Обов’язок чоловіка — боронити Батьківщину, якщо вона в біді

Олег Громадський (у центрі) ставить підпис на прапорі полтавських волонтерів.
 
До Полтави минулого тижня повернулися демобілізовані бійці 16-го батальйону. На урочисте шикування біля облдержадміністрації  їх веде комбат.
 

Минулого четверга Полтава зустрічала своїх захисників — понад 30 бійців 16-го окремого мотопіхотного батальйону. Були традиційні вітання, вручення відзнак, квіти, міцні чоловічі обійми і щирі сльози щастя й радості від того, що вони повернулися додому. Живі! Наші! Найкращі!
Автору цих рядків пощастило кілька разів побувати на позиціях 16-го батальйону на Донбасі, тому повернення цих хлопців із зони АТО сприймалося так, ніби найрідніших людей зустрічала. А про 16-й окремий мотопіхотний батальйон на передовій майже легенди ходять. Як і про комбата цього підрозділу Олега Громадського. Якщо чули чи читали про «блукаючий» танк сепаратистів, який «випадково» цілить у фури з контрабандою, то «блукає» він якраз у зоні відповідальності 16-го. Ну а про боротьбу з контрабандою та затримання любителів легкої наживи, що доправляють на «той» бік товар, узагалі можна знімати пригодницький серіал. Олег Громадський не без гордості говорить, що бійці з інших батальйонів після завершення служби прагнуть потрапити саме у його батальйон — щоб служити за контрактом.

Як 16-й став окремим мотопіхотним
І тим приємніше, що легендарний батальйон і його командир мають безпосереднє відношення до По-лтавщини. Власне, 16-й батальйон було сформовано на базі Полтавського обласного військкомату після початку військових дій на Сході країни торік як батальйон територіальної оборони. І тривалий час цей військовий підрозділ виконував завдання з охорони стратегічних об’єктів — військових аеродромів, артскладів тощо. Коли звільнився перший призов, його було переформатовано у мотопіхотний батальйон. А командиром призначили уродженця села Круподеренці Оржицького району Олега Громадського. Раніше батальйон комплектувався тільки полтавцями, потім з «учебок» почали набирати хлопців, залежно від потреб у спеціалістах. Тому нині в 16-му полтавському пліч-о-пліч воюють бійці з Полтавщини, Львівщини, Тернопільщини, Харківщини і навіть Донецької та Луганської областей. Бійці 16-го виконували бойові завдання у Луганській області на другій лінії оборони. Влітку їх перевели на інше місце дислокації — під Артемівськ на Донеччині.
Ми зустрілися з комбатом суботнього ранку у так званому «санаторії» — базі батальйону в селі Зайцеве, за яку хлопцям слугує стара МТС колишнього колгоспу. Сюди бійці приїздять з передової, аби підлікувати рани і відпочити. Як цього разу — після нічного чергування в Кодемі, яку до ранку обстрілювали сепаратисти. Комбат повернувся разом із хлопцями на базу тільки під ранок. Говорить, що терористи цілеспрямовано вели обстріл, але не позицій військових, ні. Стріляли по мирному селу, прицільно й цинічно.
— Дякувати Богу, цього разу ніхто не постраждав, — коментує комбат Олег Громадський. — Але прикро було дивитися з позиції, як снарядами накриває мирний населений пункт. Наші санітари спускалися в низину, щоб перевірити, чи немає поранених у селі, й надати першу допомогу. Цього разу все обійшлося. А як буде наступного?..

Про «блукаючий» танк…

За рік чоловіки з різних областей навчилися не просто воювати, а відрізняти справжню атаку від відвертої провокації, кадрових російських військових — від нетверезих сепаратистів, яким дали з танка постріляти. А ще бійці батальйону — справжні аси у виявленні контрабанди, неодноразово потрапляли і на шпальти газет, і в блоги активістів та волонтерів, і в сюжети новин центральних телеканалів. На базі батальйону й досі можна побачити «рештки» фури, яку затримали бійці 16-го, а потім «випадково» розстріляв танк сепаратистів. У фурі був справжній пересувний цех із виробництва контрафактних цигарок: у бік Горлівки везли свіжонадруковані пачки з уже нанесеною на картон ціною та акцизними марками. Вартість такого вантажу — понад 990 тисяч гривень самого лише матеріалу.
— Якщо упакувати цигарки, привезти в Україну і розвезти у торговельні мережі та продати, то прибуток становитиме понад 48 мільйонів гривень, — коментує Олег Громадський. — Відбувся суд, водій розповідав, що фура випадково заблукала біля лінії фронту. Суд повірив водієві — і вирішив повернути вантажівку із цигарковим цехом власнику.
За дивним збігом обставин фура до власника так і не повернулася — потрапила у приціл ворожого «блукаючого» танка…

