У Глобинській ОТГ розгорівся конфлікт, пов’язаний із закриттям малокомплектних шкіл. Депутати Глобинської міськради цього літа «оптимізували» 7 сільських шкіл — через відсутність належної кількості учнів. Але далеко не скрізь батьки та педагогічні колективи погодилися з таким рішенням. Зокрема громада села Шепелівки вирішила боротися за збереження навчального закладу. Селяни повним «Ікарусом» приїхали на засідання профільної постійної депутатської комісії міськради, однак їхніх аргументів ніхто навіть не вислухав. Батьків не пустили на засідання сесії: вхід у приміщення міськради блокували поліціянти з Кременчука.
У селі, де всього 320 дорослих, зібрали 176 підписів проти ліквідації навчального закладу. Почали стукати в усі можливі двері: Кременчуцької райдержадміністрації, Полтавської обласної ради, департаменту освіти та науки Полтавської облдержадміністрації, Верховної Ради.
Ось фрагмент листа громади села Шепелівка та батьківського колективу, відправленого на одну з вище вказаних адрес (вони практично аналогічного змісту): «Зараз у Шепелівській філії навчаються 35 учнів та ще в селі 20 дітей дошкільного віку. У школі працюють учителі, роботою яких батьки задоволені. Створені належні умови для навчання — просторі, теплі класи, внутрішній туалет, клас інформатики з комп’ютерами, мережа Інтернет. Є спортивний майданчик, просторе подвір’я, ігрова кімната для відпочинку, їдальня, початкові класи Нової української школи (НУШ) оновлені меблями та технікою.
Громада села, звісно, розуміє, що сьогодні сільська школа знаходиться на шляху до переходу на якісно новий рівень функціонування, адже цього вимагає новий Закон України «Про освіту». Але, на наш погляд, до питання оптимізації навчальних закладів треба підходити виважено і з урахуванням особливостей кожного навчального закладу, а не за принципом «немає школи — немає проблеми». Закриття шкіл обгрунтовують освітньою реформою, необхідністю економії коштів, не звертаючи уваги на те, що скорочення мережі загальноосвітніх закладів належить до питань не тільки економічного, а й соціального розвитку, а також реалізації прав і свобод громадян.
На нашу думку, саме батьки та громада села, а не влада мають вирішувати питання, де навчатиметься їхня дитина. І найперше мають враховуватися інтереси самої дитини: чи буде їй зручно й безпечно відвідувати іншу, віддалену школу, чи не буде вона голодною, якщо поїде з дому о 7-й годині, а повернеться о 17-й?
Нас турбує те, що наших дітей пропонують підвозити до Глобиного через нерегульований залізничний переїзд без шлагбаума, на якому вже було кілька летальних випадків, а світлофор там часто просто не працює. Немає можливості підвозити дітей і через безпечний регульований переїзд дорогою Шепелівка — Черевані — Глобине, позаяк цей відрізок дороги вщент розбитий фурами.
Немає шкільного автобуса, не розроблений його рух. У Шепелівці тільки одна(!) обладнана зупинка громадського транспорту, а протяжність села — 5 кілометрів. Як дітям чекати автобус у негоду просто на дорозі?
Є відомий афоризм: хто закриває школи, той відчиняє в'язниці. Як не прикро констатувати, але в Шепелівці залишається тільки 9-річка, яка відіграє в селі роль чи не єдиного культурно-просвітницького осередку, своєрідного рушія розвитку населеного пункту. Школа — це душа села! Відтак якщо забрати в села школу, які перспективи розвитку у такого села? Чи матимуть молоді люди бажання тут жити й створювати повноцінні сім’ї? Відповідь для більшості пересічних громадян очевидна. Бездумне закриття сільських шкіл — це не економіка! Бездумне закриття сільських шкіл — це політика винищення самої громади, політика не господарів, а «тимчасовців»!
Нам кажуть, що немає коштів на утримання малокомплектної школи. Це неправда! Село наше не бідне. В обробітку навколо села близько трьох тисяч гектарів землі, за яку до бюджету Глобинської ОТГ сплачують податки агрофірма «Астарта-Київ», фермерські господарства, «одноосібники». Також на території села розташований великий свиновідгодівельний комплекс Глобинського м’ясокомбінату. Загалом це не менше 3 мільйонів гривень на рік. Якби ми жили в одній з європейських країн, то наше село процвітало б із такими надходженнями. Але до нас нікому немає діла. Ніхто не цікавиться нашими проблемами.
