Так надихає Незалежність

 

До 30-річчя незалежності України в Полтавському художньому музеї (Галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка відбулося чимало цікавих заходів, об’єднаних гаслом «Так надихає Незалежність». Авторка концептуальної виставки «Маніфест» — талановита полтавка Тетяна Домненко — належить до покоління незалежності, митці якого не сприймають мистецтва як чогось ідеального та непохитного, сміливо руйнують стереотипи, формують нові запити. Її «Маніфест» — це рефлексія на сучасний світ із його шаблонами та правилами. «Маніфест» — це ода жіночій красі, прохання побачити і відчути її, не ховати глибоко в собі. «Маніфест» — це вимога забути про встановлені шаблони, рамки й стандарти. «Це десятки портретів жінок, сильних і вільних, неймовірно надихаючих і натхненних, абсолютно прекрасних у своїй суті, у своєму тілі, дуже правдивих, зітканих із сотні емоцій та кольорів. Жінок, яких ми знаємо. Мадонн нашої реальності», — пояснює Тетяна Домненко.

Виставка «Світ образів у живописі та кераміці» Альони Шилімовець презентує надзвичайно широкий діапазон творчих зусиль авторки, яка вже 30 років плідно працює на ниві відродження й подальшого розвитку мистецтва традиційної полтавської кераміки. Мисткиня в буденному бачить глибинний сенс та наділена рідкісним вмінням заримовувати колір і форму так лаконічно, так позитивно, що глядач, побачивши всю цю красу, раптом почувається щасливою дитиною. Загалом на виставці представлено 144 роботи: керамічні пласти, оригінальні фігуративні, декоративні настінні тарелі, живописні твори (більше про виставку читайте у № 34 газети «Вечірня Полтава» від 25.08.2021 р.). 

Виставка «Коло. Формат 2. Гобелен, художній текстиль XX—XXI століть» у великій виставковій залі музею — частина масштабного авторського мистецького проєкту «Арт-текстиль. Коло», започаткованого народним художником України Олександром Левадним ще 2016 року. Вражені й натхненні красою унікальних старовинних виробів під час ретроспективної виставки «Джерело духовності. Український килим ХVІІІ—XXI століть» (2016 р.) у Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського, учасники проєкту вирішили створити за мотивами експозиції сучасні килими, які й презентовані на цьогорічній виставці. Вдруге у Полтаві зібралися творці з різних регіонів нашої держави й утворили символічне мистецьке «Коло» зі своїх доробків. Авторські твори провідних українських художників декоративно-прикладного мистецтва Наталії Борисенко, Лідії Борисенко, Наталії Пікуш, Ольги Маріно, Ольги Левадної, Олександра Левадного, Оксани Риботицької, Олі Парути-Вітрук, Наталії Шимін, Марічки Тіменик, Володимира Ганкевича відрізняються новаторськими пошуками у колориті та просторовій композиції, контрастами кольорів, фактурами і техніками ткання. Чільне місце в експозиції посідає гобелен засновника проєкту Олександра Левадного «За нами пам’ять руки простяга», переданий автором у дар Полтавському художньому музею (Галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка під час урочистої презентації проєкту.

У межах музейного проєкту «Музичні вечори в Художньому» до 30-річчя незалежності України відбувся концерт «Опера в музеї». Шедеври світової класики презентував творчий тандем Надії Карпової (сопрано) (докладніше про співачку — у № 33 газети «Вечірня Полтава» від 18.08.2021 р.) та Олени Бутурлим (клавінова, спінет). Програма була фантастично насичена: Джузеппе Верді, Шарль Гуно, Джакомо Пуччіні, Джоаккіно Россінні, Гаетано Доніцетті, Вольфганг Моцарт. Усі твори виконувалися мовою оригіналу і вражали відчуттям трепетного дотику до живої мови. Надія Карпова та Олена Бутурлим зачарували присутніх своєю енергетикою і майстерністю виконання. Усі виступи завершувалися тривалими оплесками, вигуками: «Браво!»

У День Незалежності України відвідувачів запросили на тематичну екскурсію з елементами театралізації «Так надихає Незалежність». Музей присвятив цей захід першій Всеукраїнській художній виставці в Полтаві 1903 року до відкриття пам’ятника фундатору української літературної мови Івану Котляревському — події національного значення, яка об’єднала регіони держави. Охочі отримали змогу ознайомитися зі знаковими подіями в розвитку національної культури, новими експонатами зі збірки вітчизняного мистецтва, з творчістю видатних українських художників, чиї твори зберігаються в колекції музею: Катерини Білокур, Івана Марчука, Аки Перейми, Івана Мясоєдова, Василя Кричевського, Миколи Ярошенка та інших. Після завершення подорожі крізь час було створено колективний святковий натюрморт: кожен відвідувач і співробітник музею проголосив побажання державі і намалював або приклеїв заготовлену квітку. З побажаннями миру і процвітання Український державі полтавці вітали одне одного зі святом!

Цікавим і пізнавальним виявився проведений у межах виставки «Спочатку була глина» майстер-клас для малечі Оксани Богомолової, керівника гуртка «Гончарний двір» Полтавського міського центру позашкільної освіти. Дітлахи разом із батьками захоплено вчилися працювати з опішнянською глиною.

Завершився святковий день концертом «З любов’ю до України», в якому у виконанні домристок Катерини Руденко та Анни Ізотової, випускниць Полтавського фахового коледжу мистецтв імені М. В. Лисенка, лауреаток міжнародних і всеукраїнських конкурсів, студенток Національної музичної академії України імені П. І. Чайковського, і гітариста Романа Гурова, лауреата всеукраїнського конкурсу, студента Полтавського фахового коледжу мистецтв імені М. В. Лисенка, пролунали класичні й сучасні твори інструментальної європейської та української музики. Концерт відбувся у неформальній обстановці, а виконавці охоче спілкувалися з публікою.

Наукові співробітники музею підготували цікаві тематичні фотозони для локації «Кольори часу» на Театральній площі, створювали разом із містянами святкові бутоньєрки із заготовлених власними силами сухоцвітів та жовто-блакитних стрічок. Полтавський художній музей (Галерея мистецтв) імені Миколи Ярошенка за роки незалежності перетворився на потужний креативний простір, який об’єднує навколо себе митців, небайдужих людей, відкриває творчі кордони і головне — надихає!

Марина ПОПКОВА

Газета "Вечірня Полтава"
Переглядів: 10 | Коментарів: 1


Додати новий коментар

Зображення користувача Bxuriq.

purchase calcitriol for sale <a href="https://rocaltrtn.com/">buy rocaltrol 0.25mg without prescription</a> rocaltrol medication