«Великий льох» — це масштабна ілюстрація всього шляху України…»

 

Не лише полтавці, а й люди по всій Україні спостерігали за підготовкою нової вистави в Полтавському академічному обласному театрі ляльок. Адже головний режисер театру Ніко Лапунов узявся за постановку найскладнішої поеми  Тараса Шевченка «Великий льох», яка була надрукована в повному обсязі лише в 1989 році.

«Відтворений Тарасом Шевченком хресний путь України пролягає через зламні, доленосні етапи національної історії. Перший із них — Переяславська рада, злука України з Москвою, присяга Богдана Хмельницького та його оточення московському цареві, що недвозначно оцінюється поетом як фатальна помилка гетьмана. Етап другий — поразка Івана Мазепи, братовбивство під Полтавою, де козаки проливали кров один одного, нечувано жорстока розправа в Батурині, влаштована за наказом царя Петра І. Третій етап — «єкатерининський», коли «матушка»-цариця Катерина II ліквідувала гетьман-ство, зруйнувала Запорозьку Січ, а козацьку старшину підступно «задушила в своїх обіймах». «Великий льох» — це масштабна ілюстрація всього шляху України, — зазначила професор кафедри української літератури Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова, літературознавець Ірина Савченко на прес-конференції в театрі напередодні прем’єри.  — Тарас Шевченко показав нашу історію та її осмислення, визначив больові точки. Хто ми є, ким ми є, чому ми такі? Текст «Великого льоху» існує поза часом, заякорений на національній академічній культурі. Кобзар запропонував складний ребус, і полтавський театр спробував вирішити цю головоломку».

Режисеру й акторам було непросто працювати над виставою «Великий льох», бо Тарас Шевченко заклав у своєму творі пласти, яких із першого прочитання не видно. Тож актори покладалися на бачення режисера Ніко Лапунова, повністю йому довіряючи. Допомогла їм зрозуміти твір і Ірина Савченко, яка пояснила тонкощі цієї містерії. У виставі задіяні 12  акторів театру, котрі на сцені перевтілюються у 3 голубок (Юлія Шустова, Юлія Науменко та Наталія Тимощук), 3 ворон (Марфа Буторіна, Валентина Щокіна та Наталія Гнітій) та у 3 лірників (Сергій Циба, Микола Вітрюк, Сергій Мамон).

«Я задоволений постановочним процесом, бо відчуваю зворотний зв’язок, — поділився режисер Ніко Лапунов.  — На результат працювала команда з різних куточків України. Ми покажемо справжній європейський театр». Наприклад, костюми режисер створював спільно з львівським художником-іконописцем у третьому поколінні Миколою Скопом. Звукооператором виступив Валерій Прищепа, художник з освітлення — Михайло Тихоступ. 

У День Незалежності України прем’єру вистави «Великий льох» в Полтавському академічному обласному театрі ляльок показали двічі. Особливістю цих вистав стало те, що в них узяв участь унікальний ансамбль українського автентичного співу «Божичі», яким керують Ілля Фетисов та Сусанна Карпенко. Музиканти співали народні псальми XVII—XVIII століть та строкові пісні. У наступних виставах використовуватимуть вже запис цього виступу. Директор По-лтавського академічного обласного театру  ляльок Тетяна Вітряк поділилася планом здійснити все-український тур із виставою «Великий льох», оскільки вона не просто цікава та унікальна, а й дуже актуальна сьогодні. 

Оксана КРАВЧЕНКО

Газета "Вечірня Полтава"
Переглядів: 5 | Коментарів: 1


Додати новий коментар

Зображення користувача Ntcoqe.

calcitriol 0.25mg canada <a href="https://rocaltrtn.com/">order calcitriol 0.25 mg pills</a> order rocaltrol 0.25mg generic