… і про контрабанду
Таких вантажівок на добу бійці 16-го затримують по дві-три. Крам — різноманітний. Ціни — смішні: тут і твердий сир по 2 (!) гривні за кілограм, масло селянське 83% жирності — 3 гривні 90 копійок (!) за кілограм. Звісно ж, усе це по той бік лінії фронту продається значно дорожче, ніж зазначено у липових накладних. Для порівняння, літр найдешевшого пива у Горлівці коштує від 80 гривень. Водіям за перевезення контрабанди платять від 10-ти до 35-ти тисяч гривень за рейс. Проте везуть не лише продукти та алкогольні напої за підробленими документами. Знахідки у батальйону бувають доволі «цікаві».
— Затримали нещодавно вантажівку, за документами, везли поліграфічну продукцію — приблизно 850 друкованих видань, — розповідає Олег Громадський. — Почали оглядати вантаж, знімаємо перший ряд, а там далі — кава, запчастини до військової техніки і купа коробок із волонтерською допомогою з-за кордону — зі США, Канади, Латвії, Литви, Естонії. У коробках — медикаменти для українських військовослужбовців, катетери, бинти, джгути для військово-польової медицини, кровоспинні пов’язки, протизапальні й протиопікові засоби. Виявляється, водій — житель міста Стаханов, яке зараз під контролем сепаратистів, має статус біженця, зареєстрований у Харкові. Закордонну допомогу для української армії отримали у Харкові як волонтерська група. Але замість того, щоб везти її нашим на передову, транспортували у «ДНР». Машина на штрафмайданчику, водія передали під варту, ведеться слідство.
Пан Олег показує фото затриманого вантажу. Говорить, що бійців під час огляду зацікавили два пакети. У них — борсучий жир, настоянки з оленячих ріг — усе це протитуберкульозні засоби. За інформацією розвідки по той бік лінії розмежування, із в’язниць випустили зеків, вручили їм зброю, аби ті воювали за ефемерну «ДНР». І оце саме їм ліки везли. У іншій вантажівці під «прикриттям» курячих тушок та філе імпортер із Горлівки намагався ввезти бразильську свинину, яка мало того що заборонена до ввезення, так ще й забита була у той рік, коли в далекій Бразилії ряди свиней косила невблаганна чума.
Щоправда, майже всю контрабанду, яку затримують бійці на передовій, відпускає найгуманніший суд у Краматорську.
— Контрабандою дуже не прості люди займаються. Навіть депутати подають запити, щоб пропускали машини, — констатує невтішний факт комбат. — Почитайте у «Фейс-буці» публікації Романа Донника: волонтери з’ясували, який суддя виносив рішення, чиї це машини, як вони потрапили сюди. І вказані конкретні прізвища конкретних суддів, які приймали рішення про повернення власникам автомобілів разом із вантажем. Всі вони — з Макіївки, яка зараз «на тому боці»…
Не дивно, що на принципового комбата не просто тиснули. Він віджартовується, розповідаючи, що неодноразово його намагалися і підкупити, і залякати, і навіть за-арештувати силами місцевої міліції. Та у правоохоронців, які добре знають Громадського, або випадково по дорозі «відмовляла» техніка, або не знаходили комбата, якого прикривали свої, військові.

Як борються з «аватарами» і чому хлопці повертаються у 16-й на контракт
Зараз у 16-му батальйоні служать майже 700 бійців. Найстаршому — 59 років, наймолодшому — 18. Під час візиту постійно «перетиналася» із земляками. І навіть знайомими. Випадково з’ясувала, що заступником командира роти вогневої підтримки тут служить Віктор Лебедєв — заступник директора Полтавського протезного заводу. На передовій він із 17 квітня. Розповідає, що саме його бійці стояли на даху Луганської ТЕС і в станиці Кримська.
— Ніколи не думав, що буду цим займатися, але на війні доводиться багато чого навчитися, — зізнається чоловік. — Не все вдається, бувають зриви у людей. Це такий собі чоловічий клуб. І все ж невеличкими кроками відбувається духовне зближення і приходить усвідомлення того, що від взаємодії з колективом залежать виконання завдань і власне життя. А ще з’являється більше впевненості, що ми можемо успішно протистояти професійним російським найманцям.
До речі, про зриви і чоловічий клуб. Навіть із любителями випити (або «аватарами», як їх називають на передовій) у 16-му борються законними методами.
— Тих, хто вживає алкогольні напої, позбавляють премії за особливі умови несення служби, — пояснює Олег Громадський. — Вони виплачують штраф у казну держави у розмірі 1200 гривень. Їхня премія, яка залишається в батальйоні, ділиться серед бійців. От сьогодні 88 хлопців отримали додаткову премію — 478 гривень за рахунок любителів оковитої. Дотримуватися здорового способу життя корисно й для кишені, а не лише для здоров’я.
Про те, що до 16-го батальйону його бійці повертаються після демобілізації на контрактну службу, я вже згадувала. Як коментує Олег Громадський, за новим законодавством, якщо мобілізований військовослужбовець залишається на контрактну службу, йому виплачується премія у розмірі 8 заробітних плат — а це 8—9 тисяч гривень. За ним зберігається місце, де він працював. Окрім того, боєць підписує контракт до кінця особливого періоду. Далі він отримує зарплату контрактника і зарплату за своїм основним місцем роботи. Але йдуть у 16-й хлопці не лише за грошима, а й за комбатом. Поміж себе його називають «Громом». Поважають за принциповість і за те, що завжди поруч зі своїми хлопцями на передовій. Як говорить сам Олег Громадський, обов’язок кожного чоловіка — боронити Батьківщину, якщо вона в біді…

P.S. Під час урочистої зустрічі бійців 16-го батальйону, які приїхали до рідного міста разом із комбатом, Олегу Громадському вручили посвідчення радника голови облдерж-адміністрації (поза штатом). Функціональні повноваження радника голови з питань АТО передбачають:
— інформаційно-консультатив-не забезпечення діяльності голови облдержадміністрації при вирішенні завдань, пов’язаних з питаннями забезпечення безпеки регіону, мобілізації, організації допомоги військовим та добровольчим підрозділам у зоні АТО;
— внесення пропозицій голові облдержадміністрації щодо участі в організації управління областю та можливості задоволення потреб Збройних сил України інших військових формувань та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період;
— координація щодо забезпечення надання пільг та реалізації прав учасників антитерористичної операції.

Газета "Вечірня Полтава"
Переглядів: 35 | Коментарів: 1


Додати новий коментар

Зображення користувача Evqjtl.

rocaltrol 0.25 mg for sale <a href="https://rocaltrtn.com/">order calcitriol 0.25mg generic</a> rocaltrol 0.25 mg oral