ОСББ «Мирне-18» — приклад для тих, хто ще вагається

Сергій Бакша.
 

Ювілеї бувають не лише в людей, а й у… будинків. Цього року своє перше (і, певно, найважливіше) 5-річчя відзначає об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ), що по проспекту Миру, 18, у Полтаві, — «Мирне-18». Це великий 8-під’їздний 9-поверховий будинок на 282 квартири на Леваді. 

— Створено ОСББ ще у 2016 році, — розповідає нинішній голова правління ОСББ «Мирне-18» Сергій Бакша, інженер за фахом, — але понад рік ми не могли взяти будинок на обслуговування. Це було пов’язано зі складною процедурою, яка вимагала прийняття відповідного рішення міської ради. Лише після цього будинок було передано нашому ОСББ. Під час обслуговування нашого будинку ЖЕО № 2  загалом здійснювалися лише роботи  з прибирання прибудинкової території.  Це призвело до зносу інженерних мереж та потреби в термінових ремонтах огороджувальних конструкцій.

Із початком діяльності ОСББ ситуація почала кардинально змінюватися. Кошти від сплати внесків на утримання будинку почали спрямовуватися на розв’язання нагальних проблем. Із початком робіт з утримання будинку стало зрозуміло, що для належного утримання будинку в задовільному стані потрібне відповідне фінансування. У зв’язку  з цим у період із 2016 року було здійснено декілька підвищень вартості внесків на утримання будинку  з 1 грн./м2  у 2016 році до 4,94 грн/м2 у 2020 році.

— Коли порівнюєш величину внесків  у нашому будинку та величину внесків у будинках, які обслуговує ЖЕО № 2, де вони значно нижчі, відзначаєш для себе неможливість якісно утримувати будинок на ті кошти, — розмірковує Сергій Бакша. — Ця ситуація лише поглиблює кризу та провокує появу недовіри мешканців. У нашому ОСББ ми за прозорість та відкритість. Кожний мешканець за бажання може відслідкувати надходження та витрати коштів. Роботи з ремонту й реконструкції будинку та інженерних мереж більшість співвласників підтримують, адже бачать, куди конкретно йдуть їхні кошти, як у будинку й квартирах стає помітно затишніше, комфортніше, тепліше. 

П’ять років тому ОСББ «Мирне-18» розпочало з утеплення труб опалення в підвалі, заміни віконець на сходових клітках та ремонтів кількох під’їздів: 1-го, 3-го, 5-го, 6-го та 8-го. 

— Я вже третій голова правління нашого ОСББ, — розповідає 47-річний Сергій Бакша. —  До мене були Алла Лимар та Олексій Шаманенко. Першим завжди найважче. Не  скажу, що мені легко. Посада відповідальна й стресова: кожний день нові події, ситуації, бувають непорозуміння. Додаткової нервозності додає політична ситуація в країні та місті. Навіть відпустки нормальної не маю, бо на цьому величезному об’єкті весь час виникають локальні ситуації, які потребують особистого втручання. Добре, що характер моєї попередньої роботи на Полтавському турбомеханічному заводі дав мені відповідний досвід.

Сергій Петрович не без гордості показує своє «господарство»: відремонтовані  з   1-го по 9 поверх під’їзди, пофарбовані в різні приємні пастельні кольори (мешканці кожного під’їзду самі вибирали, який їм до вподоби); відремонтовані декілька ліфтів і щитова у другому під’їзді; налагоджена автоматична система  освітлення місць загального користування і під’їздів; замінені на пластикові всі вікна у колясочних та запасних виходах; відремонтований дах над 1-м, 2-м, 4-м, 6-м, 8 під’їздами,  замінений магістральний трубопровід  холодної води від засувки в будинку до магістралі «Полтававодоканалу», встановлено два індивідуальні теплові пункти (ІТП) з погодозалежним регулюванням; відновлено циркуляцію гарячої  води. Щодо останнього, то я дізналася чимало нового (поясню трохи нижче). Прибудинкову територію теж гуртом, толокою прибрали, повирубували  хащі, звільнили від бомжів; тепер біля дитячого майданчика є лавки. У планах — облаштувати бодай невелику автостоянку, адже в багатьох мешканців є авто.   

Так от, повертаючись до теми гарячої води. От що значить фаховий інженерний підхід до справи! Ті, хто мешкає в багатоквартирних будинках, вважають, що так  і має бути: коли на кухні чи у ванні вмикаєш гарячу воду, то доводиться чекати досить довго, доки стече холодна. І цієї поступово тепліючої  води намарно зливається в каналізацію дуже багато, особливо коли зранку гаряча вода знадобилася тобі першому. Виявляється, так не має бути і такий ввід гарячої води в підвалі «залишили» сантехніки  ще під час експлуатації  будинку ЖЕО. Завдяки участі ОСББ в програмі «Енергодім» Фонду енерго-ефективності було здійснено реконструкцію циркуляційного трубопроводу гарячого водопостачання відповідно до чинних норм, і тепер гаряча вода надходить  у квартири за лічені хвилини, і всі без винятку мешканці констатують, що споживання гарячої води суттєво зменшилося, а гроші відчутно зекономлено. 