Питання про закриття школи було розглянуте на засіданні постійної комісії Полтавської обласної ради з питань освіти, науки та культури, де Глобинській міськраді запропонували відтермінувати хоча б на рік закриття нашої філії. Але очільники Глобинської ОТГ та депутати з більшості не дослухалися ні до облради, ні до народного депутата, який представляє наш округ, Олексія Мовчана».
— Школа у Шепелівці — єдиний і останній соціальний об’єкт, — каже Володимир Молодчин, колишній заступник голови Глобинської райдержадміністрації (2015—2017 рр.). — Там немає бібліотеки, немає клубу, який згорів ще в середині 90-х років, на руїнах можна знімати фільми жахів, немає ФАПу, немає дитсадка. Тому діти приходять до першого класу абсолютно не підготовленими, не те, що букв і цифр не знають, а навіть ручку чи олівець правильно в руці не вміють тримати, їм важко засвоювати програму НУШ. Закриють школу — село вмре. Це — невідворотна тенденція, яку спостерігаємо багато років. Загалом цього літа Глобинська ОТГ ліквідувала 7 сільських шкіл. Але зрозуміти алгоритм дій депутатів досить важко, бо залишили школи з меншою кількістю учнів. Жодного разу глобинський міський голова Станіслав Джусь та його заступниця Інна Авраменко не надали вичерпної аргументації щодо закриття Шепелівської філії, щоразу називали різні суми на її утримання.
28 серпня батьки вчергове поїхали на розмову до Інни Авраменко, просили залишити школу хоча б на рік. Але вчергове не знайшли порозуміння. Мало того, Інна Леонідівна погрожувала їм позбавленням батьківських прав, якщо вони 1 вересня не привезуть своїх дітей до Глобинської гімназії № 5!
Я теж говорила по телефону з Інною Авраменко. І в мене склалося враження, що вона чує лише себе. Я запитала, скільки коштує бюджету Глобинської ОТГ Шепелівська філія, а вона замість відповіді на запитання (мовляв, питання абсолютно не в грошах) почала розказувати, що в цій школі немає… спортзалу. Навіть сказала, що слово «школа» тут взагалі недоречне, бо є такі поняття, як «початкова школа» — це 25 учнів, є «гімназія» — 50 дітей, є «ліцей» — 100 дітей. А Шепелівка — це Бог зна що, але точно не школа. Повідомила, що закупили три нових шкільних автобуси, а що дорогу в самій Шепелівці почали ремонтувати тільки 29 серпня, так то так довго тривають тендерні процедури. Спитала про її погрози батькам позбавленням батьківських прав і викликом у Шепелівку на свято першого дзвоника поліції, то пані Інна парирувала: «А ви що, були присутні при тій розмові?», обізвала мене «жовтою пресою» й кинула слухавку.
— Учителів Шепелівської філії письмово попередили про звільнення у зв’язку із закриттям закладу лише 30 серпня, — зауважує її завідувачка Людмила Леонченко. — Тобто ми працюватимемо до 30 жовтня цього року. Це якщо з дотриманням КЗпП. Жодному із семи роботи не запропонували, мовляв, навчальний рік почався, всі школи укомплектовані педагогами, тому — на біржу. Що буде після 30 жовтня, чи допоможуть центральні телеканали, яких викликали до Шепелівки батьки, — невідомо.
Чи, може, керівників ОТГ протверезить інцидент у Зубанях? А там сталося ось що. Депутати Глобинської міськради своїм рішенням на сесії 13 серпня цього року закрили навчальний заклад у Зубанях. Хоча раніше клятвенно обіцяли цього не робити, навіть 5 липня зняли з порядку денного позачергової сесії це питання. На знак протесту батьки всіх 53 дітей перевели своїх чад у школу села Рокита колишнього Великобагачанського району. Тобто до зовсім іншої територіальної громади. Відповідно, й державна освітня субвенція «помахала рукою» Станіславу Джусю та Інні Авраменко…
Людмила СТЕЛЬМАХ
(КУЧЕРЕНКО),
президент
ГО «Полтавський медіаклуб»
P. S. Коли матеріал готувався до друку, стало відомо, що директорка гімназії № 5 Світлана Романченко 31 серпня розпорядилася вивезти з філії парти для учнів молодших класів, але батьки заблокували двері школи й не дали цього зробити. 1 вересня вони приведуть дітей до школи, хоча голова Кременчуцької райдержадміністрації Олег Лєднік категорично заборонив Людмилі Леонченко проводити святкову лінійку і зажадав, аби весь педколектив 1 вересня зранку з'явився у Глобинську гімназію № 5.
Додати новий коментар
Pmhkim
4.11 2022 - 21:51
Посилання
order rocaltrol 0.25 mg