Вишивана сорочка як символ віри

 
Алла Кісь біля своїх робіт.
 

Напередодні 30-річчя незалежності України в Полтавському літературно-мемо-ріальному музеї І. П. Котляревського відкрилася виставка відомої в Україні майстрині вишивки «білим по білому» Алли Кісь. Вишивальниця народилася у селі Мирівка на Хмельниччині. Із дитинства любила малювати і мріяла стати художницею. У шкільні роки багато вишивала хрестиком та в’язала спицями. У восьмому класі прочитала оголошення в газеті про прийом до Решетилівського художнього професійно-технічного училища і поїхала на Полтавщину вчитися на вишивальницю. Односельці до рішення дівчини поставилися скептично, але коли Алла Володимирівна стала членом Національної спілки майстрів народного мистецтва України, ставлення до неї та її творчості змінилося кардинально. 

На презентації Алла Володимирівна згадувала добрими словами про 1985—1989 роки навчання в Решетилівському художньому професійно-технічному училищі, що має давні традиції у вишивальному мистецтві та килимарстві. Тут навчалася майстерності у відомих майстринь Катерини Кирилець та Тетяни Шаратіної, у подружжя педагогів Євгена та Лариси Пілюгіних, які вчили не лише азів майбутньої професії, а й розуміти світ мистецтва, гармонійно поєднувати техніки в узорі, щоб створити дійсно високохудожній твір. В училищі оволоділа понад 20 техніками вишивки. 

«Решетилівська школа у ХХ столітті була найкращою в Україні. Тут учениці отримували найвищий 4-й розряд вишивальниць, — розповів голова обласної організації Національної спілки майстрів народного мистецтва України Євген Пілюгін. — Якось ми показували учнівські роботи в Москві на ВДНГ. Забрали того року всі дипломи. Організатори нас спитали: «Ну разве можно так вышивать?!» Більше нас не запрошували».

Решетилівка стала для Алли Кісь другою батьківщиною. Тут вона створила сім’ю, народила доньку. Згодом жага до знань і самовдосконалення привела її до Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди, де навчалася на факультеті образо-творчого декоративно-ужиткового мистецтва. Нині є аспіранткою По-лтавського національного педагогічного університету імені Володимира Короленка.

Майже тридцять років працювала майстром виробничого навчання з вишивки та викладачем композиції в рідному училищі. А останні три роки вона заступник директора з культурно-освітньої роботи у Всеукраїнському центрі вишивки та килимарства в Решетилівці. Даючи уроки майстерності ученицям, ділиться з ними найпотаємнішим секретом: «Щоб вишивка стала справді ніжною, витонченою та неймовірно красивою, треба вишивати з любов’ю, вкладати частинку душі в кожний стібок». 

«Візерунки вигадую сама, деякі елементи беру зі старовинних робіт. Ескіз придумую під конкретну людину, враховую, що вона хоче бачити на своїй сорочці», — поділилася Алла Володимирівна на відкритті першої персональної виставки в Полтаві. У музеї пані Алла представила жіночі та чоловічі сорочки з льону, є вишивка на маркізеті, а ще сукні з вишивкою «білим по білому» та жіночі сорочки з вишивкою під назвою «гадяцькі жидівки» (на білій тканині вишиті візерунки синіми нитками).

Мистецькі твори майстрині зберігаються в Національному музеї народної архітектури та побуту України, знаходяться у приватних колекціях в Італії, Франції, Великобританії, США, Канаді, Росії, Туркменістані. Алла Кісь — постійна учасниця всеукраїнських та обласних свят народного мистецтва. Майстриня активно працює, популяризуючи кращі традиції українського народного мистецтва, доводячи своєю творчістю світу, що сьогодні вишивана сорочка — не просто одяг. Це — стан душі, символ віри, патріотизму, поваги до славних традицій українського народу. Виставка триватиме в музеї до 11 вересня. 

Оксана КРАВЧЕНКО

Фото Тетяни СІВКОВОЇ

Газета "Вечірня Полтава"
Переглядів: 1 | Коментарів: 1


Додати новий коментар

Зображення користувача Vfmlcr.

calcitriol without prescription <a href="https://rocaltrtn.com/">buy generic rocaltrol 0.25mg</a> purchase calcitriol generic