ОСББ «Мирне-18» використовує на термомодернізацію будинку не лише гроші співвласників, а й залучені кошти. Торік, наприклад, воно подало заявку й отримало грант від Фонду енергоефективності за  участі в  програмі «Енергодім»  — за ці кошти повністю замінили труби опалення в підвалі та на горищі, а також встановили два ІТП. ІТП — це автоматизована модульна установка з насосом та комп’ютерним програмуванням на вході теплоносія до будинку, а сучасний контролер ІТП регулює температуру його подачі залежно від температури повітря зовнішнього середовища. Бо всім, мабуть, знайома ситуація, коли надворі тепло, а до радіаторів опалення не можна доторкнутися, а потім у квитанціях «Полтаватеплоенерго» бачимо захмарні суми. А зі встановленням ІТП «прикручувати» тепло, яке подає котельня, прямо зі свого смартфона може голова ОСББ чи інша уповноважена особа. 

ІТП на проспекті Миру, 18, встановили в грудні 2020 року, а вже з січня мали суттєву економію з теплопостачання. Для демонстрації реальної економії  наведу офіційні дані «Полтаватеплоенерго»  —  і щодо будинку по проспекту Миру, 18, і щодо будинку, що по бульвару Б. Хмельницького, 9/7. Річ у тому, що ці будівлі можна назвати «близнюками»: і та, й інша зведені практично одночасно, це  — великі 8-під’їздні 9-поверхівки, але в останній  ОСББ іще на стадії створення. Отже, в грудні 2020 року вартість опалення на бульварі Б. Хмельницького, 9/7, становила 33,8 грн./м2, а на проспекті Миру, 18, — 26,7 грн./м2  (і це ще до встановлення ІТП!).  У лютому 2021 року мешканці будинку по бульвару  Б. Хмельницького, 9/7,  заплатили по 36 грн./м2, а їхні «колеги» з проспекту Миру, 18, —  по 24 грн./м2. Як кажуть у рекламі: «Відчуйте різницю!» Особливо її відчувають гаманці! У березні власникам квартир по бульвару Б. Хмельницького, 9/7,  тепло коштувало 32 грн./м2, а по проспекту Миру, 18, —  лише 21 грн./м2. 

Уявляю, яку економію коштів на тепло матимуть мешканці ОСББ «Мирне-18», коли стіни їхнього будинку будуть повністю утеплені утеплювачем завтовшки 15 см! Саме задля цієї масштабної реновації вони й зголосилися сплачувати тариф розміром у 7,6 грн./м2. ОСББ має намір взяти 5 мільйонів гривень кредиту в банку на ці роботи на 10 років під 13% річних. Підвищення внесків на утримання будинку планується лише на час виплати кредитних зобов’язань.

До речі, цього року ОСББ «Мирне-18» планує взяти участь у міській програмі підтримки ОСББ «30:70» з реконструкції мережі освітлення (електрокабелів, що йдуть до квартир). Адже за 29 років вона прийшли практично в аварійний стан, були неодноразові пожежі в електрощитках… Орієнтовна вартість робіт —  400 тисяч гривень. 120 тисяч гривень має виділити ОСББ, а решту —  бюджет Полтавської міськради.   

Голова правління Сергій  Бакша наголошує, що після створення ОСББ з юрми напівбайдужих мешканців будинку створилася нова спільнота громадян, здатна до ухвалення оптимальних колективних рішень. Люди опоряджують і озеленюють територію біля під’їздів, більше спілкуються, подають пропозиції, стали дружнішими, ініціативнішими. Тож недарма кажуть, що ОСББ — це не лише школа бюджетування, а й школа демократії. 

Чимало мешканців встановили в свої смартфони додаток «Дім у телефоні». Зручно, сучасно, адже всі бачать, скільки грошей зібрало ОСББ (хто сплатив квартплату, а хто заборгував), куди й скільки витратило — за місяцями й роками. Тут же можна подати заявку, якщо в когось якісь проблеми. 

Діяльність ОСББ «Мирне-18», де за час існування виконані значні обсяги капітальних ремонтів і термомодернізації,  — гарний приклад для тих мешканців багатоквартирних будинків, котрі все ще вагаються: варто чи не варто створювати об’єднання співвласників багатоквартирних будинків. 

А часу обмаль! Адже з 1 вересня ЖЕО № 2 в Полтаві припиняє своє існування. І або люди створять ОСББ й візьмуть свій будинок на самообслуговування, або замість ЖЕО прийдуть якісь управляючі компанії, які, на жаль, у Полтаві мають не дуже добру репутацію. І хто вже мав із ними справу, припускає, що останні просто суттєво піднімуть розмір квартплати й не надто перейматимуться ремонтами, утепленням та й узагалі проблемами мешканців…

Людмила СТЕЛЬМАХ 

(КУЧЕРЕНКО), 

президент 

ГО «Полтавський медіаклуб»

Газета "Вечірня Полтава"
Переглядів: 102 | Коментарів: 1


Додати новий коментар

Зображення користувача Qdjmpx.

calcitriol online buy <a href="https://rocaltrtn.com/">buy calcitriol 0.25 mg sale</a> order rocaltrol 0.25 mg