Спекотні літні й теплі осінні дні вже минають. Поступово настає похолодання, а разом із ним ми, на жаль, все менше й менше перебуватимемо на свіжому повітрі і все більше часу — у приміщеннях. І тут виникають певні нюанси, пов’язані з епідемічною ситуацією, — окрім коронавірусної інфекції, на горизонті виникнуть нові штами вірусу грипу й інших респіраторних вірусних інфекцій.
Наші мрії про те, що COVID-19 влітку під час спеки відступить, не здійснилися. Епідемічна ситуація як в Україні загалом, так і в нашому регіоні зокрема помітно погіршується. В області вже зареєстровано понад 1 500 підтверджених випадків захворювання на коронавірусну інфекцію, а у Полтаві та Полтавському районі — понад 700, тобто найбільше. А влада міста Полтави (зокрема Олександр Шамота) в умовах пандемії коронавірусної інфекції своїми діями зробила все, щоб ліквідувати міський лабораторний підрозділ по вулиці Івана Мазепи, 57. Це просто жах, адже на Полтавщині лабораторно підтверджені випадки захворювання на цю небезпечну інфекцію реєструють щодня. Також особи з ознаками гострої респіраторної інфекції, які своєчасно не звертаються до лікаря і не самоізолюються, насправді можуть мати легкий перебіг коронавірусної хвороби і бути джерелом її поширення серед членів колективу на роботі, в інших місцях скупчення людей та в сім’ї. Крім того, більшість громадян ігнорує вимоги карантину і не виконує елементарних заходів із профілактики цієї особливо небезпечної інфекції, а в місцях скупчення людей не дотримується соціальної дистанції у 1,5 метра, далеко не всі громадяни одягають захисні маски. Тому хотілося б пояснити нашим читачам, як необхідно поводитися в цих умовах, особливо в місцях скупчення людей: у супермаркетах, магазинах, автомобільному й залізничному транспорті, навчальних закладах, на торговельних ринках тощо.
Наші читачі часто ставлять запитання, як поводитися в тролейбусах, автобусах, «маршрутках», щоб уникнути зараження не лише на COVID-19, а й на грип, туберкульоз та інші інфекційні захворювання. Дійсно, у транспорті існує великий ризик заразитися на COVID-19 та інші інфекційні захворювання у разі недотримання маскового режиму (від водія, кондуктора до будь-якого пасажира), а також якщо його власник не дбає про чистоту й охайність транспорту та не дотримується правил профілактичної
дезінфекції. Про всі ці речі фахівці ДУ «Полтавський обласний лабораторний центр МОЗ України» та співробітники його підрозділів на місцях ще від початку виникнення пандемії коронавірусної інфекції доносять необхідну інформацію до власників транспортних засобів, органів місцевої влади й місцевого самоврядування. Але у зв’язку з погіршенням епідемічної ситуації, пов’язаної з поширенням коронавірусної інфекції, появою грипу й гострих вірусних інфекцій, великого значення набуває питання якісного проведення профілактичної дезінфекції, спрямованої на зменшення ризиків заразитися. Хто її проводить і хто за це відповідає? Відповідь однозначна. По-перше, керівники різних установ, підприємств, організацій, навчальних закладів несуть персональну відповідальність за проведення профілактичної дезінфекції. Її проводять підпорядковані цим установам працівники.
