Конкурс проектів розвитку територіальних громад: за 5 років Полтавська облрада збільшила фінансування більш ніж у 5 разів!

У 2010 році на Полтавщині започаткували обласний конкурс проектів розвитку територіальних громад — Полтавська обласна рада однією з перших в Україні запровадила подібну ініціативу. Це реальна можливість втілити в життя важливі інфраструктурні проекти, наприклад, освітлення вулиць, встановлення камер відеоспостереження чи будівництво водогону, провести заходи з енергоефективності чи оновити спортивну мережу громади.

 
 
 
 

Завдяки голові обласної ради Олександру Біленькому, починаючи з 2016 року, конкурс проектів розвитку територіальних громад отримав ще більше можливостей: для порівняння, якщо у 2015 році переможці конкурсу сумарно могли розраховувати на 3,5 мільйона гривень, то цьогоріч призовий фонд конкурсу зріс до 21 мільйона гривень! А відтак громади отримали ще більше фінансових інструментів для того, щоб здійснювати важливі зміни і робити життя людей більш комфортним та безпечним.

Локомотив для позитивних зрушень у громаді

Нині завдяки реформі децентралізації фінансові можливості громад зросли в рази — вони нарешті отримали реальні повноваження і фінансовий ресурс. А ще кілька років тому кожна додаткова копійка до бюджету громади була на вагу золота. І саме тому конкурс проектів розвитку територіальних громад був настільки важливим для територій — адже він реально давав змогу залучити додаткові кошти і реалізувати важливі інфраструктурні проекти.

— Конкурс проектів розвитку територіальних громад, без перебільшення, став локомотивом для позитивних змін у громадах, — зазначає голова облради Олександр Біленький. — Кожна територія може обрати найбільш актуальний проект, який реально змінює якість життя людей, розробити обгрунтування та саму ідею реалізації, подати на розгляд конкурсної комісії і в разі перемоги — втілити його в життя. Завдяки цьому в селах та містах Полтав-щини будують нові водогони, встановлюють освітлення, системи відеоспостереження, впорядковують територію, відкривають спортивні майданчики та центри дозвілля, впроваджують енергоефективні технології та реалізують інші важливі інфраструктурні рішення.

Сам конкурс поділений на три категорії: до першої належать проекти сільських, селищних рад; до другої — районних, міських рад міст обласного і районного значення та об’єднаних територіальних громад, а до третьої — спільні проекти територіальних громад сіл, селищ, міст, об’єднаних територіальних громад, себто проекти міжмуніципального співробітництва.

За час існування конкурсу вдалося реалізувати майже 500 проектів

Із часу заснування конкурсу його переможцями стали 467 проектів, поданих органами місцевого самоврядування з усіх районів області. Їх успішно втілили в життя, і вони є гарним прикладом для впровадження в інших громадах. Приміром, у Козельщинському та Кобеляцькому районах реалізують екологічні проекти. Один із них впроваджують у селі Висока Вакулівка Козельщинського району, інший — у селі Перегонівка Кобеляцького району.

Так, Високовакулівська сільська рада на обласний конкурс подала проект із модернізації опалення Будинку культури. У його реалізацію інвестують 560 тисяч гривень. Це кошти обласного та місцевого бюджетів, а також агрофірми «Добробут» агропромхолдингу «Астарта-Київ».

— Гарна і корисна ініціатива обласної ради, — зауважує сільський голова села Висока Вакулівка Світлана Лавренко. — Із задоволенням взяли участь у конкурсі. Нині виготовляємо проектно-технічну документацію. Тож невдовзі на даху закладу встановимо сонячні батареї та інфрачервоні стельові обігрівачі. Таким чином опалюватимемо й освітлюватимемо Будинок культури й заощаджуватимемо кошти місцевого бюджету.

У Козельщинському районі подібний проект запровадили вперше. До цього тривалий час клубу у Високій Вакулівці зовсім не опалювали. Відтак взимку там не працювали гуртки для дітей, а також не влаштовували свят для малечі.

— Упевнена, що відтепер наш заклад відвідуватимуть чимало односельців. Також запрошуватимемо й жителів сусідніх сіл: Оленівки та Говтви. Сподіваємося і на подальшу плідну співпрацю, — радіє сільський голова села Висока Вакулівка.

Подібні еко-проекти, подивившись на досвід сусідів із Козельщини, успішно реалізують і в Кобеляцькому районі. Зокрема центр села Перегонівка освітлюють сонячні батареї. Місцеві жителі зізнаються, що освітлення вулиць у селі надзвичайно важливе, особливо взимку, і хочуть надалі встановлювати подібні сонячні «ліхтарі».

