Кинула високооплачувану роботу, аби набити шишок на лобі й урешті-решт стати успішною бізнес-леді

Часто буваючи за кордоном і відвідуючи тамтешні сироварні,  Тетяна Дядечко неодмінно чогось вчиться, щось запозичує.
 
Сироваріння — то Тетянина стихія.
 
Після перемоги в бізнес-реаліті-шоу. За словами Тетяни, їй подобається перемагати.
 
Тетяна не лише керує бізнесом, а й має цікаве, насичене життя.
 

Про таких, як 35-річна засновниця сироварні «КозаЧка» Тетяна Дядечко кажуть: із неї енергія б’є ключем. Для когось керувати бізнесом — уже суттєве навантаження, але не для Тетяни. Бо, окрім цього, вона бере участь у багатьох соціальних проектах, постійно їздить за кордон, аби перейняти якийсь новий досвід, хоч саму молоду бізнес-леді вже важко назвати новачком у сироварінні. Життя «на колесах», говорить, стало для неї звичним. От буквально кілька днів тому повернулася із Франції. Скрізь встигати й витримувати шалений ритм життя допомагає власний автомобіль — Тетяна почувається за кермом, як риба у воді, адже має немалий водійський стаж. За версією журналу «Women», полтавка увійшла до топ-500 успішних українок. Історія її успіху дивує багатьох.

Однак не все в її житті було так гладко. Перш ніж міцно стала на ноги, їй довелося пройти нелегкий шлях і набити багато шишок на лобі. Можливо, тому Тетяна Дядечко так цінує те, що має нині. 

Зустріч на Землі Обітованій, що стала доленосною

— Іще навчаючись на другому курсі факультету економіки та менеджменту Полтавської аграрної академії, я почала працювати на одну київську компанію: була менеджером із продажів і мала робочий автомобіль, — розповідає про себе моя співрозмовниця. — Так, отримавши водійські права у 18 років, одразу ж сіла за кермо. Закінчивши академію, працювала в ПП «Агроекологія», що в Шишацькому районі. Тож можна сказати, що з першою роботою мені дуже пощастило, адже моїм учителем став сам засновник цього підприємства Семен Антонець — відомий український аграрій, новатор сільського господарства, і я вдячна долі за те, що вона піднесла мені такий подарунок. Семен Свиридонович істотно вплинув на моє світосприйняття, навчив ставити цілі й досягати їх. Розпочавши з обліковця в полі, я досить швидко доросла до заступника фінансового директора. І якби не мій неспокійний характер і вічні пошуки абсолютного щастя, я б, мабуть, працювала там і досі. Бо насправді то була робота-мрія, мене все влаштовувало: і зарплата, і ставлення. Я мала багато повноважень, постійно їздила в закордонні відрядження. Тепер, «перемотуючи плівку» свого життя назад, часто думаю, що даремно тоді без будь-яких причин звільнилася з роботи. Але на ту пору мала за плечима всього 26 років, і мною керував душевний неспокій. Увесь час здавалося, що  зупинилася у своєму розвитку. До того ж було таке  відчуття, що маю бути в іншому місці.

Так Тетяна Дядечко пере-їхала до Києва. Гадала, що підкорить столицю й після цього настане найкращий період у її житті. Проте все виявилося навпаки. Розпочався період випробувань. Заощаджені гроші швидко закінчилися, а винаймати квартиру в столиці — дуже недешеве задоволення.

 — Я досить довго не могла знайти пристойну роботу — усе було, як ото кажуть у народі, як пороблено, — пригадує Тетяна. — Усе в моєму житті враз стало значно гірше, ніж було. І от одного дня, маючи за плечима рік безробіття, а до того ж кепський настрій і повний занепад духу, я зрозуміла, що далі так тривати не може. І тут мені пригадалася одна моя робоча поїздка в Ізраїль, де я відвідала сімейну сироварню (звісно, тоді іще не знала, що та зустріч із молодим подружжям стане доленосною). Сироварінням на ту пору взагалі не цікавилася. Але мене вразило ставлення молодої пари одне до одного, до людей, Всесвіту. Увесь час важко працюючи (чоловік із дружиною самі обробляли землю, годували й доїли 300 кіз, виготовляли сир і продавали його), вони були абсолютно щасливими, випромінюючи радість, любов, створюючи навколо себе ореол щастя, гармонії й задоволення життям. Іще тоді, не знаючи, що в моєму житті настане важкий період, розмірковувала: як класно, і я так хочу! І от, тужливо дивлячись у вікно орендованої київської квартири, я подумала: а, може, моє покликання — варити сир? Абсолютно не знаючи, як це робити, зібрала інформацію на цю тему в Інтернеті (на той час навіть це було не так легко), замовила все, що було необхідно для цього процесу, а наступного ранку, поїхавши на ринок і купивши домашнє молоко, почала варити сир. Уже перший сир вийшов шикарним. За другої спроби запропонувала продегустувати його друзям і їхнім знайомим. А після третьої — почала продавати. Коли тепер розповідаю про це сироварам-початківцям, ті дивуються, як я змогла так швидко налагодити виробництво і збут продукції. У такому разі відповідаю: для мене то було питанням виживання, отже, просто не мала часу на розкачку. 

