Як відомо, в Полтаві ніколи не існувало системи централізованого збирання та утилізації небезпечних відходів. Гостру проблему, на яку протягом останніх 10 років ніхто не звертав уваги, зараз розв’язує команда Олександра Удовіченка «Рідне місто»
Небезпека оточує людину повсюди — прикро, але це факт. Інколи вона чатує на неї, здавалося б, у найнесподіваніших місцях. Саме так протягом 2008—2018 років було і в Полтаві, коли люмінесцентні лампи, батарейки й градусники люди викидали разом зі звичайним сміттям. Далі їх привозили на звалище, звідки їхні отруйні складові через грунт і воду поверталися назад, згубно впливаючи на здоров’я жителів міста.
Поклади небезпечних відходів усе збільшувалися й збільшувалися, однак за розв’язання масштабної проблеми ніхто й не думав братися. Лише минулого року з ініціативи членів «Рідного міста» — заступника міського голови з питань ЖКГ Олексія Чепурка та керівника КАТП-1628 Тараса Бойка — було придбано спеціальний автомобіль «екобус».
— Коли ми думали над найефективнішим методом збирання небезпечних відходів, зважували багато чинників, — зазначає Олексій Чепурко. — І насамперед необхідність максимально щільно охопити всю територію міста, створити просту й зручну для людей систему. «Екобус» якраз і став оптимальним варіантом очищення Полтави, а отже, і збереження здоров’я полтавців.
— «Екобус» діє на регулярній основі. Щомісяця ми складаємо й оприлюднюємо через ЗМІ графік його руху, спираючись передусім на побажання самих полтавців. Тобто де їм буде зручніше здати відходи — туди «екобус» і приїде. Так само корегуємо й час. Загалом досвід цих 8 місяців, протягом яких він курсує, довів незамінність «екобуса» в розв’язанні багаторічної проблеми. Наразі він уже зібрав 5 007 кілограмів батарейок, 21 753 люмінесцентні лампи, 842 термометри. Але організоване збирання небезпечних відходів — це лише половина процесу. Ми вперше в історії Полтави почали відправляти ці відходи на переробку. Тут виникли складнощі. Якщо ртутні лампи переробляють у Львові, то за батарейки в Україні ніхто не брався. Тому довелося вести пошуки, доки не знайшли підприємство в сусідній Румунії. Таким чином, небезпечні відходи більше не залишаються в Полтаві, — зауважує Тарас Бойко.
На час карантину роботу «екобуса» було тимчасово призупинено. Наразі її знову відновлено. У червні «екобус» працюватиме з 11.00 по 18.30 за таким графіком:
1.06 — ПД «Листопад» (вул. Соборності, 58-а);
2.06 — «АТБ-Маркет» (вул. Зіньківська, 16);
3.06 — аптека «Бажаємо здоров’я» (вул. Кукоби, 18-а);
4.06 — ТРЦ «Мир» (просп. Миру, 30-а);
5.06 — професійний ліцей № 31 (вул. Сакко, 16-а);
9.06 — стадіон «Динамо» (вул. Лідова, 4);
10.06 — школа № 16 (бульвар Щепотьєва, 16);
11.06 — «АТБ-Маркет» (вул. Чураївни, 2-б);
12.06 — магазин «Меблевий майстер» (вул. Овочева, 5);
15.06 — магазин «Хуторок» (вул. Гожулянська, 26);
16.06 — Будинок культури (с. Івонченці);
17.06 — компанія «СтарЛайн» (вул. Європейська, 66);
18.06 — магазин «Фуршет» (вул. Європейська, 185);
19.06 — «Екомаркет» (вул. Великотирнівська, 35/2);
22.06 — універсам «Полтава» (вул. 23 Вересня);
23.06 — магазин «Салтівський» (с. Червоний Шлях);
24.06 — магазин «12 вольт» (вул. Мазепи, 17);
25.06 — «АТБ-Маркет» (вул. Героїв Сталінграда, 30);
26.06 — «МаркетОПТ» (вул. Дмитра Коряка, 3);
30.06 — кінцева зупинка (с. Климівка).
Полтавці можуть організовано здати небезпечні відходи в зручному місці, подбавши про чистоту Полтави та своє здоров'я. А з графіком роботи «екобуса» можна ознайомитися на сайті КАТП-1628: https://katp.pl.ua/ або на його сторінці в соціальній мережі «Facebook»: www.facebook.com/KATP1628.
Лідер «Рідного міста» Олександр Удовіченко вважає:
— Розв’язання проблеми небезпечних побутових відходів — стратегічно важлива річ, адже йдеться про здоров’я людей. Наразі вперше у Полтаві до неї було застосовано централізований, сучасний підхід. Добре діло зробили. Наше місто гідне того, щоб до нього ставилися по-господарськи.
Денис КОМПАНІЄЦЬ
Додати новий коментар