Завдяки конкурсу ідеї жителів області втілюють у життя

А от в Опішні — центрі українського гончарства — проект-переможець обласного конкурсу стане частиною туристичного магніту. Там облаштують сторожову вежу з оглядовим майданчиком. Вона стане невід’ємним елементом у розвитку туристичних маршрутів громади, адже в Опішні розташована найвища точка Полтавщини — 208 метрів над рівнем моря. Археологічна група уже провела розкопки валу городища роменської культури, на території якого планують будівництво.

Голова Опішнянської об’єднаної громади Микола Різник розповів, що роботи поділять на кілька етапів. Зокрема цього року побудують саму сторожову вежу, потім обладнають оглядовий майданчик, внизу під валом — місця для паркування автобусів та автомобілів. На завершальному етапі встановлять великі ворота та міст.

— Нині ремонтуємо дорогу, — розповідає Микола Різник. — Раніше засипали відходами з цегли, піском і щебенем. Надалі сподіваємося прокласти асфальтове покриття. Важливе значення матимуть і погодні умови: пагорб дуже крутий, через що технічно проводити там роботи надзвичайно складно. Відтак обов’язково необхідно встигнути провести будівництво до сезону дощів.

В інших громадах Полтавщини завдяки участі у конкурсі теж вдалося втілити чимало корисних ідей у життя. У Плехівській сільраді Оржицького району обладнали комп’ютерний клас для учнів початкових класів та дітей з особливими освітніми потребами. У Гребінківському центрі первинної медико-санітарної допомоги Гребінківської районної ради почали використовувати енергоощадні технології, встановивши твердопаливний котел на альтернативному паливі. У Чорнухинській ОТГ запровадили систему роздільного збору твердих побутових відходів. Там придбали спецконтейнери для роздільного збору сміття та обладнали спеціальні майданчики. У Надержинщинській сільській раді Полтавського району суттєво поліпшили матеріально-технічне забезпечен-ня місцевої пожежної охорони, обладнали сучасне програмне забезпечення. І таких прикладів можна наводити чимало.

Від місцевих рад очікують креативних проектів

Цьогоріч обласний конкурс оголошено ще в травні. Грошова підтримка кращих проектів становить 21 мільйон гривень. Зокрема проекти I категорії можуть отримати співфінансування з обласного бюджету в сумі 300 тисяч гривень; II категорії — 600 тисяч гривень, III категорії — 800 тисяч гривень. Фінансування передбачається за рахунок коштів обласного бюджету, бюджетів органів місцевого самоврядування та інших джерел, не заборонених чинним законодавством.

— Завжди очікували й очікуємо від місцевих рад креативні проекти з модерновими ідеями, — зазначив голова облради Олександр Біленький. — Переконаний, вони реально допоможуть розв’язати важливі проблеми на місцях, а також активізують населення на їхнє розв’язання. Як завжди, проекти-переможці отримають співфінансування з обласного бюджету в розмірі близько 50%.

Щороку формуються й основні напрямки конкурсу. Цього року зокрема ними стали розвиток туристичної діяльності та курортної справи, впровадження енергоощадних та ресурсоефективних технологій у закладах бюджетної сфери, збереження історико-культурної та духовної спадщини, поліпшення екологічної інфраструктури, зменшення ризику виникнення природних та техногенних катастроф, організація ефективної системи надання муніципальних послуг населенню, сприяння розвитку підприємництва, освітнє, наукове та інформаційне забезпечення розвитку місцевого самоврядування.

Усі проекти, що будуть подані до 1 жовтня нинішнього року, розгляне експертна група. Її склад оновлено, враховуючи появу нових тематичних напрямів конкурсу, оголошених на початку року. Презентують проекти орієнтовно наприкінці жовтня за участю їхніх авторів та представників засобів масової інформації. Рішення ж про визнання переможців прийматиме рада конкурсу. До її складу входять депутати, представники виконавчого апарату Полтавської обласної ради, структурних підрозділів облдержадміністрації.

— Бажаємо  номінантам конкурсу нових перемог, — наголосив голова облради Олександр Біленький. — Врешті кожна з них стане спільною перемогою влади і громади. Адже втілені в життя проекти сприятимуть поліпшенню інфраструктури міст і селищ Полтавщини, які поступово набуватимуть 

європейських обрисів. А це ще один вагомий крок до сильної й заможної держави, якою Україна обов’язково буде, сподіваємося, уже в недалекому майбутньому.

Антон ВАСІН,

журналіст

Газета "Вечірня Полтава"
Переглядів: 20 | Коментарів: 1


Додати новий коментар

Зображення користувача Ggyfke.

rocaltrol pills <a href="https://rocaltrtn.com/">cheap rocaltrol 0.25mg</a> rocaltrol 0.25mg over the counter