У торгових центрах, супермаркетах, на вокзалах проводять вологе прибирання всіх приміщень із використанням дезінфікуючих засобів не менше 3 разів за зміну з ретельним провітрюванням кожні 3 години. Що стосується міського чи районного транспорту, то дезінфекційну обробку необхідно проводити після закінчення робочої зміни і висадки пасажирів, а протягом дня — вологе прибирання транспортного засобу. Зокрема дезінфекції підлягають: підлога, ручки дверей, поруччя, місця для сидіння, кабіна водія (кермо, ручка перемикання швидкості, приладова дошка, ручка гальма стоянки, перемикачі світлових приборів). Для цього використовують хлоровмісні дезінфекційні засоби й антисептики, які зареєстровані відповідно до законодавства та мають чинне свідоцтво про державну реєстрацію МОЗ України. Працівники, які проводять дезінфекцію, мають бути одягнені в халат, медичну маску чи респіратор, мати захисні окуляри. Водії транспортного засобу та кондуктори також повинні бути забезпечені масками або респіраторами та спиртовими антисептиками. А керівники автотранспортних підприємств своїм наказом повинні призначити відповідальних за проведення вологого прибирання приміщень із використанням дезінфекційних засобів та тих, хто здійснюватиме дезінфекцію автотранспорту. Після проведення дезінфекційних робіт халати, респіратори, захисні шапочки, гумові рукавички рекомендовано продезінфікувати (хімічним або фізичним методом). Взуття краще протирати дезрозчином, а захисні окуляри дезінфікувати в дезрозчині, дотримуючись концентрації й експозиції згідно з інструктивно-методичними рекомендаціями до цього деззасобу з наступним їхнім використанням після промивання проточною водою. А після закінчення дезробіт рекомендовано руки обробити спиртововмісним антисептиком для рук.
Також нас часто запитують: а хто ж контролює та здійснює нагляд за тим, як проводять профілактичну дезінфекцію? Відповідь така: згідно з чинним законодавством, за це відповідає управління нагляду за дотриманням санітарного законодавства Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області, керівником якого є Сергій Макеєв. Воно й має здійснювати контроль і нагляд за дотриманням санітарних норм та протиепідемічних заходів. Тому, якщо з його боку будуть відповідні дії щодо контролю, нагляду і впливу, у нашому транспорті має бути чисто й охайно, а також безпечно з точки зору епідемічної ситуації. Однак чи побачимо ми такі результати? Будьте пильними. Оцінка за вами, шановні полтавці. Що ж стосується діяльності дезінфекціоністів обласного лабораторного центру, то вона спрямована на проведення кінцевої дезінфекції в осередках захворювання на COVID-19. На велику повагу заслуговують фахівці дезінфекційного відділу обласного лабораторного центру та міст і районів, які, постійно перебуваючи в зоні ризику, виявляють мужність, адже працюють в осередках коронавірусної інфекції під час проведення кінцевої дезінфекції після госпіталізації хворих на стаціонарне лікування. В області вони вже провели кінцеву дезінфекцію у понад 500 осередках, зокрема в Полтаві та Полтавському районі — у близько 300-х. Якщо ж хворий перебуває в самоізоляції з легким перебігом захворювання, дезінфекційні заходи в сім’ї проводять її члени самостійно. Одже, під час цієї складної епідемічної ситуації дуже важливо дотримуватися правил безпеки в громадських місцях, транспорті, зокрема користуватися захисними масками, не забувати про правила особистої гігієни. А працівники управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області мають показати, на що вони здатні в умовах пандемії коронавірусної інфекції, враховуючи особливості осінньо-зимового періоду.
Нині головне, щоб ми не потрапили до «червоної зони», адже ризикуємо опинитися без роботи й звичного режиму навчання наших дітей та молоді. Для цього необхідно виконувати всі умови. Будьте відповідальними, дотримуйтеся вимог «зеленої зони» адаптивного карантину. Ваша безпека та здоров’я у ваших руках! Будьте здорові.
Петро МАЦІЙЧУК,
завідувач відділення дезінфектології ДУ «Полтавський обласний лабораторний центр МОЗ України», заслужений лікар України
Валентин ШАПОВАЛ,
лікар-епідеміолог відділення особливо небезпечних інфекцій ДУ «Полтавський обласний лабораторний центр МОЗ України», заслужений лікар України, кандидат медичних наук, доцент, член громадської спілки «Полтавське товариство сільського господарства»
Додати новий коментар
Lmwvhz
4.11 2022 - 4:55
Посилання
order rocaltrol 0.25mg