Отак півтора року працюючи в київській квартирі, Тетяна Дядечко обросла постійними клієнтами з Конча-Заспи, яким розвозила по домівках сири, йогурти й навіть випічку, впоратися з якою їй допомагала подруга. Завдяки «сарафанному радіо» популярність Тетяниних сирів, йогуртів зростала, вона вже отримувала більше замовлень, аніж могла виконати.

Коли відкрила власну сироварню, приготування сирів щоразу закінчувалося сльозами

— Проте мені було тісно в київській квартирі, — продовжує розповідь Тетяна. — І от, коли сироваріння почало давати дохід, я встрягла в іще один проект — долучилася до організаторів байкерського фестивалю «Тарасова гора» — і цілих 5 років займалася його координуванням. Матеріального зиску з того практично не мала, але то був класний, «драйвовий» період у житті, який часто згадую з посмішкою. Відтоді їжджу й на мототранспорті, хоч раніше навіть не думала, що колись на нього сяду. Більше того, окрім автомобіля, маю власний мотоцикл і збираюся, коли потепліє, пересуватися Полтавою винятково на ньому. І з байкерами відтоді не пориваю зв’язків — відвідую їхні вечірки, їжджу на зльоти. 

Усе б добре, проте, варячи в київській квартирі сир, яким захоплювалися її багаті клієнти, дівчина розуміла, що це не її рівень. Тож вона домовилася із власником сімейної ферми «Бабині кози», що в Київській області, і сироваром Олександром Бабиним про оренду його сироварні. А оскільки вдень чоловік переробляв там своє молоко, мала можливість працювати тільки в нічну зміну. 

— Та я була вдячна Олександру за те, що він узагалі пустив мене до своєї сироварні, попри те, що я його конкурент. Знаєте, у мене така життєва філософія: будь добрим і відкритим до світу — і тоді до тебе притягнуться подібні люди, — ділиться Тетяна Дядечко. — Отак працювала в сироварні Олександра рік. До речі, він також був не з легких. Бо одна річ — варити сир на кухні в каструлі, навіть якщо переробляєш 200—300 літрів молока, і зовсім інша — переробляти 

500 літрів однією парою рук на промисловому обладнанні в цеху. Часом злипалися від безсоння очі, хіба що під ранок могла задрімати на дивані в маленькій холодній кімнатці. Було таке, що замість спиртового термометра випадково взяла ртутний, і він тріснув, після чого 500 літрів молока довелося просто вилити. Допікала й постійна нестача коштів. Настав період, коли захотілося здатися. А потім враз стало легше. Розкрутившись, я навіть змогла придбати в Житомирській області власне приміщення, зробила там ремонт — одні добрі люди допомогли грішми. Домовилася із друзями-фермерами, що ті постачатимуть молоко. І от тут розпочалося найцікавіше. Річ у тому, що коли ми, початківці, пишемо план запуску виробництва, то розраховуємо необхідну суму коштів лише до відкриття підприємства, забуваючи про те, що перші півроку чи рік воно іще не даватиме особливого прибутку, а тобі ж потрібно закуповувати молоко, виплачувати зарплату працівникам тощо. І от коли я відкрила свою сироварню, то зіткнулася з тим, що оборотних коштів не вистачало, знайти кваліфікованих працівників у селі було складно. Окрім усього, вийшло так, що й нібито хороше молоко моїх друзів-фермерів через годівлю корів силосом не відповідало моїм вимогам. Усю готову продукцію доводилося викидати: сир мав гіркий смак, розтріскувався, розвалювався. Тож щоразу процес його приготування закінчувався рясними сльозами. Уже вдруге мені хотілося все покинути, відмовитися від сироваріння. Єдиною розрадою стали мої батьки, котрі проживають у райцентрі Чутове, вони не лише  надавали моральну підтримку, а й допомагали фінансово, наскільки могли.

Потім розпочалися пошуки такої, як треба сировини. Тетяна знайшла кілька родин, які тримали по 4—5 корів, домовилася з ними про поставку молока, і так пропрацювала іще рік. За цей час їй вдалося вийти зі своїми йогуртами на торговельну мережу «Сільпо» (вони й зараз продаються в цій мережі магазинів). Але з молоком усе одно весь час були якісь проблеми. 

