol 0.25mg <a href="https://rocaltrtn.com/">calcitriol pills</a> rocaltrol 0.25mg usa
Зображення користувача Nmjfah.

order calcitriol 0.25mg <a href="https://rocaltrtn.com/">calcitriol pills</a> rocaltrol 0.25mg usa