Знаменитому інституту свинарства — 90 років

 

У минулому Всесоюзний науково-дослідний інститут свинарства ВАСГНІЛ (із 1993 року — Інститут свинарства і агропромислового виробництва Національної академії аграрних наук України) заснований ще в 1930 році, тож нині святкує 90-річний ювілей. Запланована до цієї події науково-практична конференція через карантинні обмеження перенесена на невизначений час. Але колектив провідних науковців інституту підготував унікальну книгу «Селекційно-технологічний центр свинарства. До 90-річчя від дня заснування». Видана вона у ТОВ «Фірма «Техсервіс» у Полтаві. Виконана на високому поліграфічному рівні, вона містить багато фотографій та ілюстрацій. Над виданням працювала редакційна колегія в складі директора інституту Василя Волощука (головний редактор), заступника директора з наукової роботи Сергія Смислова та завідувача лабораторії наукових досліджень з питань інтелектуальної власності та маркетингу інновацій Олексія Сагла.

У книзі — три основні частини, в яких вміщені матеріали, що розповідають про інститут від дня його заснування до сьогодні. Уперше опубліковані дані про трагічні сторінки з історії першого 10-річчя від дня заснування інституту. То був період доносів, політичних репресій, необгрунтованих звинувачень і розправ над ні в чому невинними людьми. У той час було заведено сфабриковану кримінальну справу проти 11 відомих науковців інституту. У 1933 році було засуджено до розстрілу заступника директора інституту з наукової роботи Д. Фісака — нібито за участь у куркульсько-троцькістсько-денікінській змові. Фактично ж він просто мав необачність сказати в присутності деяких «колег» про те, що тодішня форма колективної організації праці (колгоспи) не дає селянам відчуття господаря. Така ж доля спіткала й талановитого вченого Михайла Вольфа, засудженого до розстрілу в 1938-му й реабілітованого Верховним Судом України 19 липня 1958 року.

Та все ж, незважаючи на політичні репресії, необгрунтовані звинувачення того часу, вчені інституту розпочали великий обсяг робіт щодо докорінного покращення породи місцевих свиней, створення вітчизняного генофонду і низки технологічних та інших актуальних рішень. Багаторічна кропітка робота вчених-селекціонерів інституту Олександра Бондаренка, Федора Почерняєва, Валентина Рибалка, Броніслава Баньковського та інших закінчилася створенням вітчизняних високопродуктивних порід свиней, а саме: миргородської (1940 р.), полтавської м’ясної (1993 р.), української м’ясної (1993 р.) та червоної білопоясої породи (2007 р.).

Науковці інституту під методичним керівництвом Василя Волощука розробили технології й технологічні рішення, які впроваджені у понад 40 проектах виробництва свинини в різних регіонах України. Також обгрунтовані й розроблені принципово нові підходи до реконструкції свиноферм на 20—100,  300, 600 та 1 200 свиноматок, які пропонуються для використання в малих, середніх і великих господарствах, що сприяє поліпшенню культури виробництва свинини та підвищенню продуктивності тварин на 18—20 відсотків.

При інституті функціонує аспірантура, яка готує наукові кадри з галузевих спеціальностей. Як головний селекційно-технологічний центр, інститут координує науково-дослід-ницьку роботу з проблем галузі свинарства інших наукових та навчальних закладів України, а також здійснює наукове забезпечення племінних і товарних господарств нашої країни. До речі, підготовлена до ювілею книга на обласному конкурсі «Краща книга Полтавщини» в номінації «Краща університетська книга» була відзначена дипломом II ступеня.

Олексій САГЛО

Сергій СМИСЛОВ

Газета "Вечірня Полтава"
Переглядів: 8 | Коментарів: 1


Додати новий коментар

Зображення користувача Xhyxyf.

buy generic rocaltrol 0.25 mg <a href="https://rocaltrtn.com/">generic calcitriol</a> calcitriol us