— Багато його доводилося виливати, — зітхає молода леді. — Знаєте, я люблю простих українців, але, попрацювавши з ними, дійшла висновку, що чи не кожен із них спить і мріє, як би когось обвести навколо пальця, — от такий у нас менталітет. І то була просто катастрофа. Бо я приходила вранці на роботу й не знала, варитиму того дня сир чи ні. Моєю  принциповою позицією із самого початку було виготовляти якісну продукцію, не таку, якою завалені полиці магазинів. Оці проблеми із сировиною, а також постійна нав’язлива тяга в рідні місця призводили до душевного дискомфорту. Це й змусило мене повернутися до Полтави. 

«Мої клієнти — люди, яким не все одно, що вони їдять»

Продавши приміщення сироварні в Житомирській області, минулоріч у селі Копили, що неподалік від Полтави, Тетяна Дядечко взяла в оренду приміщення колишнього ресторану, зробила ремонт і запустила виробництво йогуртів. Молоко бере в ПП «Агроекологія». Радіє: воно суперякісне, передбачуване, із ним ніколи не виникає жодних проблем.

— Зараз у мене теж нелегкий період, — зазначає підприємець, — бо ремонт, відкриття сироварні «КозаЧка» мене як емоційно, так і фінансово дещо виснажили. Але, слава Богу, уже запустили виробництво. Тепер лишається тільки розвиватися. Поки що йогурти — основна наша продукція. Хоч, звісно ж, виготовляємо й сири — окрім кисломолочного, твердий адигейський та з білою пліснявою, а також напівтверді. Їх можна придбати в нашому обласному центрі у двох магазинах ПП «Агро-

екологія». Плюс раз на тиждень робимо кур’єрську доставку замовленої продукції як у Полтаві, так і в Києві. Мої клієнти — це люди, яким не все одно, що вони їдять, вони дотримуються здорового способу життя і є просто гурманами.

Разом зі своїм колегою з Литви Валдасом Кавіаліускасом  Тетяна Дядечко створила українсько-литовську асоціацію «Осередок сировара». Партнери вже провели низку закордонних навчань для українських майстрів сироваріння. Торік організували в Полтавській аграрній академії першу конференцію сироварів. Основна мета згаданої асоціації — як просвітницька діяльність, так і комерційна допомога колегам зі збутом готової продукції. 

— Не секрет, зараз нашу продукцію не так легко продавати. З одного боку, люди хочуть споживати справді якісний натуральний продукт, але з іншого —  поки що не готові платити за нього вищу ціну, — констатує Тетяна. — Але ж він просто не може бути дешевим, адже це продукт зі справжнього молока. Розумієте, у ньому немає більше нічого, окрім молока.

Чи не всі кошти, які заробляє, підприємець витрачає на навчання: декілька разів на рік їздить за кордон, дуже часто буває у Франції, Італії, Швейцарії, відвідуючи тамтешні сироварні, де неодмінно чогось вчиться, щось запозичує. 

— Чому за рубежем сир такий смачний? Бо там дуже багато сирів мають 200-, 300-літню історію. У французів, італійців, швейцарців сироваріння в крові, ця справа передається від діда до батька, від батька до сина — відповідно, чи не кожен «сирний» бізнес має свою історію. Ми ж із колегами в нашій країні першовідкривачі. Радянська влада знищила ці традиції (вони дещо збереглися хіба що в Західній Україні), тож усе життя ми їли два види твердих сирів — «Російський» і «Голландський», особливо не задумуючись, сир це чи «напівсир». Основна проблема продукції масового споживацького попиту в тому, що вона робиться за рахунок досягнень хімічної промисловості. І коли на упаковці йогурту пишуть: термін зберігання — 30 діб, у мене вже виникають запитання. Унікальність наших йогуртів у тому, що для їхнього приготування ми використовуємо лише справжнє молоко й закваску на основі чистих культур молочнокислих бактерій, і навіть наповнювачі з ягід та фруктів готуємо самі. Не дивно, що термін їхнього зберігання — усього 10 днів. Щодо твердих сирів, то, запозичуючи рецепти, спосіб приготування за кордоном, я адаптую їх до нашого молока. При цьому люблю давати своїм сирам назву, що якимось чином прив’язана до нашої місцевості, наприклад, «Полтавський», «Покровський», «Святий Миколай», до того ж обожнюю вигадувати якісь історії. Загалом вбачаю свою соціальну роль у тому, що пропоную людям справді якісний натуральний продукт. Так, він недешевий. Та головне те, що в людей нарешті з’являється вибір, — підсумовує представниця малого бізнесу. 

Поки що не досягла всього, чого хоче. 

Але це тільки поки що

Вона ніколи не заходить до сироварні в кепському настрої. Говорить, іще коли все починала, дійшла висновку: якщо ти злий, агресивний, то сир вдалим нізащо не вийде. Як це пояснити, не знає. Та важливо, за її словами, щоб навіть на енергетичному рівні цей продукт приносив користь людям. 

— Колись мріяла про такий собі господарський двір, у якому були б, окрім житлового будинку, ферма, сироварня. Але зараз мені 35 років, тож уже не дивлюся на світ через рожеві окуляри, — посміхається Тетяна. — Розумію, що потрібно виходити на якусь рентабельність бізнесу. Можна сказати, що взагалі стала інакше дивитися на бізнес, почала усвідомлювати, що без реклами, маркетингу в сучасному світі дуже не розженешся. Якщо твоя продукція не представлена в Інтернеті, вважай, тебе немає на ринку. Тож невдовзі запустимо свій сайт. Щодо збільшення обсягів виробництва, то моя позиція така: якщо ти називаєш свою продукцію «крафтовою», то просто не можеш переробляти, скажімо, 5 тонн молока за добу. Відтак ми за тиждень переробляємо в середньому всього 800 літрів. І промислові лінії, покликані спростити роботу, у нас не приживаються, бо це дуже специфічне виробництво. Відповідно, ми навіть розливаємо йогурт вручну. Якщо ж збільшити обсяги виробництва, я просто не знаю, як гарантувати якість продукції. До речі, у західноєвропейських «крафтових» виробників кількість переробленого молока також лімітується. 

Не так давно полтавська бізнес-«вумен» «засвітилася» у «Win Win Show» — цікавому авторському «YouTube»-проекті відомого прогресивного бізнесмена Василя Хмельницького, який переймається розвитком малого підприємництва в Україні. Претендентів на участь у бізнес-реаліті-шоу  було дуже багато, проте відбір пройшли лише 9 представників малого бізнесу, поміж них і наша землячка. 

— Попри те, що правила гри були жорсткими, мене захопив азарт, дух змагання, бо я люблю перемагати, — зізнається засновниця сироварні. — Спочатку ніхто з нас не знав, за що змагається. Як виявилося пізніше, ми боролися за інвестиції від Василя Хмельницького. Майже три місяці ми провели в Києві, виконуючи різні складні завдання: скажімо, нам давали в руки тисячу гривень — маючи такий «первинний капітал», потрібно було за добу якомога більше заробити. Працювали й адміністраторами в кафе, організовували вечірки, налагоджували процес виробництва на заводі. Загалом усе було «драйвово». І хоч я стала переможницею, від інвестицій відмовилася (вони були б дуже доречними років три тому, але не зараз). Та врешті-решт мені допомогли відкрити кредитну лінію з низькою відсотковою ставкою.

Тетяна Дядечко займається ще й викладацькою діяльністю — у неї є своя школа сироваріння. До того ж у своїй «альма-матер» збирається запустити навчальний курс сировара. Окрім усього, часто виступає як експерт молочних продуктів на телеканалі «Інтер». 

— Батьки почали з повагою ставитися до мого малого бізнесу лише десь два роки тому, — говорить Тетяна. — Коли мама, також підприємець, вперше приїхала на мою сироварню, то просто здивувалася: «Таню, виявляється, у тебе все поставлено на серйозну основу!» Батьки пишаються, коли про мене пишуть у різних виданнях, показують по телебаченню. Їм подобається й моя продукція, мама завжди замовляє її і для себе, і для друзів.

За словами моєї нової знайомої, поки що вона не досягла всього, чого хоче. Але це тільки поки що. 

— У мене сміливі мрії, — стверджує вона. — Мені весь час здається, що мало встигла зробити, і це змушує мене іще швидше рухатися вперед. Дякувати Всесвіту, Богу, усе в моєму житті складається добре. Мене оточують  добрі люди, котрі якимось чином допомагають, і на моєму шляху зустрічаються нікудишні індивідууми, які дають серйозні уроки і змушують розвиватися, ставати кращою. Мої батьки живуть не так далеко, тож маю змогу часто їх навідувати й відпочивати коло них душею. Можу обирати з їжі те, що хочу, — от почала сама ще й пекти вдома хліб. Люблю подорожувати й маю таку можливість. Тому, звичайно, я щаслива людина.

Ганна ЯРОШЕНКО

«Вечірня Полтава»

Фото з особистого архіву Тетяни Дядечко

Газета "Вечірня Полтава"
Переглядів: 24 | Коментарів: 1


Додати новий коментар

Зображення користувача Jvyemy.

order calcitriol 0.25mg without prescription <a href="https://rocaltrtn.com/">rocaltrol cheap</a> oral calcitriol 0.25 mg